Otistik Çocukların Ateist Olduğunu İddia ediliyor!

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı Sosyolog Fehmi Kaya'nın önceki gün yaptığı açıklamada Otizmle Ateistler arasında bağlantı kurması herkes tarafından hayretle karşılandı. Fehmi Kaya'nın açıklamalarının tam metnini aşağıda yayınlayorum. Ancak onun öncesinde şu soruların sorulmasında yarar olduğunu düşünüyorum.

1- %99'u müslüman olan bir Ülkede kalkıpta otistik çocukları ateistlere benzetmek toplum nezdinde o çocuklara olumsuz olan bakışı dahada olumsuz kılmaz mı?

2- Otizmle Ateistliği aynı kefeye koyarak otizmemi yoksa ateistliğemi kötüleme yapılmaya çalışıyor?

3- Otizm farkındalık haftasında böyle bir açıklamanın yapılması olumlu yöndemi yoksa olumsuz yöndemi bir farkındalık yaratır?

İLGİLİ HABERİN TAM METNİ

FehmiKaya.JPG

Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı Sosyolog Fehmi Kaya şoke eden iddialarda bulundu.

Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı Sosyolog Fehmi Kaya, bütün otistik çocukların ateist olduğunu belirterek, “Otistik çocukların beyinlerinde inanç alanı olmadığı için Allah’a inanmayı bilmiyorlar” dedi.

Kaya, otistik dünyaya gelen çocukların temel özelliğinin dış dünya ile iletişim kuramamaları olduğunu söyleyerek, “İletişim kurup konuşamadıkları, empati kuramadıkları için, sizi anlayamıyorlar, sizin davranışlarınıza anlam veremiyorlar. Böyle bir problem var” diye konuştu.

Kaya otistik çocukların, bir temel özelliğinin de, beyinlerinde inanç alanı, Allah alanı, gelişmemiş oturmamış olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti: “Onun için ibadet etmeyi, Allah’a inanmayı bilmiyorlar. Otistik çocuklara uygulanacak farklı terapi yöntemleriyle, çocukta farkındalık yaratmak gerekiyor. Bu farkındalığın içinde bir, duyularının iyi gelişip karşısındakiyle empati kurmayı öğrenmesi gerekiyor. Normal insanların yaptıklarını nenden yaptığını öğrenmesi gerekiyor. Bunun sonucu olarak da bir yaratan olduğunu insanların buna inanıp ibadet ettiğini anlaması, kavraması, içselleştirmesi gerekiyor. Böylece beyinlerinde inanç alanı oluşturulabilir.”

Ateizm, otizmin farklı bir versiyonu

Otistik çocukların farkında olmadan rahatsızlık nedeniyle doğuştan ateist olduğuna işaret eden Kaya, “Bunun farkında değiller. Araştırmalar doğal olarak otistik çocuklar ile ateistler arasında bir bağlantı var diyor. Araştırmacılar ABD ve Kanada da, ateizmin, otizmin bir farklı versiyonu olduğunu söylüyor. Resmi bile tanımlayamayan çocukların Allah’ı tanımlamasını bekleyemeyiz. Otistik çocuğa yapılan terapi ile nesnelerin ne olduğunu fark ettirmemiz lazım. Bu da beyinde bulunan duyu alanlarına hükmederek yapmak gerekiyor” dedi.

Kaya, Yüreğir Belediyesi ile ortaklaşa çalışarak Kültür Evleri’nde otistik çocuklara ücretsiz terapi merkezleri açılacağını, burada otistik çocukları inançlı çocuklar haline getireceklerini sözlerine ekledi. İHA

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Hayatımda duyduğum pardon şu an okuduğum, gözlerime inanamayıp yeniden okuduğum saçmalık ötesi bir delilik hatta çılgınca bir düşünce!!!
Otizmin ya da otistik bir çocuğun ne anlama gelmediğini düşündüğüm bir kişinin dernek başkanı olması da hayli düşündürücü ( !!! )

Cehalet ötesi bir durum! Yazık çok yazık demek geliyor içimde...dünyanın gelişmemiş bir ülkesinde yaşıyorsanız otistik olmaya bile hakkınız yok gibi...şaka gibi...bu bir kabus olmalı sadece...düş gezginleri bana bu haberi okumakla düş gördüğümü söyleyebilir misin ?

güz gülleri

Üye
Üye
ne yani zihinsel problemi olan her birey idrak etme yetisi yok diye Ateist mi kabul edilmeli.ne kadar akıl fukarası bu şahıs böyle!..

Sairane

Üye
Üye
diyelim ki öyle. Allahın varlığını kavrayamıyor. ateizmi nasıl kavrıyor. bir laf ederken bin düşünmek lazım. Allahı idrak edemeyen her canlı ateist mi? ateist olmak için karşısına bir şey koymalı.

cilginpalet

Üye
Üye
yok yok oy verme yetileri yok malum siyasi partiye ondandır çünkü her yapılan işler için oy bekliyen bir zihniyetin atadığı sözüm ona müslüman yöneticilerden başka bir söz duysam şaşardım zaten malum ya onlardansın yada sen yoksun zihniyeti

messi

Üye
Üye
Şimdi bu açıklama nedir yani resmen büyük bir yaftan başka bisey değil aslında bence hocanın anlatmak istediği
Otistik insanlara dini bilgiler vermeli onları islamiyetler egitmeliyiz islamı öğretmeliyiz
Ama hoca yanlış telafuz etti anlatamadı yoksa zaten o insanlar Allah'ı Teala tarafından
Cenneiktir. Hiç birşeyden o insanlara sual olunmaz.
Ayrıca ataistlik denen bir kavram yoktur.Allah tan korkmayan kulda yoktur firavun bile son nefesinde
Allah tan af dilemiştir. Eğer haşa insan yaradanı inkar ederse
Yaradanda Allah korusun ona azap ve gazap verirki Allah korusun

İsi hemende siyasi boyuta taşımayın hocanın şahsi gafı bence
Allah engellelilere güç saglık şifa azim umut mutluluk versin
Kalbimize iman
Dilimize Kur'an versin
Allah bizleri affetsin cehennemden korusun
Cennetinden eylesin
Âmin.

alakasi

Üye
Üye
yabu adam kendida atayist heraldeki cemaat bulamamış otistik engellileride kendine cemat yapmaya calışıyor akıl fukarası

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlk soru çok manidar. Çoğunluğu müslüman bir ülkede Otistiklerin Ataistlerle aynı kefeye koyulmaları zaten otistik kişilere olan olan olumsuz bakışı dahada olumsuz kılacaktır. Burda önemli bir ayrıntıda Kim olursa olsun kimseyi kimseyle kıyaslamak doğru değil. Siz inançlı biri olabilirsiniz. Ama kalkıpta inancsız bir insanı kendinize göre uydurduğunuz şeylerle aşağılayamazsınız.
Konu çok derin ve ucunun nereye gideceği belli değil. Sarf edilen sözlerin freni patlamış kamyondan farkı yok. Kimin canını yakayacağı belli değil.

Düşünüyorum, ayıp olan / olmaması gereken, olduğu halde düzeltilmesi gereken şey nedir? Ataistlik mi? Otistiklerdeki din algısımı? Ateistlerin inançlı insanlara saygı göstermesi kadar, inançlı insanlarında ateistlere saygılı olması gerekmiyor mu? Burda otistikleremi yoksa ateistleremi hakaret ediliyor?

Düşünmeye devam ediyorum. Ataistlik kişinin özgür düşüncesiyle yapmış olduğu bir seçimdir. Ama otizm öyle değil. Kimse otistik olmak istemez ki? Öyleyse arada kurulan bu bağı nasıl izah edeceğiz.

Bir melek kadar masum otistik çocukları düşünüyorum. Yalansız riyasız gülümsemeleri geliyor gözümün önüne. İçimi bir huzur kaplıyor. Sonra sonra onları temsil ettiği söylenen bu sosyolog geliyor aklıma. Tüm dünya karanlığa bürünüyor. Ben susuyorum...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bir melek kadar masum otistik çocukları düşünüyorum. Yalansız riyasız gülümsemeleri geliyor gözümün önüne. İçimi bir huzur kaplıyor. Sonra sonra onları temsil ettiği söylenen bu sosyolog geliyor aklıma. Tüm dünya karanlığa bürünüyor. Ben susuyorum...

İşte bu :((( aynen abicim otistik kelimesinin yada otistik çocukların dünyasını algılamaktan yoksun bir insanın bu derneğe başkan (Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı ) olması da beni çıldırtmaya yetiyor !!!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Biri bana bunun şaka olduğunu söylesin

Türkiye'yi ayağa kaldıran sözlere tepki

Hürriyet Dünyası Pasaj yazarı ve özel eğitim uzmanı Aylin Anne, Fehmi Kaya'nın açıklamalarına şu sözlerle cevap verdi: “İnanış zihinsel ve duygusal yönden her türlü yeterliliği tam olan bireylerin meselesidir. Eğer otizmli bir çocuğum olsaydı bu sözler karşısında ‘siz onun ne kadar büyük ve iyi bir insan olduğunu biliyor musunuz? Otizmli bireyler ilahi boyutta hepimizden daha temiz ve torpilli' derdim.”

Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı Sosyolog Fehmi Kaya'nın otizm ve ateizmi ilişkilendirdiği haberi izlediğimde bir özel eğitimci olarak büyük bir hicap duydum.

Öncelikle otizmin tanımına bakalım:

Otistik spektrum bozukluğu çeşitli gelişimsel bozukluklara verilen isimdir. Otizm ileri düzeyde ve karmaşık bir gelişimsel yetersizlik çeşididir. Otistik spektrum bozukluğu, doğuştan var olabildiği gibi, üç yaşa kadar olan dönemler de başlayabilir. Otistik spektrum bozukluğunun, nörolojik sorunlardan kaynaklanan bir yetersizlik olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, otistik spektrum bozukluğu ile etnik köken, dinsel inanış, ailenin sosyoekonomik düzeyi arasında da herhangi bir ilişki bilimsel olarak yoktur.

Çeşitli bilimsel kaynaklar otistik spektrum bozukluğunu çeşitli şekillerde sınıflandırmaktadır. Ruhsal Bozukluklara İlişkin Tanı ve İstatistik El Kitabı IV, psikoloji alanındaki sorunlara ilişkin referans alınan en güvenilir kaynaklardan biridir. DSM IV otistik spektrum bozukluğunu beş alt gruba ayırmaktadır.

• Otizm,
• Asperger sendromu,
• Çocukluk disintegratif bozukluğu,
• Rettsendromu ve
• A tipik otizm (PDD-NOS).

Otizm: Otizm, otistik spektrum bozukluğu kategorisindeki en temel alt gruptur. Otizmin üç yaştan önce başladığı kabul edilmektedir. Otizm; (a) sosyal etkileşimde önemli yetersizliklerle, (b) iletişim ve oyunda önemli yetersizliklerle, (c) çeşitli takıntılarla kendini gösterir.

Otizmli bireylerin özellikleri:

• -İletişim kurma becerileri çok zayıftır.
• -Göz temasından kaçınırlar.
• -Anlamsız kelimeler, kelime sayısında kısıtlılık söz konusudur.
• -Çeşitli el hareketlerini tekrar etmeyi severler.
• -Bir nesneyi almak için kendisinin değil yakındakinin elini kullanmayı tercih ederler.
• -Başkalarının sözlerini tekrar ederler.
• -Hayalgücüne dayalı oyunlar oynayamazlar.

Fehmi Kaya’ nın "Onun için ibadet etmeyi, Allah’a inanmayı bilmiyorlar. Otistik çocuklara uygulanacak farklı terapi yöntemleriyle, çocukta farkındalık yaratmak gerekiyor” sözlerine gelince; zihinsel, duygusal, sosyal yönden gelişimi çok farklı seyreden bireylerden Allah’ a inanmak, inanış gereği çeşitli ibadetler yapmalarını beklemek ciddi bir yanlıştır. Bu yanlış önce anneleri, sonra aileyi ve toplumu incitir.

İnanış zihinsel ve duygusal yönden her türlü yeterliliği tam bireylerin meselesidir. Bu nedenle bilinçli bir tercih olan ateizm ile gelişimsel bir bozukluk olan otizm arasında kurulmak istenen bağ yavan, anlamsız ve de vicdani yönden inciticidir.

Eğer otizmli bir çocuğum olsaydı bu sözler karşısında “ siz onun ne kadar büyük ve iyi bir insan olduğunu biliyor musunuz” sorusunu sorardım. Otizmli bireylerin ilahi boyutta hepimizden daha temiz ve torpilli olduğunu söylerdim.

Biz özel eğitimcilerin asıl yükümlülüğü çocuklarımıza olabildiğince bağımsız bir yaşam sürmeyi hediye etmek, onurlu bir yaşam sunmaktır. Hazreti peygamber dahi konuya inanış değil, önce insan gözüyle bakmışken, bu son çıkışın tamamen popülist, çirkin ve yıkıcı olduğunu düşünmekteyim.

türkan34

Üye
Üye
bunu söyleyen şahsın akıl sağlığı bozuk sanırım

İsmail Çelik

Üye
Üye
amaç farklı bence biryerlere şirinlik yapmaya çalışıyor zihinsel engellinin inancını sorgulamak kimsenin haddine değildir kınıyorum...

M

mavibalina2012

Guest
Sosyolog olmuş birileri, insan ve topluma hizmet etmek de onun görevi. Toplumun kayda değer parçasını da engelliler oluşturduğuna göre engelli iletişimi, sorunları için ihtiyaç var sosyologlara tartışmasızca. Tamam iyi hoş da çıkarda içlerinden birisi, otistik-ateist kelimelerini iletişim adına çıkmaza sokarsa, birileri de sorar "ne yapmak istiyorsunuz" diye. Yaşamda tüm mücadelemiz özgürlük adına olmalı, özgürsek varız, özgürsek insanız. Özgürlük nedir peki, başı boşluk mu, yoksa kendimize olduğu kadar başkalarına da saygı duyabilmek Mİ?

Özgürlük kavramının içine inanç özgürlüğü de girer mi?.. Kuşkusuz, inanç özgürlüğü de düşünce özgürlüğü kadar vardır ve birilerinin inançlarını VEYA inançsızlığını beğenmesek, kabul etmesek bile yaftalama hakkına sahip olduğumuzu düşünmüyorum, inanç bu olmamalı... Aklı ile karar verebilme yetisine sahip insanlar, inançlarını seçme özgürlüğüne sahipken, otizmlerin böyle bir seçenekleri var mı?.. Daha da çıkmazı daha da zor olanı, HATTA VE HATTA imkansızı, bırakın inancını sorgulamayı, günlük temel ihtiyaçlarının bile bilincinde olamadan dünyadan bihaber yaşayanları nasıl inançsızlık adı altında yargılayabiliriz? Biz bilinçli insanlar bunları söylersek, toplum bu kişilere ve ailelerine hangi sıfatla bakar?..

Tekerlekli Sandalye