Otistik oğlum adına ÖTV muafiyetli araç alabilirmiyim?

osman_55

Üye
Üye
( % 80 ağır özürlü sürekli) oğlum var otizm teşhisi var ben babası olarak bir otomobilir alırken ötv den yararlana bilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çocuğunuzun özür oranı %90 ve üzeri olsaydı alabilirdiniz. Ancak özür oranı yüzde 90'ın altında olduğundan almanız mümkün değil. Zira aracı kendi kullanamayacak engelliler için ötv muafiyetinden yararlanmaları için özür oranının %90 ve üzeri olması şartı aranıyor...

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
halil abi şizofreni hastasıyım % 80 raporum var benim ötv den muaf araba alabilmem için rapor oranımın kaç olması lazım arabayı ben kullanmak istiyorum kendi adıma alacagım 2 ci sorum ehliyete başvursam hangi sınıf ehliyet almam gerek h sınıfı ehliyet alabilirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
paranoya şizofreni hastalarına hiç bir şart altında sürücü belgesi verilmiyor...

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
halil abi insan degilmiyiz ya nasıl sürücü belgesi verilmiyor aracı kendisi kullanacaksa rapor sahibi sen söyle % kaç olması lazım ben alırım acil cvp

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
paranoya bunu ben değil yasa ve yönetmelikler söylüyor. Psikiyatrik hastalığı olan kişiler sürücü belgesi alamaz. Bu konuda yapacak bir şey yok malasef.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Yani ötv indirimli araç alabilmek için bir engellinin en az % 90 rapora sahip olması isteniyor. Peki neden? % 90 altında olsa bile zaten aracı kendisi kullanmayacaksa % 89 a hayır diyen bir sistemin nasıl bir mantığı var ki? Amaç engellileri ve engelli yakını olanları ötv muafiyetinden mümkün olduğu kadar uzak tutmak,yararlandırmamak için zorlaştırmak değil midir?

Selam abicim bana bu konuda yanıldığımı söyler misin?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şöyle anlatayım. ÖTV indirimli araç alabilmek için iki temel kural aranıyor. Özür oranı %90 ve üzeri ve altı.
%90 ve üzeri olanlar aracı kendileri kulanmasa bile ötv indiriminden yararlanır.
Özür oranı %90'ın altında olan kişilerin ise aracı kendileri kullanmaları şartı aranıyor. Yasanın neyi amaçladığı tartışılır tabi. Nereden baktığımıza bağlı. Şimdi çıkıp suistimalleri önlemek adına alınmış önlemde deriz başka şeylerde mevzu derin. :)

Tekerlekli Sandalye