Otizm hastasına 2022 engelli maaşı?

s343tcg

Üye
Üye
Sayın Ağabilerim Ablalarım, beni bir konu hakkında aydınlatırsanız çok sevinirim. Konu şu: benim 18 yaşına yeni giren otizm hastası %80 ağır özürlü bir erkek kardeşim var. evde annem, babam ve özürlü kardeşimle ben kalıyorum, babamın üstüne fındık bahçesi var senede 2 ton fındık verir birde ev var başka bişe yok.annemin ve babamın ne emeklisi var ne de bir sigortaları Bende yakında memur olup istanbula gidecem, şimdi kardeşime annem hem bakıcı maaşı hemde engelli aylığı 3 aydan aya alınan aylıktan alıyor. kardeşim 18 yaşına yeni gidği için yeni alacak maaşın akıbeti belli değil kesilmiş olabilir ayın 7 sinde belli olacak. Bu duruma göre eğer 18 yaşını doldurduğu için maaşı kesilirse tekrar bağlatmak için gelir tesbitinden geçebilirmiyiz. Yani tekrar maaş bağlanır mı bende gidince evde 3 kişi kalacak bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

septik

Editör
Editör
E devlet 2022 aylıklarının yatıp yatmadığını bugün itibarı ile göstermekte durumunuzu öğrenebilirsiniz,

Prosedür gereği 18 yaşını doldurduğu için kişi reşit kabul edilir ve sosyal yardımlar açısından yardımlar kesilir ve tekrar müracatı yapıldığında tekrar yeni müracat gibi araştırmalr yapılarak aylık alma krıterlerine uyup uymadığınız araştırlır,

Sizin sorunuzda fındık bahçenizin olduğu ve yıllık 2 ton findik veriyor demişsiniz, bu durumda benim bir hesap yapmam mümkün değil, sydv tarafından yapılacak gelir seviyesi araştırması bile çok karışık olacaktır ben size 2022 yönetmeliğindeki konuya dair bahsi geçen maddeleri vereyim siz hasabınızı yapmaya çalışın.

Muhatçlık hesaplamasında

7) Hanenin arazi, tarla ve benzeri için rayiç bedelin 240’ta biri ve (takdir edilen/beyan edilen) aylık (zirai/ticari/kira ve benzerleri) getirisinin toplamı,

9) Hanenin ticari/ zirai amaçlı aracı için aracın kasko bedelinin 120’de biri, kasko bedelinin belirlenememesi halinde ise rayiç bedelinin 120’de biri ile bu araçların (takdir/beyan edilen) aylık (zirai/ticari/kira ve benzerleri) getirisinin toplamı,

10) Hanenin büyük ve küçükbaş hayvanları için il/ ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürlüklerinden temin edilen yıllık getiri miktarının aylık tutarı,

s343tcg

Üye
Üye
hocam linki yollarmısınız baksam bakamadım ben e devlet şifresi gerekir mi yada herhangi birinin e devlet şifresiyle bakılır mı

septik

Editör
Editör
Malesef sosyal yardımdan yararlanan kişinin e devlet şifresi olması gerekir, herhangi bir ptt şubesinden şifre alabilirsiniz.

Fakat 144 ve 183 nolu ücretsiz hatlardan kardeşinizin kimlik nosu ile kardeşinizinn maaşının yatıp yatmadığını ve diğer sormak istediğiniz sorular hakkındada bilgi alabilirsiniz.

cilginpalet

Üye
Üye
septik hocam bi el atarmısın pek beceremedim bu hesabım doğrumu kasko değeri 21 binliralık aracım var şimdi hesap yapıyorum evde bakımı ekliyoruz 175+800=975 kira düşülüyormuş 975-400=575 evde iki kişiyiz 575%2=287 bu hesaba göre 2022 kesilmiyor hocam hesabım doğrumudur ?

septik

Editör
Editör
Hesap doğru çılgın, yalnız elinde 400 tl kira ödediğine dair kira sözleşmen vardır inş.

Tekerlekli Sandalye