Otizm Tedavisinde Eğitimin Yeri

gülümse_hayata

Üye
Üye
1985 yılında otizmin görülme sıklığı 2500 çocukta 1 di 2014 yılına gelindiğinde ise bu oran 88 de 1 kabul edilir hale gelmiştir. Bu oranı baz aldığımızda ülkemizde yaklaşık 300 bin 0-18 yaş arası otizmli çocuk bulunmaktadır. Bu çocuklardan sadece 7 bini eğitim sistemi içersinde yer alıyor. Peki ya geride kalan onca otizmli çocuğun durumu nedir? Ciddi anlamda eğitim almayan çocuk sayısı olduğu verilerde ortaya çıkmaktadır. Otizmin temel tedavisi eğitim olarak kabul edilirse bu çocukların durumu ne olacak? Ortaya çıkan verilere göre kendi haline bırakılmış otizmli çocuk sayısı oldukca fazla buna bir çare bulunması elzemdir.

içerik.jpg

Otizm'in en iyi tedavi yöntemi olan erken yoğun ve sürekli özel eğitimdir.Ancak bu şekilde otizm kontrol altına alınabilir ve problemli davranışları engelleyebilirsiniz. Eğitim kelimesi tüm çocukları kapsayan bir kelime olsada otizmli çocuğun eğitimi diğerlerine göre oldukca farklı ve erken başlamaktadır. Örneğin Otizmli bir çocuk 1,5- 2 yaşında bu eğitime başlayabilir. Eğitim sadece alfabe öğrenimi demek değildir bu özel çocuklarımızın gelişimini düzenlemek ve akranlarını yakalamasına yardımcı olacak bir sistemdir.

Otizm yani yaygın gelişimsel bozukluk yelpazesindeki hastalıkların tedavisindeki en önemli unsur eğitim. Eğitim çok uzun zamanlara yayılabilecek bir süreç ve bazı çocuklarda bu sürece ayak uyduramayıp eğitime karşı bir direnç içersinde olabilmektedir.

Alternatif bazı tedavi yöntemleri ilaçlarla müdahale etmek veya bir takım ağır metallerden arındırmak, bir takım alerjik maddeleri vermemeye çalışmak gibi tedavi yöntemleri denenmektedir. Fakat alternatif tedavi dediğimiz bu sistemin doğruluğu ispatlanmamıştır buna rağmen fazlasıyla reklamı yapılan ve inandırıcı olarak gösterilen uygulamalardır. Aileleri oldukca cezbedip denize düşen yılana sarılır misali bir umut diyerek bu tedavilerin peşinde koşulmaktadır.

Yapılması gereken ve uzmanların önerisi eğitim sürecinin hiç bir şekilde aksatılmamasıdır.Eğitimin bu konuyla ilgili psikologlar, pedegoglar özel eğitimciler veya konuşma terapistleri tarafından yürütülmesi en doğru olan yoldur.
Eğitimin özel eğitim ayağı dışında birde okullarda desteklenmesi ve pekiştirilmesi oldukca fayda sağlayacaktır. Alternatif tedavi yollarına başvurulacaksa tüm bu bahsettiğimiz eğitim uygulamalarından sonra bu işleme istiyorlarsa geçilip geçilmeyeceğide ailelerin insiyatifindedir. Bu durumu ticari olarak kullanan bir çok kurum olduğununda altını çizen uzmanlar önce eğitim konusunda oldukca ısrarlıdır.

Tekerlekli Sandalye