Otizm Vakfı’nı Anne Ve Babalar Kurdu

gülümse_hayata

Üye
Üye
Otistik çocuk sahibi anne ve babalar, otizmlilere bakım, rehabilitasyon, eğitim ve mesleki eğitim hizmeti verecek "yaşam merkezini" hayata geçirmek için bir araya gelerek, Otizm Vakfını kurdu.

Otizm Vakfı Yaşam Merkezi'nde oluşturulacak özel eğitim ve rehabilitasyon birimleri, üretim atölyesi, spor tesisleri ve yaşam evleriyle, otistik bireylerin gelişimleri desteklenerek toplumla kaynaşmaları sağlanacak.

Vakıf, hayvancılık, organik tarım, çiçekçilik gibi uğraşlarla otislik çocukların üretime de katkıda bulunacakları merkezin kurulması için destek bekliyor.

Vakfın Yönetim Kurulu üyesi Cengizhan Soneren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otizmli çocukları bulunan 42 anne ve babanın katılımıyla kurulan vakfın amacının, otizmli çocuklar için yaşam merkezi projesini hayata geçirmek olduğunu söyledi.

Otistiklerin küçük yaşlan itibaren yoğun eğitim verilerek hayata kazandırılmasını sağlayacak, spor olanaklarına kavuşturacak, onları hayata hazırlayacak ve bakımlarının yapılacağı kampus kurmak istediklerini ifade eden Soneren, şöyle konuştu: "Bizim çocuklarımız hayata entegre olmada zorluk çekiyorlar. Devletin mesleki eğitimleri var ama onlar daha çok otizm dışındaki zihinsel engellilere yönelik.

Çocuklarımızın hangi alanda ne kadar iyi olabildiklerini anne baba olarak bizler daha iyi biliyoruz. Bu nedenle otizmlilerin mesleki eğitim alabileceği, hayata entegre olacağı, hayattan zevk alacağı, tüketici halden üretici hale gelebileceği yöntemleri uygulayacak bir merkez oluşturmak isliyoruz. Otizmin dereceleri var.

hafil ve orta durumdakileri böylece hayata entegre etmeye çalışabiliriz. Ağır durumda olanlarda bunu başaramazsak bile, sahip oldukları iyi yaşantıyı sürdürecek bakım, barınma ünitelerine kavuşsunlar istiyoruz." Otistiklerin değişikliğe katlanamayan bir yapıları olduğuna işaret eden Soneren, "Otistik çocuklara anne babanın sağladığı imkanları yokluklarında sağlayamazsanız, yıllarca verilen emeğiniz bir anda yok olur.

Onun için gözümüzü kapatmadan önce. onların sahip oldukları refah ve düzende yaşamlarını ..sürdürecekleri kampus oluşturmayı amaçlıyoruz" diye konuşlu.

yasadikca.com

Tekerlekli Sandalye