Otizmi Olan Çocuklar Havuzda Mutlu

gülümse_hayata

Üye
Üye
Otizm Vakfının, çeşitli ülkelerden 24 genç üniversiteliyle başlattığı otizmi olan çocuklar için "Hareket Eğitim Çalışması" çeşitli branşlarda spor faaliyetleriyle devam ediyor.

Otizm Vakfının, Fransa, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Belçika, Portekiz ve Türkiye'den 24 genç üniversiteliyle başlattığı otizmi olan çocuklar için "Hareket Eğitim Çalışması" çeşitli branşlarda spor faaliyetleriyle devam ediyor.

Otizmi olan çocukların velilerinin bir araya gelerek kurduğu Otizm Vakfı'nın "Hareket Eğitim Çalışması"nda, Ankara Üniversitesi Beden eğitimi Spor Yüksek Okulunda görev yapan Yrd. Doç. Dr. Ferda Gürsel danışmanlığında, 13 eğitmen ve 11 gönüllü yer alıyor.

"Avrupa Gönüllülük Hizmeti" kapsamında Fransa, Belçika, İtalya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti ve Hollanda'dan gelen gönüllülerin de aralarında bulunduğu 20 üniversiteliden oluşan grubun desteğiyle devam eden proje kapsamında otizmi olan çocuklara yüzme dersleri de veriliyor.

Ferda Gürsel danışmanlığındaki projede görev alan serbest eğitmen Ayşen Çevik, otizmi olan çocukların yüzme sporu ile becerilerini artırmayı, sosyalleşme ve iletişim geliştirme sürecinde kendilerine destek olmayı amaçladıklarını söyledi.

Yüzme sayesinde çocukların becerilerinin geliştiğini ve "sıra bekleme" gibi sosyal davranışlarının arttığının görüldüğünü kaydeden Çevik, vücudun bütün organları çalıştığı için yüzmenin otizmi olan çocuklara çok faydalı olduğunu ifade etti.

Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Şahbender Korkmaz da, çocukların suyu çok sevdiğini belirterek, otizmi olan çocukların bireysel yapılabilen bir spor olduğu için yüzmeyi başarabildiklerini anlattı.

Bazı çocukların turnuvalara katılabilecek seviyede yüzebileceğini belirten Korkmaz, "Çocuklarımızın yeteneklerini açığa çıkarmak istiyoruz. Kas becerisi olmayan çocuklarımıza, kas becerilerini kazandırmayı amaçlıyoruz" dedi.

- Ankara AA

Tekerlekli Sandalye