Otizmli çocuğu olan ailelerin gelecek kaygısı

• Konuyu başlatan Günahsız melek(otizm)
  • Başlangıç tarihi
G

Günahsız melek(otizm)

Guest
Otizmi yaşayan ileri yaşlardaki otizmli bireylerimizde var ama nedense bu unutluyor kanatindeyim bu çocuklarımız için neler yapılıyor bu çocuklarımız için iş eğitim okulları yada çalışabilecekleri iş merkezleri en önemlisi bizden sonra ne olacak bakımevi yada yaşam merkezi var mı? kimse bunlardan bahsetmiyor.Artık birileri bu sesleri... duysun çok şey istemiyoruz çocuklarımız için güvenli bir gelecek
YAŞAM HAKKIMIZI İSTİYORUZ...

F

Fırtına

Guest
özel çocukların ebeveynleri olarak ''bizden sonra çocuklarımız ne olacak..'' kaygısı hepimizde var.. biz çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz ama bizim hazırlamamız yeterli değil.. iş eğitim okulları yada çalışabilecekleri iş merkezleri en önemlisi bizden sonra ne olacak bakımevi yada yaşam merkezi var mı..?

var mı acaba..?!

biz giderken gözümüz arkada kalmadan çocuklarımızı güvenle bırakabileceğimiz bir devlet var mı..?

var mı acaba..?!

..ki, yoksa duyun sesimizi.. çok geç olmadan..!!!

gülümse_hayata

Üye
Üye
Herkesin düşüncesi bu yönde umarım bu seslenişler duyulur. Çocuklarımız için gereken düzenlemeler yapılır hayata en iyi şekilde adaptasyonları sağlanır.

Yazılanlar sadece beklenti olmaktan çıkıp bir an evvel kavuşulan olur. Her ebeveyn çocuğunun geleceği ne olacağı nasıl yaşayacağı hakkında endişeler duyar. Özel çocukların ebevynlerinde bu endişeler ikiye hatta ve hatta dörde katlanır. Siz sevgili dostları çok iyi anlıyorum. Herşeyin beklediğinizden çok güzel olmasını diliyorum.

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Aslında "gelecek kaygısı" sadece otistik çocuğa sahibe ailerde değil genel anlmda engelli çocuğu olan tüm ailelerde var. bunu otistik çocuk, bedensel engelli çocuk vs diye ayırmmak gerekiyor. geçenlerde bir yerde okumuştum tof omurilik felçliler için bir bakım merkezi açmış. sadece omurilik felçliler alınıyormuş o merkeze galiba. buda yanlış biryerde ayrımcılık oluyor buda. bu işi devlet üstlenmeli ve otistik, omurilik felçli dmeden tüm engellilein ve ailelerinin gelecek kaygısını en aza indirgeyecek bir sistem geliştirmeli.

F

Fırtına

Guest
aslında "gelecek kaygısı" sadece otistik çocuğa sahip ailelerde değil, genel anlamda engelli çocuğu olan tüm ailelerde var..

düş gezgini,

düşüncende elbette haklısın.. engelli çocuğu olan bir anne olarak düşüncene katılıyorum.. engel ''tür..'' gözetmiyor.. engelin ne olursa olsun, az veya çok, sonuçta engellisin.. özge ortopedik engelli.. doğuştan kalça çıkığı ve femur kısalığı var.. sol bacağı 9 cm kısa..........ortopedik ayakkabı ile yürüyebiliyor.. ama engelli bir birey.........ve ben çocuğumu doğduğu günden itibaren (20 senedir..) düşünüyorum.. hala düşünüyorum..

''gelecek te ne olacak.. çocuğumu neler bekliyor..?''

şu an okuyan bir birey.. kendi ayakları üzerinde durmuş, geleceğini kurmuş değil.. ve engelli.............engellilere sağlanan hiçbir şeyden yararlanamıyor.. % 40 rapor alamıyor.. ilerde engelli kadrosundan işe girmesi mümkün değil.. engelinden dolayı istediği bir işe girecek mi..?! meçhul..........!!! çünkü; engelli...........örneğin; günümüzde bankalar bile engelli insan çalıştırmaktan kaçınıyor.. işverenler göz zevkine hitab etmiyor diye fizik-i engeli olan bir insanı işe almaktan kaçınıyor.........ki, geçen yaz bu olayı 1-2 kez yaşadık..

hal böyleyken ben çocuğumun gelecek kaygısını nasıl düşünmeyeyim..?!!!

(günahsız melek (otizm) arkadaşım tüm engelli çocuklar adına bu mesajı yazdı sanırım..)

G

Günahsız melek(otizm)

Guest
Tabikii tüm engelliler için dileğim yaşamın kolaylaştırılması ancak bu mesajı ben otizm bölümü olduğu için ve otizmli çocuk annesi olarak kendi duygularımı yazdım...Farkındaysanız 15 yaş üstü otizmli çocuklarımız dedim ....

F

Fırtına

Guest
günahsız melek (otizm),

dileğinin tüm engelli çocuklar adına olduğundan şüphem yoktu canım..

bugün engelli çocuğu olan bir anne ile konuştum.. 26 yaşında zihinsel engelli bir oğlu var..
oğlunun geleceği adına o kadar kaygılı ki..!!! ''benden sonra..'' sını düşünüyor.. ''benim gibi kimse bakamaz..'' diyor..

önceden de bahsetmiştim.. yıllardır tanıdığım 3 zihinsel engelli çocuk var.. şu an en büyüğü 53, diğeri 47 ve küçüğü 35 li yaşlarda.. bu çocukların annesi de hep ''benden sonra..'' sını düşünürdü.. şimdi de düşünüyordur eminim.. anne şu an 68 yaşlarında.. ve 53 yaşında olan çocuk 10 senedir yatağa mahkum.. tüm ihtiyacını annesi karşılıyor..

3 zihinsel engelli çocuk.............bu çocukların 3 tane abileri var.. hepsi de evli, çoluk çocuk sahibi kendi halindeler.. anneye bir şey olsa bu çocuklar ne olacak..?! bu annenin ''benden sonra çocuklarım ne olacak..?!'' kaygısı boşuna değil..

tüm engelli çocuk anneleri adına ''kaygımız boşuna değil..'' ..!!!

G

Günahsız melek(otizm)

Guest
Arkadaşım her ne kadar geleceği düşünmek istemesekte malesef olmuyor düşünüyoruz sadec kendimizi karamsarlıktan uzaklaştırmak için düşünmeme gayreti var içimizde ama bu gerçeğimiz değiştiremeyiz ve dilerim ki inş bizlerden sonra evladlarımızı rabbim iyi insanlarla karşılaştırsın elimizden birşey gelmez yaradanın verdiği yaşamı yaşayacak bi şekilde benden önce dünyadan ayrılsın diyen arkadaşların sözü beni çok rahatsız ediyor bunun karar
ı yaradana hakkımızda hayırlısı neyse onu yaşayacağız gerçek olan bu...

F

Fırtına

Guest
benden önce dünyadan ayrılsın..

evet, bazı anneler engelli çocuğu için bu cümleyi kullanıyor.. yazımda belirttiğim anne de bu cümleyi kullanırdı.. ''benden önce ölsünler derdi..'' bu sözü çocuğunun ölmesini istemesinden kaynaklanmıyordu elbette.. hangi anne çocuğunun acısını görmek ister..?! hiçbir anne istemez..!!! o an-ki çaresiz ruh hali içindeyken söylenmiş sözcükler.. Rabbim hiç kimseyi çaresiz bırakmasın.. özel çocuklarımızı ve tüm çocuklarımızı iyi insanlarla karşılaştırsın..

geleceği düşünmemek elde mi arkadaşım..?!

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Yaşanacak olan yaşanır. siz anne olmanın verdiği o olağan üstü korumacı tavır ve duygusal yoğunlukla çok yoğun bir gelecek kaygısı içindesiniz. en azından ben öyle anlıyorum. ama bazen herşeyi oluruna bırakmak yapılacak en iyi iştir.

F

Fırtına

Guest
düş gezgini,

haklısın.. yaşanacak olan yaşanır.. bunun farkındayız ama anne yiz işte..............çocuklarımızı korumak.. onlar için, bu gün ve geleceğe dair endişe duymak..........ama dediğin gibi; bazen herşeyi oluruna bırakmak ta gerekiyor..

Tekerlekli Sandalye