Otobüs Şoföründen Verilen İnsanlık Dersi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Hepimiz biliyoruz ki toplu taşımalarda engellinin çilesi bitmiyor. Ve yine biliyoruz ki toplumun büyük çoğunluğu bu çileye sessiz kalıyor. Anlayışsızlık,duyarsızlık hatta saygısızlık diz boyu işte tamda bunlara dur diyen biri çıktı ve ben bu haberi okurken inanılmaz mutlu oldum. Keşke ülkemizden çıksaydıda Türk halkının nekadar duyarlı olduğunu yazabilseydik burada ama çok çok uzaklardan çıktı bu duyarlı insan.Aslında uzaklardanda olsa herkese bir ders vermesini diliyorum ve haberin detaylarını sizlerle paylaşıyorum.

resized_cf363-d1666adbdqc39k2xqaatlvw.jpg

Fransız şoför engelli vatandaşı istemeyen yolculara ders verdi
Fransa'da bir engelli vatandaşı otobüs durağında bekliyordu. Yolcuların François isimli vatandaşı otobüse istememesi üzerine, şoför yolculara unutmayacakları bir ders verdi. "Burası son durak, hepiniz inin" diyen şoför, sadece engelli yolcuyu otobüse bindirerek yoluna devam etti.

Engelli yolcuların şehir içi ulaşımında erişilebilirliğini sağlamak için otobüs, tren ve diğer toplu taşımalarda belirli standartlar getirilse de, diğer yolcuların uygunsuz davranışları bu uygulamaları zora sokuyor.

Buna karşılık bazı duyarları vatandaşların engellilere yapılan haksızlıklara karşı çıkması taktirle karşılanıyor. Bunlarda biri de ismi bilinmeyen ve Paris'te yaşayan bir otobüs şoförü.

"Herkes İçin Erişilebilirlik" ismindeki Twitter hesabı, François adındaki engelli yolcunun başından geçen ilginç hikayeyi sosyal medyada paydaştı.

"Son durak! Hadi herkes insin!"

Euronews'in haberine göre, yaşadıklarını anlatan François şöyle konuştu: "Kardeşimle birlikte otobüsü bekliyorduk ama içerisi tıklım tıklım doluydu ve kimse bize yer vermek istemedi. Otobüs şoförünün yerinden kalkıp bütün yolculara, Burası son durak, hadi herkes insin diye yolculara seslendiğini duydum"

Bunun üzerine isyan eden yolcuların hepsinin inmek zorunda kaldığı ve François ile kardeşi otobüse binerek tek başlarına yollarına devam ettikleri belirtildi.

Tekerlekli Sandalye