Otomatik vitesli araç almak için özel tertibat şartı gerekiyor mu?

auxah

Üye
Üye
Mümkünse size bir kaç sorum olacaktı. Cevaplarsanız çok memnun olurum. h sınıfı ehliyetim mevcut. yaklaşık olarak 25 seneden uzun süredir. Ötv indiriminden yararlanarak araç almak istiyorum ve mümkünse otomatik vites istiyorum. Otomatik vites alabilmem için sağlık raporunda otomatik araç kullanabilir demesi mi gerekiyor? Alacağım arabaya özel tertibat yapmam şart mı? Özrüm sağ kolumun dirsek altından 10 cm altı kesik ve yıllardır hareketsiz protez kullanıyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

İsen Buga

Üye
Üye
durumu muayene esnasında dr.a söylemelisiniz. otomatik vites yazdırmaya çalışın. Doktor sizi dinledikten sonra yazmaması için bir sebep olmayacaktır.

hell

Üye
Üye
selam öncelikle sağ el bileğinden amputeyim raporumda otomatik vitesli araç kullanabilir H sınıfı ehliyet alabilir raporu verildi bu rapor ile alacağım araçta vergi indirimlerinden yararlanabilir miyim? TEŞEKKÜRLER

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
niye otomatik vitesli araç kullanır ibaresini eklemişler. Sağ elden sakatlığı olanlar için vites kolunun uzatılması sağlanarak ÖTV indirimden yararlanıyorlar. Ayrıntılar burada: http://engelliler.gen.tr/f18/sag-kolundan-engelli-olanlar-otvsiz-arac-alabilecekler-1381/ Bu şekildeki bir raporla ÖTV den yararlanamazsın. Rapora itiraz etmeni öneririm. Eğer raporu çok önceden aldıysan yukarda verdiğim linki iyice okuyup ona göre bir rapor çıkart.

aloha

Üye
Üye
otomatik araç kullanır ibaresini doktor yazar ise problem yok, şayet bedensel bir engelin bulunduğundan dolayı tertibat yada otomatik vites yazması şart, böbrek hastası olsan diyalize giren gibi, özür oranı onlardada % 90 ların üstünde bile var onlar normal bir araba alabiliyor fakat bizlerde olmuyor.otomatik vitesli araç kullanır ibaresi yazar ise H ehliyeti almana gerek kalmaz.

Rüzgar Gülü

Üye
Üye
ya arkadaşlar sızlere sorum olacak.
bugun ehlıyetımı aldım hıc bılgım yoktu doktor eskı raporlara yazark rapor hazırlamıstı.
özel tertıbatlı araç demıs ehlıyet de.
enım sorunum sag ayakta.ama otomatık aracı sol ayak ıle kullanabılıyorum.arac almak ıstedıgımde sol ayak kısmına kaydırmam yetmezmı pedellerı.ele almak zorundamıyım:(

İsen Buga

Üye
Üye
otomatik araç alırsınız( çünkü raporda otomatik araç alamaz demiyor) ve el ile pedallere ulaşan özel aparat taktırırsın. Ve el ile ulaştığın özel aparatları kullanmazsın. Sol ayağın ile pedallere ulaşarak kullanabilirsin.

İşyerimdeki arkadaş aynı sizin gibi durumdam muzdaripdi ve çözümü böyle. Polis arabada yanınızda oturacak ve bu arabayı nasıl kullanıyorsunuz göster diyecek değil ya.

urfa_akbas

Üye
Üye
bende pes valgus(düz tabanlkık ) 2 ayak ve gözde miyop ambliyobi retina hasarı ehliyet ve özel terbatlı araç ve ya otomotik vites rapuru alabilirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
urfa_akbaş, sürücü belgesi alabilirsin ama ötv indirimden bu hastalıklar nedeniyle yararlanamazsın.

Tekerlekli Sandalye