Otomatik vitesli arac kullanabilir ibareli raporumla ÖTV'den yararlanabilirmi yim?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
H sınıfı ehliyetimde otomatik "vitesli arac kullanabilir" ibaresi var okuduğum kadarıyla otomatik vitesli arac kullananlar ÖTV den yararlanamıyormuş bu ne kadar doğru doğruysa H sınıfı ehliyetin bana ne + sı var?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet, otomatik vitesli arac kullananlar daha doğrusu raporunda öyle yazanlar ÖTV ve MTV den yararlanamaz. H sınıfı ehlietin bu durumda size bir artısı yok.

celozan

Üye
Üye
Gozunuz aydın. Yasa degisti.
::Mevzuat Display::
linkini acıp
c)Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması
maddesini dikkatlice okuyarak bu sorunuza resimi kaynaktan bir yanıt bulabilirsiniz.
İyi günler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu yasa sakatlık oranı %90'ın altında olup ta sakatlığı "sol alt ekstremitede" olanlar için geçerli...

Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

Son düzenleme:

fhht

Üye
Üye
Halil bey merhaba.ben sol ayak engelli h sınıfı ehliyeti olan birisiyim.ehliyetimde otomatik araç kullanır ibaresi var.şu an kendime ait bir aracım yok.eşime ait normal engelsiz bir aracı kullanıyorum.sorum şu bu araç ile özürlü otopark kartı alabilirmiyim.alırsam nasıl yol gösterirseniz sevinirim.ankarada oturuyorum

abazali

Üye
Üye
merhabalar ben sag alt extremitede kısalık var h rapor alırken raporda ne yazmalıki ötv muafından yararlanabilegim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır ibarelerinin olması gerekiyor.

üçüz

Üye
Üye
halil bey iyi akşamlar ben ankilozan rahatsuızlığım var sol kalçamda hareket kısıtlılığı mevcut sağlık ocagına gittim oda devlet hastanesine sevk etti ortepedi sol kalça hareket kısıtlılığı otamatik vites araç kullanabilir fizik ankilozan sponklolite baglı hareket kısıtlığı mevcut yazdı lakin almış oldugum hastane raporuma otamatik k vites kullanabilir ibaresi yazmadılar sağplık il müdürlüğü 5 aydır arıyorlar heyte girin diye girersen ve otamatik vites kullanabilir yazarlarsa hastane raporunda yazmak zorundamı zaten ordada bir heyyet var. kimileri diyorki b 1 ehliyet alan ötvden faydalana biliyorlar yani il sağlık müdürlüğünden alınan belge yeterli olabilir mi ??? selamlar ..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Normalde ankilozan hastaları rapor oranları %90 ve üzeri olursa ÖTV indirimden faydalanır ama senin sol bacaktaki hareket kısıtlılığı durumu değiştiriyor. Sol bacaktan engelliler "otomatik vites araç kullanır" ibareli raporla ötv indirimli araç alabiliyor.

Tekerlekli Sandalye