Özürlü çocuğu olan babalara torba yasada erken emeklilik hakkı getirildiği doğru mu?

Fırtına hanım selamlar ben tamer size bugun ögtendigim bir bilgiyi aktarmak istedim bir arkadaş çocugunun özürlü olmasından dolayı gidip vergi indirimi almış çalıştıgı yere vermiş ve ona yeni yasaya göre emeklisin demişler yeni torba yasasında annelere oldugu gibi babalarada 5 yıllık indirim uygulamışlar yani emekliligine 5 yıl kalan bu sayede emekli olma hakkı kazanıyor bu kulaktan dolma haber degil belki bu konu hakkında bilginiz vardır düşünceleriniz yada bu konudaki bilginiz benim için çok önemli araştırıp daha kapsamlı yazarsanız sevinirim benim bilgim bundan ibaret yeşekkür ederim

Engelli çocuğu olan baba vergi indirimi alırda erken emekli olamaz. Sadece engelli çocuğu olan anneler 5 yıl erken emekli oluyor. Babalara böyle bir imkan tanınmıyor. Bahsettiğiniz konuda başka bişey vardır onunla karıştırmış olmalılar.

selam üstüne basa basa sordum bende sizin dediginiz gibidir dedim ama bizzat adamla konuştum (1) kendine rapor almamış (2) kendinde özürlülük durumu yok (3) şeker fab. da çalışıyor (4) emekliligine 3 yıl varmış ama bu sayede masebeden ona şöyle demişler yeni yasaya göre emeklisin ve oda kabul etmiş ve evrakları vermiş emeklilik işlemleri başlamış ve onaylanmış

Hangi yeni yasa bahsettiğiniz "torba yasa" ise torba yasada böyle bir ibare yok. Siz, yada arkadaşınız öyle bir ibareyi biliyor ise buraya yazın bizde öğrenmiş olalım. Ama dediğim gibi öyle bir şey olsaydı bir şekilde duyardık.

tamer selamlar,

torba yasa haberlerini gün gün takip ettim.. bilhassa engelli insanları ilgilendiren haberleri........ve torba yasa da senin bahsettiğin konuya dair bir haber yer almadı..

bu uygulama özürlü çocuğu olan anneler için;

Sosyal güvenlik reformu olarak bilinen 5510 sayılı Kanunla, sosyal güvenlik sistemimize getirilen yeni bir düzenleme ile başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunanların, 01.10.2008 tarihinden sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenecek. Eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilecek. Yapılan bu düzenleme ile özürlü çocuğu olan kadınlara erken emeklilik hakkı tanınmıştır.

babaya dair böyle bir uygulama yok..

az evvel google de biraz araştırdım ama bahsettiğin haberi doğrulayan bir haber bulamadım.. ben yine de detaylı olarak bu haberi araştıracağım..

teşekkür ederim arkadaş emekli oluyor ben bizzat çocuk için vergi indirimi alınan yere gidecem bu konuyu ögrenecem buradan yazarım

tamer,

konunun gerçekliğini öğren ve mutlaka yaz.. bende çok merak ettim..

Makalede kadın sigortalı açısından incelenen uygulamanın, başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl çocuğun velayetinin dolayısıyla bakımının babaya ait olduğu durumlarda söz konusu erken emeklilik imkânının bakımı üstlenen baba içinde geçerli olması gerekmektedir.
Yahu burda yazıyı hazırlayan kişi kendi görüşünü açıklamış sadece. Onun görüşü kimseyi bağlamaz. Bu yasa "özürlü çocuğu olan babalar içinde geçerli olmalıdır" demiş hepsi bu.

Üstadım bunu söyleyen kişinin SGK müfettişi olması bişeyi değiştirmez. O sadece bu şekilde olması gerek demiş. Bunu SGK müfettişi değil Cumhurbaşkanı'da söyle aynı. Önemli olan o söylenen şeyin yasada geçmesi.

Geri