Özürlü emekliliğinde vergi indirimi mecburiyeti kaldırılsın.!

Arkadaşlar benim ve benim gibi 2008 öncesi işe giren ssk mensubu özürlüler emeklilik süreleri gelince vergi indirimi raporu isteniyor. Daha önce hangi oranda rapor alırsanız alın 2008 öncesi işe girmişseniz ve vergi indirimi belgeniz yoksa emekli edilmezsiniz. Fakat 1 ekim sonrası işe giren engelliler için böyle bir zorunluluk yok. Burada bir haksızlık var. Bu konuda vergi indirimi mağdurları olarak elimiz kolumuz bağlı oturmayı doğru bulmuyorum. Bence bu konuda bir girişim başlatıp vergi indirimi mecburiyetinin tamamen kaldırılması ve eski raporların geçerli sayılması için başbakanlığa özürlüler idaresine meil bonbardımanı yapmalıyız.
Ne dersiniz?

engelli vatandaşlarımız adına; yapılan, tüm haksız uygulamaların karşısındayım.. yapılması gereken ne varsa, yapabildiğim ölçüde her zaman varım.!!!

Vergi indirimi alarak emekli olmanın neresi kötü onu anlayamadım. Sakatsınız, özürlüsünüz, engellisiniz işe başladınız ve ertesi gün emekli edilmiyorsunuz ki. Bu belgenin olması emekliliğe giden yolda çalışmalarınıza yani kazancınıza katkıda bulunmak. Yani 20 yıl (atıyorum engel derecenize göre) indirimsiz çalışmak ve emekli olurken bu belgeyi alırsanız ki -öyle anlıyorum- belgenin amacının sadece ve sadece emekli olmak için gereken bir belge gibi olduğu izlenimi veriyor. Şöyle olsa daha mı iyi? Herkes emeklilik koşullarını yerine getirdiğinde belge alsa ya da çalışma hayatında vergi indirimi olmasa nasıl olur? Lütfen, itiraz ediyoruz, edelim ama kazanımların kaybedilmesinde itirazımız olmasın.

Sayın Makri şöyle anlatayım. Ben 2004 yılında ssk lı olarak işe girdim o zamanki rapor oranım %46 idi. yani %46 lık raporla ben engelli emekliliğinden yararlanıyorum. ama vergi indirimi belgesi almadım. Şimdi vergi indirimi belgesi için başvuruda bulunsam eski raporumu kabul etmeyecekler ve benden yeni rapor isteyecekler. Ve çevremdeki çoğu kişinin rapor oranları kırpıldı. Ben vergi indirimi için başvurur ve %40 ın altında bir rapor alırsam tüm haklarım gidecek.
O yüzden diyorumki
1: İlk önce tıpkı 2008 sonrası işe girenler gibi vergi indirimi zorunluluğu kaldırılsın
2: Eski raporlar (yeni rapor istenmeden) kabul edilsin...

evet nazlı, çok haklısın..
bu sene, bir çok engelli arkadaşımız bu 'kırpılan..'' rapor yüzünden mağdur olmadı..mı.?! oldu.!!! senin rapor % 46, başvuru yapsan % 40 altına düşürülebilir..

1- ilk önce tıpkı 2008 sonrası işe girenler gibi vergi indirimi zorunluluğu kaldırılsın,
2- eski raporlar (yeni rapor istenmeden) kabul edilsin,

bence..de.!!!

O zaman cümlelerimizi şöyle düzeltelim; Alınan raporlar tarihine bakılmadan geçerli olsun. O zaman asıl problem vergi indiriminde değil defalarca rapor almada ve alınan her raporda da özürlülüğün yada oranın tırpanlanması. Tıp tarihine geçen ya da geçecek bir uygulama olsa gerek ki %80 raporlu on sene sonra '' sapasağlam adam/kadınsın git çalış'' kadar düzelecek.
Salık; yine de vergi indirimine müraacat et, verilecek/verilen oran az olursa itiraz et ve gerekirse mahkemeye taşı.

Sayın makri, önerileriniz için teşekkür ederim. Kişisel anlamda bana salık verdiğiniz gibi vergi indirimine başvuracağım. Sonuç ne olur bilemem. Zaten %40'ın altında oran verilmesi durumunda söylediğiniz aşamaların hepsini teker teker yapacağım.
Fakat buradaki sorun "salt benlik bir durum" değil. Herkesi ilgilendiren bir durum. Ve dediğiniz gibi, alınan raporlar tarihe bakılmadan kabul edildiğinde sorun ortadan kalkıyor zaten. Fikir fikir doğurur.
Saygılar.

Geri