Özürlü Erken Emeklilik Şartları Hakkında Bilgi Almak İstiyorum

slm HALİL YILMAZ bey benim sizlere bi sorum olacak benim %40 raparum var sigorta başlangıcım 2002 tarihli ama ben raporumu 2002 yani sigorta başlangıcımdan önce aldım ne kadar sıgorta ödeyip veya nezaman emekli olabilirim bi yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba meram77,

İlk ssk başlangıcınız hangi tarih ve aldıysanız vergi indirim hakkınızın derecesi kaç? Siz yeterli bilgileri verdiğinizde bizlerin erken engelli emekliliğinizi doğru olarak hesaplayabilmemiz mümkün olacaktır. Anladığım kadarıyla ssk başlangıcınızda sağlıklıydınız ama diğer bilgilere ihtiyacımız var.

Sağlıcakla kalın,

Meram77 kardes, bulundugunuz ilde defterdarlik binasina gidiniz. Orada ozurluler subesi var. Onlar size nasil prosedur izleyeceginizi gosterirler. İse girmeden once aldiginiz rapor size bir fayda getirmez. Mutlaka defterdarlik araciligi ile vergi indiiminden faydalanmalisiniz. Yoksa normal bir birey gibi emekliliginizden baska bir faydaniz olmaz.

Tamamda benim zaten fazla primim yok mesela 2002 yilinda sigorta başlangicim var % 40 raporumuda sigorta başlangicindan önce aldim tahminen ne kadar pirim yatirip kaç sene sonra emekli olabilirim ortalama yani

Yanimda cizelge yok tahminen 19 yil ve 4240 gun prim yatirilmasi halinde emeklisiniz. Ancak vergi indiriminden bir an once faydalanmaniz gerekiyor. Hem gereksiz vergi odememis olursunuz hemde sonradan sorun cikarmasinlar.

sayın isen buga;2003 yılında şahsi başvurum üzerine ortapedik polio sekeli yani çocuk felci %40 sürekli ibareli rapor aldım bugün ise işe girdim vergi indirimden faydalanmak için defterdarlığa başvurdum ancak elimdeki sürekli raporu kabul etmedi yeni evraklar düzenleyerek raporu aldığım adana devlet hastanesine tekrar yolladılar ancak ben belgeleri yırttım sebebi ise acaba yeni yasa ve kanun lara göre devlet hastanesine gittiğimde tekradan %40 ve üstü rapor alabilirmiyim yoksa yeni baltazar kanununa göre %40 altında bir rapormu alırım %40 sürekli rapor veren hastahane bugün kendini yalanlayarak %40 altında verebilirmi ne yapmalıyım.

2006 ve 2008 ve 2010 yıllarında yayımlanan genelge ve yönetmenlık neticesinde 2010 dan önce alınan raporlar kabul edilmeyebilir. Dolayısıyla eski tarihli raporunuzu yenilenemiz gerekiyor.

Size sorum olacak: ilkkez işe giriş tarihiniz nedir? Bugün mü? yani 12.01.2013 mü?
ikinci sorum: işiniz nedir? Memur, işçi yada patron?
üçüncü sorum: işi nasıl buldunuz? İşkur aracılığı ile mi?

bu soruları Mavibalina cevaplayabilir. cevaplama işini ona havale ediyorum da.

sayın isen buga rapor tarihim 2003 ilk işe giriş tarihi olarak ben ilk sgk başlangıcım olarak anlıyorum 1995 çıraklık eğitim merkezinin yatırmış olduğu sigorta giriş pirimi özel bir fabrikada elektrik teknisyeniyim 05.10.2011 tarihinde girdim hala çalışıyorum işi işkur sitesini takip ederek buldum ancak kendi başvurumla gittim dolayısı ile işkur a girdiğim firma muhtemelen açık bulunmuştur talebi ile işgücü arama kaydını sildirmiştir diye düşünüyorum halen çalışmaktayım yaşım 36 aslında sorunum rapor alıp almamak değil sorun şu bana %40 sürekli rapor veren hastane bugün kendini yalanlarmı 10 yıl önce verdiği sürekli %40 raporla mesela bugün vereceği %30 raporla çelişirmi oran %30 ise 10 yıl önce neden %40 sürekli verdi.

Sn. Gececi01,
Sanırım sorularınız cevaplanamamış...Sorularınız,

1) Çıraklıkta ve stajda geçen hizmetler prim günlerinize dahil edilmez...

2) Polio sekeli rahatsızlığınızdan bahsediyorsunuz...Polio sekeliniz mevcutsa devletin verdiği en az oran %40'dır...Ancak koltuk değneği, baston veya tekerlekli sandalye kullanıyor iseniz bu oran artırılabilir...Polio sekeliye eşlik eden ayağınızda kısalık ve fonksiyon kaybı varsa rahatsızlığınıza verilen oran artırılabilir...Bunun yanısıra Sakatlık cetvelinde yer alıp mevcut ortopedik sorunlarınıza eşlik edecek başka rahatsızlıklarınız mevcut ise balthazar oranına göre yeni oran belirlenir...

Size tavsiyem yeni rapor almadan önce mevcut durumunuzu ortopedist doktor aracılığıyla belgelendirin ya da daha önceden hastalığınıza bağlı bulguların yer aldığı evrakları hasta dosyanızın içinde bulundurun...Eğer polio sekeli mevcut ise alacağınız rapor %40'ın altına düşürülemez...

Bundan sonra aldığınız raporu yırtmayın artık raporlar online olarak sistemlerde görülüyor...Yani bir hastanenin bilgilerini diğer hastanelerde kolayca görebiliyor...Birde raporda tahribat yaptığınızda bir daha rapor alma açısından sıkıntı yaşarsınız...

%40 rapor aldığınızı var sayarsak üçüncü dereceden vergi indirimine tabi olduğunuzdan, beyan ettiğiniz 05.10.2011 tarihindeki işe girişinize istinaden, 18 yıl hizmet koşulu ile birlikte 4400 gün priminizi tamamladığınızda emekli olabilirsiniz...

Anlaşılmayan durum var ise lütfen sorunuz...Sağlıcak ve esenlikle kalmanız temennilerimle...

sayın mavibalina2012 cevabınız mükemmel size müteşekkürüm ifadenize göre %40 kesinlikle alırım hatta farklı rahatsızlıklarımda mevcut acaba yanlışmı anlaşıldı bilmiyorum ama raporumu yırtmadım yada herhangi bir tahrifat söz konusu değil diğer yandan 10 yıl önce bu raporu alırken 4 saat ayakta kalabiliyosam bugün 30 dk fazla kalamıyorum ağrılarım arttı ve sol böbreğim görünmüyor olmadığı söylendi ama ben tam teşekküllü bir inceleme tedavisi başlatmadım onuda inşallah önümüzdeki günlerde rapru yenileyeceğim zaman söyleyeceğim son olarak e-devlet şifremle sgk dökümanıma baktığımda ilk sigorta başlangıçım 1995 de 36 gün ile başlamış muhtemelen bunun kalfalık belgesi aldığım tarih olan çıraklık eğitiminden 4 yılda ayda bir günden hesaplarsak bunu göseriyor çünki benim ilk sigorta sicil numaramı çıraklık okulu başlattı ve diğer işe girmelerimde hep o sicil numarasını kullandım 36 günlük sigorta pirimimle beraber şuan 1500 günüm olduğunu görüyorum e-devlette ama her halukarda o çıraklık okulu değilsede sonuçta başlangıç 1995 ve 36 günlük bir pirim yatışı var mevzuyu çok iyi anlaım herşey için çok teşekkür ederim.saygılarımla

Rica ederim arkadaşım...Sağlıklı günler dileklerimle...

sayın mavibalina bu konuyada bir açıklık getirebilirmisiniz %40 engelliyim ortapedik (polio sekeli) çocuk felci ancak raporum 2003 tarihli ve sürekli ozamanlar sol bacağım daha rahattı şimdi ise ayakta duramıyorum derhal oturmam veya uzanmam lazım belkide kenimi zorlarsam çalışmaya 2 seneye kalmaz koltuk altı baston kullanmaya başlayabilirim ağrılarım ve rahatsızlığım süratle ilerliyor hatta son 2 iş yerim özrümden dolayı işten çıkardı dolayısı ile hiçbir yer beni kabul etmiyor şuan tekrar rapor için başvuracağım %65 alabileceğim ümidi var 1995 ilk sigorta başlangıcım toplam pirimim ise 1500 gün ve şuan sigortalı olarak çalışmaya devam etmekteyim ancak 3 aya kalmaz işten çıkarılırım ayrıca kızım da %95 zihinsel engelli onada evde bakım maaşı alıyorum sonuç itibari ile ben malulen hangi ve nasıl şartlarda emekli olabilirim.

Malulen emeklilik için 10 yıl hizmet süresi 1800 gün prim gerekli. Ve malulliyetin ilk sigortalılık tarihinden sonra olması gerekiyor.

sayın yılmaz hizmet süresi nedir? pirim nedir? pirimi aslına biliyoruz 1800 ortalama 5 yıl yapar peki 10 yıl hizmet süresi ne demek ayrıca maluliyetin sigortalılık süresinden sonra olması demekten ne anlamalıyız ben 3 yaşındayken polio sekeli olmuşum ama resmi kayıtlarda 2003 tarihinde beyan etmişim ilk sigortalılık tarihim 1995 ben neye göre hareket edecem. ilk sigortalıklık başlangıcım 1995 özür beyan raporum 2003 bu durumda ben 1995 en sonra beyan ettiğim için bu hakkı elde etmiş mi oluyorum teşekkürler

Hizmet yılı ilk sigortalılık tarihiniz. Atıyorum 2000 yılında iş başı 1 yıl çalışmış olsanız dahi 2013 te 13 yıllık hizmet yılınız olur. Prim gün sayısı ise yatırılan primlerin sayısı. Malulen emeklilil için en önemli şart. ilk sigortalılık tarihinde sakatlık oranının maluliyet düzeyinde (yani %60) OLMAMASI daha sonra bu oranın maluliyet düzeyi ve üzerine çıkmış olması gerekmekte...

merhaba, 2/2/1994 tarihinde işe girdim ve aralıksız çalışmaktayım. 1972 doğumluyum. 7300 gün primim var. Emekli sandığına bağlı olarak çalışıyorum. Kurumuma erken emeklilik için dilekçe verdim. Beni sağlık raporuna yönlendirdiler, böbrek yetmezliği hastalığım diyaliz tedavisi gerektirdiğinden dolayı %70'in üzerinde bir engelli raporu alacağım.

a) erken emekli olabilmek için rapor oranım en az ne olmalıdır?
b) vergi indirimi belgesi almalımıyım? (emekli sandığındayım nereden nasıl alabilrim?
c)sağlık raporu alabilmek için kurumuma emekli olmak istiyorum diye dilekçe verdim, sizin yazdıklarınıza göre emeklilik işlemlerinden önce vergi indirimi almak lazım, ben vergi indirimi için treni kaçırmış mı oluyorum bu durumda? ancak bu dilekçeyi vermeden de rapor alamıyorum zaten.

Siz erken emeklilik için verdiğiniz dilekçeye göre işlem görürsünüz, sizin rahatsızlıklarınızın iş gücü kaybı oranına baklır %40 ve üzeri bir rahatsızlığınız olduğu tespit edilirse yeterlidir zaman ve prim olarak emekli olabilirsiniz.

Merhaba sağ böbreğimde tümör vardı. Yani 3 kg kadar vardı alındı. 1.5 ay oldu. Diğer böbreğim normal. Sonuçlarım temiz çıktı. Erken emeklilik içinrapor oranı ve kanser tanısı bu rapor oranını etkilermi
1979 doğumlu
1997 sigorta başlangıcı
6600 pirimin var

Geri