Özürlü kadrosundan kamuda işe başladım. Şu an rapor oranım düşük emeklilik hakkım...

2003 yılında mayıs da engelli kadrosu ve %40 engelli raporuyla kamuda işe başladım.
yeni yasadaki rapor durumuna göre engellim %40 gözükmüyor.
ben şuanda engelli olarak emekli olabilecekmiyim ve ne zaman emekli olacağım

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar,
Özürlü statüsünde memur olunmuş sa emeklilik süreniz geldiğinde sizden hiçbir şekilde yeni rapor isteyemezler. İşe girerken aldığınız %40 lık rapor emeklilik gününüz geldiğinde geçerliliğini koruyacaktır. Özel sektörde çalışsaydınız ve vergi indirimi almamış olsaydınız, emeklilik günü geldiğinde sizden yeni rapor istenirdi. Ançak siz kamuda çalıştığınız için ve işe sakat statüsünde girdiğinizden dolayı sizden güncel rapor istenmez.
Kamuda sakat statüsünde çalışan engelli memurlar 15 Yıl hizmet süresiyle emekli olurlar. sizde bu süreye tabisiniz...

Merhaba Halil bey, yukarıdaki paylaştığınız bilgi ne kadar günceldir ? 2012 Ömss ile memur olarak yerleştirildim, Ömss başvurularında,tercihlerde yerleştirme işlemlerinde derken defalarca Engelli raporumuzu beyan etmemize rağmen ve adı üzerinde olan özürlü seçme sınavı ile kamuya engelli memur olarak atanmamıza rağmen engelli indirimi ve erken emeklilik için bizlerden tekrardan rapor istenildiği bilgisine ulaştım, bana oldukça saçma gelen ve mantığımın almadığı bir uygulama olmasıyla bu bilgiyi birde sizinle teyit etmek istedim. 2011 yılında %50 oranında SÜREKLİ ibareli engelli raporu aldım, 2012 yılında kamuya engelli olarak atandım ve şu an çalışmaktayım. FAKAT engelli indirimi için burdaki arkadaşların dediği gibi tekrardan doktor muayeneyesine, defterdarlıklara gidip bilmem kaçtane vesikalık ve kimlik fotokopisi verme gibi işlemlerin gerekliliği var mıdır bir tek bana mı saçma geliyor bu uygulama... ?

Nasıl yani, ÖMSS sonucu ataması yapılanlardan yeniden rapormu isteniyormuş? Sitede ÖMSS sonucu atanıpta iş başı yapan onlarca arkadaşımız var. Bildiğim kadarıyla onlardan yeni rapor istenmedi. Zaten istenmeside abes olurdu. ÖMSS sonucu atanan arkadaşlar yaşadıkları süreci burda paylaşırsa bire bir bilgi aktarımı olur.

01.10.2008 tarihinden sonra işe giren memurlar 5510 sayılı kanun hükümlerine tabidir. Yani işe girdiklerinde aldıkları Engelli Olduklarına dair Sağlık Kurulu Raporu geçerlidir, vergi indirimi alma zorunlulukları kaldırılmıştır, vergi indirimi kişilerin tamamen kendi insiyatiflerine bırakılmıştır...Kendi istekleri dahilinde vergi indiriminden faydalanırlar...Ancak emekli oldukları tarih geldiğinde yeniden rapor alma mecburiyetleri vardır...Rapor %40 ve üzeriyse emekliliğe hak kazanırlar alamadıkları takdirde tekrar işlerine devam ederler...Söylediğim bilgiler kesin ve nettir...Esenlikle ve sağlıcakla kalın...

Nasıl yani, ÖMSS sonucu ataması yapılanlardan yeniden rapormu isteniyormuş? Sitede ÖMSS sonucu atanıpta iş başı yapan onlarca arkadaşımız var. Bildiğim kadarıyla onlardan yeni rapor istenmedi. Zaten istenmeside abes olurdu. ÖMSS sonucu atanan arkadaşlar yaşadıkları süreci burda paylaşırsa bire bir bilgi aktarımı olur.
Sanırım anlatamadım, tekrar anlatayım şimdi ben ömss ile memur olarak atamam gerçekleşti ve iş başı yaptım yaklaşık bir aydır çalışıyorum şu anda herhangi bir rapor istenmesi gibi bir durum yok, fakat vergi indiriminden faydalanabilmek ve erken emekli olabilmek için ayrıca-tekrardan defterdarlıga başvurmak gerekiyormuş orada dilekçe yazıp form doldurup fotograf kimlik fotokopisi gibi belgeleri teslim ettikten sonra orası sizi istediği bir hastaneye RAPOR İÇİN yönlendiriyor sizde bu hastaneden gün alıyorsunuz doktora tekrar muayene oluyorsunuz sonra heyete giriyorsunuz sonra heyetten çıkan sonuç Ankara'ya gidiyor sonra Ankara'dan cevap geliyor vs vs vs yani bu işlemler oluyormuş bu işleyen süreç doğru mudur ? yoksa bir hata mı vardır, ben duyduğumda inanamadım şaka gibi geldi zaten defalarca sınav başvurusu için tercihler için yerleştirmeler için raporumuzu beyan etmişiz neden böyle bir süreç vardır, engellilere resmen bir işkencedir bu birde çalışan kişi için izin alması hastanelerde sıra beklemesi yani akıl alacak iş değil bu konuyu net bilen varsa yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler...

Merhaba Halil bey, yukarıdaki paylaştığınız bilgi ne kadar günceldir ? 2012 Ömss ile memur olarak yerleştirildim, Ömss başvurularında,tercihlerde yerleştirme işlemlerinde derken defalarca Engelli raporumuzu beyan etmemize rağmen ve adı üzerinde olan özürlü seçme sınavı ile kamuya engelli memur olarak atanmamıza rağmen engelli indirimi ve erken emeklilik için bizlerden tekrardan rapor istenildiği bilgisine ulaştım, bana oldukça saçma gelen ve mantığımın almadığı bir uygulama olmasıyla bu bilgiyi birde sizinle teyit etmek istedim. 2011 yılında %50 oranında SÜREKLİ ibareli engelli raporu aldım, 2012 yılında kamuya engelli olarak atandım ve şu an çalışmaktayım. FAKAT engelli indirimi için burdaki arkadaşların dediği gibi tekrardan doktor muayeneyesine, defterdarlıklara gidip bilmem kaçtane vesikalık ve kimlik fotokopisi verme gibi işlemlerin gerekliliği var mıdır bir tek bana mı saçma geliyor bu uygulama... ?

bunda bir hata olmalı çünkü bende ömss den atandım ve benden indirim için böyle bir rapor istenmedi.

Nonomeks Arkadaşım iyi güzelde senin dediklerin 01.10.2008 tarihinden önce girenler için gerekli...Sanırım duyumlarınız bu tarihten önceyi kapsıyor...Çünkü 01.10.2008 tarihinden sonra işe girenler için yasa tamamen değişti...Sizin işe girerken aldığınız rapor engelli olarak işe girmeniz yeterli ve bu raporlara istinaden ne kadar sürede emekli olacağınız belli yani bu rapor size emekli olana kadar yeterli...Ancak kanunca engelli emekliliğiniz için belirlenen süre tamamlandığında devlet sizi o zaman tekrardan hastaneye yönlendirecek ve o zaman % 40 ve üzeri rapor alırsanız emeklilik haklarınızdan faydalanacaksınız yok az verdilerse çalışmaya devam edeceksiniz...Örnek olarak şu şekilde anlatayım misal 2012 yılında engelli kadrosunda memur olarak işe başladınız ve gerekli prim ve hizmet koşullarını doldurarak özür oranınıza göre 16 yıl sonra emekli olacaksınız 16 yıl sonunda devlet senin engelli emeklilik süren doldu şimdi emekli olacağına dair hastaneden engelli emekli olman için heyet raporu getireceksin raporunu %40 ve üzeri getirirsen emekli olacaksın yoksa çalışmaya devam edeceksin diye mecburi bir koşul koyacak sanırım anlaşılmayan husus kalmadı varsa lütfen çekingenliğiniz olmasın elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız...Ancak yine de vergi indiriminin aylığına yansıyan cüzi katkısından faydalanmak için vergi indiriminden faydalanabilirsiniz karar sizin sağlıcakla ve esenlikle kalın...

Söylediklerinize göre erken emeklilik için herhangi bir işlem yapmamıza gerek yok çalışmamız gereken yılı dolduruğumuzda, kurum bizden rapor isteyecek %40 ve üzerinde oldugunu tekrar belgelediğimizde emekli olacağız, buraya kadar söyledikleriniz çok güzel fakat;

Ancak yine de vergi indiriminin aylığına yansıyan cüzi katkısından faydalanmak için vergi indiriminden faydalanabilirsiniz karar sizin sağlıcakla ve esenlikle kalın...
Burayı hala anlamadım. Şöyle ki, şimdi ben çalışıyorum vergi indirimim için bir talebim olmadı maaşıma otomatik olarak vergi indirimi yansıtılmayacak söylediklerinizden bunu çıkarıyorum. İsteğe bağlı olarak alabilirsiniz demişsiniz peki ben evet istiyorum dediğimde ne yapmamız gerekiyor bunun bir başvurusu işlemi yolu yordamı nedir ? heralde tamam ben istiyorum vergi indiriminden faydalanmak deyip faydalanmak olmaz bunun da bir prosedürü vardır işte bu nedir ne yapmak gerekir bunları öğrenmek istiyorum çalıştığım yerdeki mutemet arkadaşlar konudan bi haber tekrar rapor felan işlerine girebiliyorlar yani en doğrusu nedir o arkadaşları bari ben yönlendireyim şu şöyle yapılıyormuş gibisinden. Yardımlarınız için teşekkürler...

İş yerinize vergi indiriminden faydalanmak amacıyla dilekçe vereceksiniz kurumunuzda dilekçenize istinaden çalıştığınıza dair bir belge verecek bu belge ile defterdarlığa müracaat edeceksiniz. İşe girmek amaçlı aldığınız Sağlık Kurulu Raporu mutlaka yanınızda olacak raporun aslını defterdarlığa vermeyin notere bir nüsha tasdikletip noter tasdikli olanı verin...Raporun aslı sizde kalsın ilerde lazım olabilir...Birde yanında mutlaka Nüfus Hüviyet Cüzdanın olacak, 3 adet fotoğrafla başvurunu yapacaksın...Senin yapacakların buraya kadar sonra defterdarlık raporunuzu onayladığında kurumunuza kaçıncı dereceden vergi indiriminden faydalanacağınıza dair yazı gönderecek...Yazı yani vergi indiriminiz %40 ve üzeri gelirse vergi indiriminden faydalanırsın...İsteğe bağlı olarak alabilirsiniz sözünden şunu kastettim 01.10.2008 tarihinden önce engelli emekliliğinden faydalanmak için vergi indirimi şartı vardı o şart kaldırıldı şimdi isterseniz talep ediyorsunuz vergi indirimi almamanız engelli emekliliği açısından sorun teşkil etmiyor... Anlaşılmayan durum olursa lütfen sorunuzu yineleyin...Sağlıcakla ve esenlikle kalın...

Tüm sorularımın cevaplarını aldım yardımlarınız için çok teşekkür ederim, keşke çalıştığım kurumdaki arkadaşlar da sizin kadar bilgili olsalardı :)

Geri