Part-time sigorta Emekli sandığından düşürttürdü

ako89

Üye
Üye
Merhaba öncelikle iyi forumlar. Ben 28 yaşında %65 ağır engelli raporuna sahip bir kardeşinizim. Benden habersiz bilgisi olmadan iyilik olsun die dayım part-time sigortamı yatırdı söyleyince de iptal etmesini söyledim. Ben babamın üzerinden emekli sandığından görünüyordum(mevzuat,yürürlük değişmediyse). Dayım sigortayı iptal edince normal sağlık sigortasından da yararlanamıyorum.

a) Tekrardan sağlıktan yararlanmak için neler yapıp nasıl bir yol izleyebilirim?

Ve Babam 6 ay önce vefat etti. Annemle ben varım sadece. Kendimizin oturduğu bir ev ve anneme bağlanan 1.600 tl emekli sandığı ve evde bakım maaşı var. 3 sene öncesine kadar 2022 alıyordum.

b) Tekrar 2022 maaşından faydalanabilir miyim ve izlenilmesi gereken yollar nelerdir?

Yanıtlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Merhaba [MENTION=11697]ako89[/MENTION]

2022 maaşı bağlanabilmesi için önemli kriterlerden birtaneside kişi başına düşen miktardır. Evde iki kişi yaşadığınızı belirtmişsiniz bu durumda annenizin aldığı 1600emekli sandığı+1085 evde bakım maaşı=2685 tl bir geliriniz var. Evdeki 2 kişiye bölünmesi halinde

2685/2=1342 tl kişi başına düşer bu durumda 2022 maaşı için belirlenen muhtaçlık sınırı 483 tl aşılır ve maaş bağlanmaz.

Şayet şartlar uyarak 2022 maaşı bağlanabilseydi otomatik olarak genel sağlık sigortalı kabul edilecek ve sağlıktan yararlanabilecektiniz. Bu aşamada sağlıktan yararlanabilmek için GSS gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Bu test neticesinde asgari ücretin 3/1 geliri çıkanlar yine prim ödemeden sağlıktan yararlanır bu seviyeyi aşanlar ise sanırım 2018 yılı itibariyle 60 tl gibi bir miktar ödeyerek sağlıktan yararlanmaktadırlar.

Tekerlekli Sandalye