Patronlar işçileri böyle gözetliyor!!!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Şirketler verimliliği sürekli arttırmak amacıyla, çalışanlarını işyerinde gözetlemek için yeni yöntemler geliştiriyor. Peki bu yöntemler gerçekten işe yarıyor mu?

İşyerinde sürekli biri sizi gözetliyor hissine mi kapılıyorsunuz? Haklı olabilirsiniz. Şirketler çalışanlarını artık sadece ofise giriş çıkış bakımından gözetlemiyor. Gelişmiş teknoloji ve veri açlığı, çalışanların hareketlerini, sağlıklarını, hatta uykularını ölçen cihazlar piyasası yarattı. Ve bunların tümü verimlilik adına yapılıyor.

BBC Capital'den Ryan Derousseau'nun BBC Türkçe'de yer alan makalesine göre örneğin Boston'daki Humanyze adlı işletme, çalışanlarına kimlik kartı olarak vermek üzere şirketlere biyometrik ölçüm kapasiteli kimlikler tedarik ediyor.

Bu kartların içerdiği teknoloji, çalışanların her hareketini, kiminle ne kadar konuştuklarını, hatta ses tonlarını bile izleyebiliyor.

Bu yolla, şirketlerde idari danışmanların geleneksel rollerinin değiştirilmesi amaçlanıyor. Humanyze'a göre, bu veriler incelenerek çalışanların işlerini nelerin aksattığı, uygulanan programların ne kadar etkili olduğu tespit edilebilir.

Fakat sürekli gözlenmek çalışanların hoşuna gitmiyor doğal olarak. Örneğin geçen yıl İngiltere'de yayımlanan Daily Telegraph gazetesinde, çalışanların masalarına sensörler konması eleştirilere neden olmuştu. OccupEye adı verilen cihaz, vücut ısısını ölçme yoluyla, çalışanların ne kadar süre masalarında oturduğunu tespit ediyordu.

İşe ilk başladığım yıllarda kendimi BBG evinde hissetmiştim :) Öyle ki dev plazanın içinde wc ler hariç her yer kameralarla dolu ve elinizdeki manyetik kart olmadan hiç bir kapıdan giremiyor ve çıkamıyorsunuz. O manyetik kartı turnikeler dahil her yere okuttuğunuzda şirketin güvenlik kameralarını izlemekle görevli 4 çift göz tarafından zaten sürekli izleniyorsunuz. Üstelik ben o odaya yanlışlıkla girmeye çalışan biri olarak yine açılmamasına karşın biraz da meraktan içeriyi görmüştüm :( Sonra dedim ki vay be ne işler var, ne bunaltıcı, bütün gün monitörden çalışanları kare kare izlemek..ne berbat bir iş...

Paylaştığım habere göre çalışanların ne kadar süre masalarında oturduğunu tespit ediliyor olmasına bile insan alışıyor zamanla tıpkı kameralara alıştığı gibi yada belli bir süre sonra unutuyorsunuz, aklınıza bile gelmiyor taa ki geçen gün 2 kişi olarak bindiğimiz asansörde konuşmaya başlamamız gibi :) Bir an daldım oysa sırtımızın birbirine dönük olması gerekirken konuşmaya başladık ve aynı anda asansörde kameraları izleyen güvenliğin sesi yankılandı :)

-Arkadaşlar lütfen sosyal mesafeye dikkat! konuşmayın ve ayrılın :) zaten 2 kişiyiz bir uçta o, bir uçta ben.. var ya ne saçmalık aslında ama işte geçecek bugünler...

Tekerlekli Sandalye