Pazarlar'ın İlk Eğitim Projesi Tamamlandı

F

Fırtına

Guest
Pazarlar tarihinin ilk Avrupa Birliği destekli eğitim projesinin hazırlık ve planlama çalışmalarının tamamlandığını bildirildi.

Ulusal Ajansın 2011 Teklif Çağrısı “Hayat Boyu Öğrenme Programı" kapsamında Pazarlar Çok Programlı Lisesi, Halk Eğitim Merkezi ve Kiraz Çiçekleri Engellileri Yaşatma ve Koruma Derneği ile ortaklaşa proje hazırladığı bildirildi.

Pazarlar Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Hakkı Yıldız tarafından yapılan açıklamada, AB ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'nın teşvikiyle gerçekleştirilen program kapsamında düzenlenen “Rehabilitasyon merkezi olmayan yerlerdeki Engelli Çocukların aile Eğitimi” adlı projenin hazırlık ve planlama çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

Yıldız, “Ulusal Ajansın yapmış olduğu “Hayat Boyu Öğrenme” teklif çağrısına binaen Leonardo Da Vinci Vetpro programına “rehabilitasyon merkezi olmayan yerlerdeki Engelli Çocuklara aile eğitimi” adlı projeye müracaat edilmiştir. Bu proje aynı zamanda İlçenin bu kapsamda yaptığı ilk projedir. İspanyanın Sevilla’da bulunan Nureler firmasıyla ortak bir projedir. Proje, engelli bireyleri olan ailelerin eğitimine yöneliktir. Yakın Çevremizde rehabilitasyon merkezi olmadığından engelli bireyleri bulunan ailelerin bu konudaki eğitim eksikliğini gidermek, ailelerin bireylere karşı daha eğitimli ve bilinçli yaklaşarak bireylerin toplumsal hayata etkin bir şekilre katılmasına yardımcı olmayı amaçlanmaktadır. Bu sebeple, Nureler firması iki hafta süre ile ziyaret edilerek AB ülkelerindeki standartların tespit edilmesi, ortak bir anlayış geliştirilmesi ve orada edinilen tecrübenin yakın çevreden başlayarak bölgeye ve hatta ülkeye yayılması hedeflenmektedir.

Eğitim sonunda, aile bireyleri daha bilinçli davranmaya başlayacak, engelli bireylerin topluma kazandırılmasında etkin rol oynamaları sağlanacaktır. Bu çalışma 2012 yılının ilk çeyreğinde İspanya’ya yapılacak olan ziyaret ile başlayacaktır. Orda edilen bilgiler doğrultusunda Kütahya’nın Pazarlar İlçesinde Halk Eğitim Merkezi Yardımı ile bir yılı kapsayacak şekilde eğitim faaliyetleri düzenlenecek ve edinilen bilgiler aile bireylerine aktarılacaktır” diye konuştu.

Projenin Türkiye ve İspanya ile birlikte yürütüldüğü ve İspanya’da gerçekleşecek olan ziyarete, bir İngilizce öğretmeni, bir çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmeni, bir okul Müdürü bir Müdür Yardımcısı, bir katılımcı kurum müdürü ve beş öğrencinin katılacağı kaydedildi.

İHA

Tekerlekli Sandalye