PC Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

• Konbuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Bilgisayarınız bir virüs yüzünden kullanılmaz hale mi geldi? Önemli sistem dosyalarınız hasar mı gördü? Bilgisayarınız da sorun mu var? O zaman çözümünü görün..

Bilgisayarınızın bir saat gibi tıkır tıkır çalışmasını sağlayan etkenler aslında bozulmaya çok müsait.. Donanımsal bir sorun yaşamazsanız bile yazılımsal hatalar ya da virüsler bile sisteminizi çalıştırmaz hale getirebilir.

Halk arasındaki genel çözüm olan yeni Windows kurmaktan dolayı çekinceniz varsa o zaman B planını deneme vaktiniz gelmiştir.

Sisteminizi tamamen silmeden önce onu ön son yedekleme noktasından geri alabilirsiniz. Windows genellikle otomatik olarak bir güvenlik noktası oluşturur.

Yeni bir program yüklediğiniz de ya da önemli bir işlem yaptığınızda oluşan bu noktaları sizde hazırlayabilirsiniz.

Oluşturduğunuz güvenli noktalar sayesinde en az veri kaybıyla hazırlık durumlardan kurtulabilirsiniz. Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net sanal felaketlere karşı koruma sağlayacak bir rehber hazırladı.

Yedek Nasıl Alınır Adım - 1;

Yedek noktası oluşturmak için ilk önce bilgisayarınızın sağ alt kısmında bulunan başlat menüsüne tıklayın. Buradan ise Denetim Masası'na gelin.

denetim-masas%C4%B11300196424.jpg

Yedek Nasıl Alınır Adım - 2;

Denetim Masası menüsünden ise Yedekleme ve Geri Yükleme Merkezi simgesine tıklayın. Karşınıza gelen pencereden yedek alacağınız ayarlara ulaşacaksınız.

yedeklememerkez1300196673.jpg

Yedek Nasıl Aılınır Adım - 3;

Karşınıza gelen pencerede sol tarafta bulunan Geri Yükleme Noktası Oluştur Veya Ayarlarını Değiştir seçeneğine Tıklayın. Bilgisayarınızın güvenlik ayarlarının sıkılığına göre sistem size bu işlemi onaylamanızı isteyecektir. Bu işlemi kabul edin.

yedekleme1300197327.jpg

Sistem geri yükleme özelliğini hiç kullanmanız gerekti mi?

Windows'da Nasıl Yedek Alınır ve Sistem Geri Yüklenir? Görmek İçin;

Tıklayınız.

ShiftDelete.Net

Windows 7 ve Windows 8 Sistem Geri Yükleme Seçenekleri

Bilgisayarınız zamanla virüslere veya sistem hatalarına maruz kalır. Böyle durumlarda bilgisayar konusunda fazla bilginiz yoksa en iyi ve kolay yapabileceğiniz işlem sistem geri yükleme olacaktır. Sistem geri yükleme işleminde dosyalarınız silinmez sadece yüklediğiniz programlar ve sistem ayarları etkilenecektir.

Sistem geri yükleme normal kullanımda uygulanabildiği gibi daha değişik formatlarda da çalışabilir örneğin güvenli mod. Sistem geri yüklemenin çalışabilmesi için her disk üzerinde windows geri yükleme noktaları oluşturabilmelidir. Bunu kontrol etmek için bilgisayarım sağ tık özelliklere girerek gelişmiş sistem ayarları sistem koruması seçeneğine girerek görebilirsiniz.

Not: Bir Çoğunuzun Bildiği Üzere Bu İşlemler Oldukça Basit ve Çok Kısa Sürer, Bilmeyen Kişilerinde Rahatlıkla Yapabilmesi Adına Videoları Biraz Uzattım..

sshot-24.png.jpg

Windows Açıkken Sistem Geri Yükleme (Windows 7)

Güvenli Mod İle Sistem Geri Yükleme (Windows 7)

Bazen bilgisayar hatalardan veya virüslerden dolayı açılmaz böyle bir durumla karşılaştığınızda sistemi güvenli mod ile açarak geri yükleme işlemi yapabilirsiniz. Bilgisayarı güvenli mod ile açmak için bilgisayar açılırken bios ekranından hemen sonra ” F8 ” tuşuna birkaç defa basarak ulaşabilirsiniz. Karşınıza birden fazla seçenek gelecektir.Aşağıdaki ekran karşınıza geldiğinde güvenli mod seçerek enter a basın.

7.jpg

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Sistem dosyalarını yükleyecektir. Yükleme bittikten sonra oturum açılacaktır. Eğer birden fazla oturum varsa kullandığınız oturumu seçin ve giriş yapın.

8.jpg

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Bilgisayarınız artık güvenli mod ile çalışıyor. Sistem geri yükleme işlemlerini windows açıkken yaptığınız gibi sırayla yaparak tamamlayın.

9.jpg

Windows Başlangıç Onarma İle Sistem Geri Yükleme (Windows 7)

Windows 8 Sistem Geri Yüklemesi Oluşturma ve Geri Yükleme

Ekli dosyalar

• sshot-24.png.jpg
    sshot-24.png.jpg
    56.7 KB · Görüntüleme: 140
  • 7.jpg
    7.jpg
    50.5 KB · Görüntüleme: 152
  • 8.jpg
    8.jpg
    56.2 KB · Görüntüleme: 138
  • 9.jpg