Pescavus ortopedik özürlülük raporu ile ÖTV indirimi araç

atakan81

Üye
Üye
Her iki ayağımda da pescavus var ve bundan dolayı ortopedik yüzde 4 sağ ayak yüzde 4 sol ayak toplam 8 puan verildi diğer hastalıklarımla birlikte engelli oranım yüzde 60 engelli araç ötv için başvursam. Ayağım nedeniyle araç alabilirmiyim. Uzun süre Araç kullanırken gaza basan ayağımın bileğim çok ağrıyor çıkacak gibi oluyor. Bu şekilde ötv indiriminden faydalan oldu mu?

İsen Buga

Üye
Üye
Raporda Özel tertibatlı araç gereklidir yazarsa neden olmasın.

atakan81

Üye
Üye
Muayene ederken Doktor düz tabanın bir degisigi bu dedi. Arac için Rapora basvurmadim boşuna para vermeyelim dedim alan varsa başvuracağım.

İsen Buga

Üye
Üye
PES KAVUS olup da araç alabilen varsa lütfen yazsın..
Benim görüşüme göre; aslında her engelli ÖTV.siz araç alsın isterim. Sizin durumunda olanlara ÖTV.siz araç vermezler. Bilmeniz gereken her ortopedi engelli ÖTV.siz araç alamıyor. Oran ne olursa olsun %90 altında oran alan her ortopedik engelli alamıyor. %90 üstünde olması gerekiyor.
Uzun hikaye ama kısaca belirteyim:
Nedenini anlatayım. Neden alamaz onu belirteyim:
söyle düşün bir misal veriyorum: Örnek olarak normal bir araç düz vites alınacak.
Rapor oranına bakmıyoruz %90 altı olacak bir Ortopedik bir engelli kardeşimiz olsun.
Burada parantez açıyorum: %90 altı dendi kanunda sınır yok en alt sınır %1 olabilir. Enalt limit %40 olması gerekiyor diye kural yok. tamamdır parantez kapatıyorum...

Atakan81 kardeş: düz vites araç alan bir ortopedi engelli kardeşimizi düşün.
Düz vites aldı ise ne gibi aparat taktıracak? PES KAVUS rahatsızlığı olan biri ne gibi aparat taktırabilir? engelinizi tam bilmiyorum varsay:
Elleri ile gaz pedalına mı basacak? Gerektiğinde fren pedalarına duyarlı el pedalleri oluşturulacak ise:

O zaman ÖTV.siz araç verilir size...
Yoksa oran ne olursa olsun demiştim %89 olsa bile Aparata ihtiyacınız yoksa ÖTV.siz vermezler.

son sözüm şu: PEs KAvus hastalığı ve rahatsızlığı bilmiyorum; bildiğim şu ayak tabanı rahatsızlığı diye okudum:
O yüzden net cevap vermek yerine:
Doktor görüş yazarsa olumlu bulursa;
Özel tertibatlı araç gereklidir yazısı alabilirseniz neden olmasın dedim...

Kendinize soru sorun: özel tertibatlı araç size gerekli mi?
Evet ise ÖTV başvurusu yapabilirsiniz.
Değilse: sorunuzun cevabı almış olursunuz.

Kolay gelsin kardeş: Sağlıkca kal..

Murat 141

Üye
Üye
Merhaba babam 87 yaşında açık kalp ameliyatı oldu 3 damarı değişti aort damarları tıkanmış onlarıda değiştirdiler yüksek tansiyon kolesterol u var doğuştan sol kolu ince o yüzden askerde almamışlar ruhsal olarak da sorunları var acaba %90 engelli raporu alabilirmiyim görüşlerinizi almak istiyorum yoksa hiç babamı yormak istemiyorum şimdiden teşekkürler

İsen Buga

Üye
Üye
Bana göre aşağı yukarı mümkün. Ama mühendis olduğum için birşey net ve kesin demem. Aort %70 verir diye biliyorum. Diğerlerine birşey demem
Bir adlı tıp uzmanına elinizdeki evrakları götürün görüş alın. Aşağı yukarı bilgi verir.

Tekerlekli Sandalye