Pirimlerim yüksek yatsa emekli maaşımda yüksek olur mu?

merhaba arkadaşlar,
şuan çalışıyorum ancak %84 ağır özürlü raporum var.. raporu almadan önce vergi dairesine gittim ve vergi indiriminden yararlanmak istediğimi söyleyerek rapor almak için hastaneye sevkimi istedim.. şuan raporun bir nüshası da onlarda.. benim sormak istediğim soru şu;
şuan çalıştığım yerde primlerim asgari ücret üzerinden yatıyor.. ben bunu yükseltip mesela, maaşımı 1500 TL. göstersem ve primlerimi bu maaş üzerinden yatırsam, emekli olduğumda emekli maaşımı olumlu yönde etkiler mi..?
sigorta girişim 2002 şuan ki toplam gün sayım 300 gün civarı.. 3 yıl daha prim yatırıp askerliğimi satın aldığım zaman 1800 günü dolduruyorum..
bu bilgiler ışığında yardımcı olursanız sevinirim.. şimdiden teşekkürler...

Askerliğini satın alma konusunda yardımcı olmam için bir kaç sorunun cevabı bilmem gerek:
İşe başlarken herhangi sakatlığınız var mıydı?

Primlerin artması emeklilik maaşını yukarı doğru etkiler tabii ki.

ilk işe başlama tarihim olan 2002 yılında herhangi bir rahatsızlığım yoktu.. mevcut rahatsızlıklarımın hepsi sonradan ortaya çıkan rahatsızlıklar..

Maaşınızı üst seviyeden yatırırsan malül emeklilikte oran yukarı doğru artar doğal olarak.

yukarıda bahsettiğiniz konuları uygularsanız 1800 gün prim dolduğunda malül emekliliğinizi hak ettiniz demektir.

emin olmamakla birlikte muhasebe işleri bunlar; ancak yine ortalama bir rakam verebilirim. 1000 ile 1200 arası olası bir rakam.

Geri