Primlerim tamam. Süreli raporla emekli olurmuyum?

Işyerimden aldığım yazı ile vergi dairesine müracaat ettim. Hastaneye sevk ettiler. Yüzde 69 oranla 2 yıllık rapor verildi. Hastalığının tedavisi yok ancak niye süreli verildi bilmiyorum. Hastane vergi dairesine raporu göndermiş ancak vergi indirim sisteminde 1 ay ı geçmiş olmasına rağmen görülmüyor. Rapor bekleniyor yazıyor. Sizlerden ricam şu sorularımı bilenler cevap verebilirmi ?
1. Raporun vergi dairesi tarafından sisteme girilmesi bu kadar uzun sürer mi?
2. 2 Yıl süreli raporla emekli olabilirmiyim? Yaş ve gün sorunum yok.
3. 2 yıl sonra yeni rapor istenir mi?
4. Raporumda ötv indiriminden yararlanabilir yazıyor. Araba almak için bu oran yeterli değil mi? Bazı yerde 40 üzeri yeterli yazarken bazı yerde 90 yazılmış bir türlü anlamadım bu konuyu.
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

SM-G920F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Sorularına cevap vereyim aynı sizin gibi Vergi Muafiyeti olan birisi olarak

1. Sorunuz : Vergi dairesi Sağlık Kurulunun düzenlediği raporu Maliye Bakanlığına göndermekte olup Maliye Bakanlığı Sağlık Kurulu tarafından tarafınıza vergi muafiyeti uygundur. Yazısı yazmakta yaklaşık bu süreç 1 ila 3 ay arası sürmektedir.

2. Sorunuz : Rapor süresi içerisinde Vergi Muafiyetli Emeklilikden faydalanabilirsiniz (3 derece vergi muafiyeti var 1. Derece, 2. Derece, ve 3. Derece) Her derecenin kendine has şartları var Bu istenen şartlara haiz iseniz Vergi Muafiyetli Emeklilikden faydalanabilirsiniz.

3. Sorunuz : Rapor süresi bittikten sonra müracaat edemezsiniz
4. Sorunuz : %90 üeri engel oranı ile Herhangi bir donanım şart gözetmeksizin ÖTV indiriminden faydalanabilirsiniz. Engel Oranı 90 altı ise Bildiğim kadarıyla SolKol Engeliyette Teknik Donanım Şartı aranmakta olup İl Sağlık Müdürlüklerinin Şu veya Bu donanımlı araç kullanabilir yazısı ile araç alabilirsiniz

A0001 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Geri