Prostat büyümesini önlemek mümkün mü?

seranko

Üye
Üye
Merhaba
Diyabet hastası olmam dolayısı ile 3 aylık genel tahlillerim dışında 6 ayda bir de genel bakımdan geçiyorum.. Tam batın USG,Kalp,Göz,Üroloji vs... Bu arada yaşım 48...
Ultrason raporlarımda birşey dikkatimi çekti. 2012 yılından bu yana prostatım her ultrasonda daha da büyümüş olarak karşıma çıkıyor.. İdrar veya ona bağlı hiçbir şikayetim yok.. Bütün raporları elime aldım ve tek tek yazdım. Elimdeki kayda değer ilk rapor 2012 yılında...
Raporların hepsi aynı sağlık kuruluşunda ve aynı radyoloji uzmanı doktor tarafından değerlendirilmiştir.
Kan ve idrar değerlerimin hepsi normal.. Hiçbir tanesinde anormallik yok.

Yıllara göre raporlar şöyle;
30/10/2012- Prostat boyutu yaşa göre normal 29 gr. (O zaman yaşım 45)
30/05/2013- 32*55*40 ağırlık 37 gr.
19/10/2013- 38,9*38,9*41,6 (33 cc) hafif mesaneye indante
14/01/2014- 44,4*40,1*41,5 (38 cc) mesaneye indante
23/09/2014- 47,4*41,8*50,1 (52 cc) mesaneye indante
24/02/2015- 52,3*48,5*57 (75 cc) mesaneye indante

USG 'leri,kan,idrar tahlillerimin tümünü alıp aynı sağlık kuruluşundaki Üroloji uzmanına gittim.
Prostatımın neden bu kadar büyümeye başladığını merak ettiğim için geldiğimi sordum. Dİyabet hastası olduğumu,insülin ve hap kullandığımı,hipertansiyon için de ilaç kullandığımı,İBS için de ilaç kullandığımı söyledim.. İlaç isimlerini vs verdim.. Bütün USG ve tahlili tek tek inceledi.. Hiçbir sorunun yok dedi.. Büyüme gayet normal. 40 yaşından sonra her erkeğin prostatı büyür,bunun önüne geçmek tıbben mümkün değil,ayrıca gerek de yok dedi. Ben biraz tuhaf tuhaf baktım. Neden diye sordum. Eğer prostatın büyümesine bağlı sağlık sorunların ortaya çıkarsa o zaman ilaç vs tedaviye başlanır. Onun dışında gerek yok dedim.. İyi de dedim. 3 yıl içinde 37'gr dan 75 gr'a gelmiş ve hacmi de neredeyse 2 kat artmış. Bu da demek oluyor ki 3 yıl içinde benim prostatımın boyutu 80 mm olacak,ağırlığı da 100-120 gr arasında olacak.. O zaman mı müdahale edeceğiz dedim.. Zaten şekerim vs hastalıklarım var.. Bir de bununla mı uğraşayım dedim.. Yapacak birşey yok sen gönlünü ferah tut dedi.. Senden çok küçük boyutlarda olan prostatlarda da sorun çıkabiliyor o zaman ila. vs tedavi yapıyoruz. Sende şimdi bir şikayet yokken neden ilaç verelim dedi.. İçin rahat etsin diye test yaptıralım dedi. PSA testi yaptırdık. 1,2 çıktı.. Gayet normal dedi. Hiçbir sıkıntın yok dedi.. Her yıl önlem olarak PSA testini yaptır,zaten 3 ayda bir test yaptırıyorsun onu da ilave ettir dedi..Şikayetin olursa bakarız dedi.. Bu konuşmaya hiçbir anlam veremedim. Netten inceledim ve araştırdım.. 40 yaşından sonra her erkeğin prostatı büyürmüş ve çaresi yokmuş.. Okuduğum kadarı ile tabii.. Bu konuda bilgisi olan bir arkadaşım var mı ? İlle kamyon devrildikten sonra mı çaresine bakmamız gerekiyor.. Buna bir anlam veremedim.. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tam olarak yaşınız kaç bilmiyorum ama dr doğru söylemiş. Erkeklerin büyük bir çoğunluğunda 40 yaş sonrası prostat oluşur. Ve oluşan prostat zaman içerisinde büyür. Benim tanıdığım 3-4 kişide 90 gram prostat var. Ama şimdilik onları çokta etkilemediğini söylüyorlar. Sık sık idarara çıkma sorunu tabiki hepsinde var. Ve birde yine bildiğim kadarıyla prostatın gramından çok nerede oluştuğuda önemli. Örneğin idrar kesesinin ağzında olursa çok küçük boyutlu prostat bile sıkıntı yaşatıyor yok eğer idrar kesesinin gerisindeyse 100-120 gr'a kadar yolu var. Sonunda hastanın şikayetleri artarsa ameliyatla prostat alınıyor. Öyle çokta önemli bir ameliyat değil. Babam geçen yıl prostat ameliyatı oldu. 1-2 haftayada normal yaşamına döndü. Yani demem o ki prostat öyle çokta büyütülecek bir sorun değil. Sonuçta erkeklerin büyük kısmında olan ve ameliyatla çözümü bulunmuş bir hastalık.

Tekerlekli Sandalye