Psikiyatri Engelli Raporu ve MS

ck61

Üye
Üye
Herkese merhabalar,

4 yılı aşkın süredir psikiyatrik tedavi görmekteydim. Daha önce özel bir bankada çalıştığım için, işten çıkarılmamak adına hep özel psikologlara gittim ama herhangi bir iyileşme göremedim. Son 5 aydır devlet hastanesinde psikiyatriye ve yine aynı hastanede psikoloğa gidiyordum. Psikiyatriye de kendimde iyileşme göremediğimi söylediğim zaman MR ve kan tahlilleri istedi. Çekilen MR'da yaygın Multiple Skleroz plakları görüldü ve şikayetlerimle uyumluydu. Şimdi ms için tedaviye başladık, vücut sağlığı bakımından iyileşme hissediyorum ama ruh sağlığım için aynı şeyi söyleyemem, hatta ms olduğumu öğrendiğimden beri daha da kötüye gidiyorum.

Ms için tedavi aldığım ünlü bir profesör doktor. Bana muhakkak psikiyatriyle devam etmemi ve hatta tedavi sıklığını artırmam gerektiğini söyledi ancak uzman psikiyatrist tedaviyi kesti. Şuan MS e yoğunlaş, MS belirtileri iyileşirse burayı da düzeltirsin gibi şeyler söylüyor ama MS iyileşebilecek bir hastalık değil. (Aynısını nöroloji profesörüm söyledi) Psikiyatrik tedaviye başladığımda bana ilk söyledikleri depresyonda olduğum, daha sonra bipolar bozukluktu ancak e nabız gibi sistemlere yansımamış. Şimdi ise çalıştığım yerden kaçınılmaz son olan işten çıkarıldım. Yeni işe başlayabilmek için sağlamdır raporu alamıyorum. SRC ve psikoteknik gibi belgelerim bile iptal oldu. Ben de arada kalmaktansa ya sağlamdır ya engelli raporu almak istiyorum. Ama sağlamdır mümkün değil dedi müracaat ettiğim hekimler.

Arkadaşlar kısacası MS'in tetiklediği bipolara sahibim ve hayatım altüst oldu. Bipolar ve MS'e bağlı birkaç sekel için engelli raporu almak istiyorum. Uzun süredir gittiğim psikiyatri tedaviyi kesti. İlaç bile vermiyor. Farklı bir hekime giderek bunu aşabilir miyim? Ne kadar beklemem lazım? Bu konulara çok yabancıyım lütfen yardımcı olun.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sakatlık oranı cetvelinde MS için şu oranlarının verileceği söyleniyor.
Multiple Skleroz:
Fonksiyon kaybı dikkate alınarak parezi derecesine göre puanlama yapılır..

Nevrotik, stresle ilgili ve somatoform bozukluklar; (yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluğu, fobi, konversiyon bozukluğu, somatizasyon bozukluğu, hipokondriyazis, Ağır stres tepkisi ve uyum bozukluğu, Dissosiyatif bozukluk)

1-Tedavi ile işlevselliği tam düzelen:% 0
2-Tedavi ile işlevselliği kısmen düzelen:% 25
3-Tedavi ile işlevselliği düzelmeyen:% 50

Not: Psikolojik rahatsızlıklar için verilen oranlara kontrol muayenesi şartı konulur.. Yani 1 ya da 2 yıl sonrası için Yaygın Anksiyete hastalığınızdan yeniden rapor alırsınız..

ck61

Üye
Üye
Abi ilgin çok teşekkür ederim.

Şöyle ki; muayene olduğum psikiyatri ve psikolog bipolar bozukluk dediler. Şimdi psikiyatri aniden tedaviyi kesti ve MS'e yönelmemi istiyor. Başka psikiyatriye gideceğim ama E-Nabız'dan baktığımda hep psikiyatrik muayene diye girmişler tanıya. Yeni bir psikiyatri kontrolü ile ne kadar süre sonra heyet raporu alabilirim?

Tekrar çok teşekkür ederim.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@ck61

Hocam öncelikle geçmiş olsun. Zor bir meslek seçmişsiniz. Bankacılık çok yıpratıcı bir meslek; hele de özel sektör bankacılığı. Size, boş vakit de bırakacak, kamuda uygun bir iş iyi gelir bence. Tabii bunun için engelli raporu çıkarmanız ve EKPSS'yi kazanmanız lazım.
Bence Engelli raporu çıkarıp bu yöne kanalize olmalısınız.

İlkin raporu çıkarabileceğiniz bir hastane tespit edin. Sonra oranın bir Psikiyatrından randevu alıp hikayenizi çekinmeden anlatın. Yardımcı olacaklarını düşünüyorum. Eğer ilk doktordan sonuç alamazsanız başka bir doktora(Psikiyatrist) muayene olun. Engelli raporunuzu çıkardıktan sonra kamuda bir iş size iyi gelecektir. Ben 11 yıldır MEB'teyim; taşra teşkilatında bir okulda memurum. Şizofreni hastası olmama rağmen gayet rahat bir çalışma ortamına sahibim. MS için çok takılmayın, tedavi için kullanılabilecek en iyi ilaçları ülkemizde de bulmak mümkündür. Moralinizi yüksek tutun. Gecenin en karanlık zamanı sabaha en yakın vaktidir.

Not: Kamuda, işçi statüsünde çok iyi maaş alan engelli arkadaşlar var. Eğer raporu çıkarabilirseniz İŞKUR vasıtasıyla bu işlere de başvurabilirsiniz sınavsız olarak.

Bol şanslar..

ck61

Üye
Üye
@unuttum.29

Abi yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Gerçekten de banka çok stresli ve yorucu bir iş. Hastalığımın ataklarını maksimumda hissetmeye başlayıp, tedavi olmaya başlayınca 5 yıllık emeğimin komik bir tazminatla hiç edilip, işten çıkarılmam da cabası.

Şuan tedavim iyi seyrediyor, MS ile yaşamayı öğrenmeye ve ilaçların etkilerini görmeye yavaş yavaş başladım. Ne yazık ki bazı izleri ömür boyu kalacak. Şuan yine engelli raporu almadan, herhangi bir işte çalışmaya razıyım ama MS'ten dolayı sağlıklıdır, çalışabilir raporu alamıyorum. Hiçbir işveren de sağlık raporsuz işe almaya yanaşmıyor. Ama MS'in bıraktığı sekellerden de engelli raporu %40 olmuyor.

Benim MS olduğumu psikiyatri buldu ve nörolojiye yönlendirdi. Bipolar diye ilerlerken, tedaviyi yarıda kesmesi de engelli raporu almamın önüne geçiyor. Şuan tekrar yeni bir psikiyatrist ile görüşmem ve tedaviye sıfırdan başlamayı, heyete başvurmak için aylarca beklemeyi de göze alamıyorum.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
İşbilen bir psikiyatr sizi bir iki hafta hastanede yatırır belki ama ms'le birlikte alacağınız oran %40'ın üzerine ancak böyle çıkar gibi.

Yine de siz bilirsiniz.

ck61

Üye
Üye
@unuttum.29

Bugün farklı bir psikiyatriye göründüm abi, o da bipolarsın dedi. Kullandığım ilaçlar antidepresanmış, bunları artık kullanma dedi. Yeni bipolarla alakalı ilaç başladı. Bir ay sonra eşinle birlikte gel dedi. Bu görüşmede rapor istemeye çekindim. Önümüzdeki ay konuşacağım.

Daha önce psikiyatrik rapor alanlar, hekim değiştirince en az 6 ay yeni hekimin kontrolünde olmalısın diyor. Bu ne derece doğru bilginiz var mıdır?

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@ck61
İyi yapmışsınız bence. Yeni doktorunuz bence rapor almanızda da yardımcı olacaktır.

İlaçlarınızı da düzenli kullanın, eskisinden iyi olursunuz İnşallah.

Bol şans dilerim..

Tekerlekli Sandalye