Psikiyatrik hastalıklar için özür oranı

Temelli

Üye
Üye
Merhaba.
34 yaşındayım ve özel sektörde çalışıyorum. Şu ana kadar herhangi bir raporum yok. Bipolar Tip 2 ve yaygın anksiyete bozukluğundan dolayı yaklaşık 10 senedir doktor gözetiminde ilaç kullanıyorum. Bu durumda ben iki hastalıktan da ayrı ayrı mı rapor almak durumundayım? Yoksa aynı reçetede yazılı olduğu için tek birisi mi geçerli oluyor?
Bipolar bozukluktan %40, ansiyete bozukluğundan %25 civarı alabiliyorum ki, ikisinden de ayrı ayrı alırsam ciddi bir oran yapıyor. Bu konuda bilgisi olan bir arkadaş varsa cevap verirseniz memnun olurum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu şekilde rapor alırsınız. Tüm hastalıklar belirlenir, belirlenen hastalıklar baltazar formulüne göre hesaplanıp birleştirilir.

Azata

Üye
Üye
Ben 12 yıldır Paranoid Şizofreni hastasıyım.Kamuda çalışıyorum Engel oranım %40 benim rahatsızlığımda olanlar için engel oranı %45 diye biliyorum.İlerde yasal süreyi doldurup emekli olursam.Engel oranım düşer mi?

septik

Editör
Editör
[MENTION=10314]Azata[/MENTION]

% 40 ila % 49 arasında olduğu kararı verilen memurlar için en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün, ile emeklilik söz konusudur.

Azata

Üye
Üye
[MENTION=3734]septik[/MENTION]

O zamanki doktorum bana %40 engelli raporu vermişti.Günümüzde engelli oranları ile bir değişiklik var mı?Yani sınır %45 mi?

unuttum.29

Moderatör
Moderatör

Merhaba,

Ben de Paranoid Şizofreni hastasıyım. 17 yıldır ilaç kullanıyorum. İlk Engelli raporumu 2005'te almıştım: %45.
Şizofrenide alt sınır %45 zaten. tedavi ile çalışma olanağı olan hastalara verilen oran bu.
Eğer İlaç kullanmasına rağmen çalışma olanağı verilmiyorsa üst değer %80 oluyor.
Oranlar uzun yıllardır bu şekilde benim bildiğim.

Siz de zaten emekli olurken rapor yenilemek durumunda kalırsınız/kalacaksınızdır muhtemelen.
(Eğer 18 yılı doldurmanıza uzun süre varsa vergi indiriminden de faydalanmanızı öneririm.)

Azata

Üye
Üye

Merhaba,

Ben de Paranoid Şizofreni hastasıyım. 17 yıldır ilaç kullanıyorum. İlk Engelli raporumu 2005'te almıştım: %45.
Şizofrenide alt sınır %45 zaten. tedavi ile çalışma olanağı olan hastalara verilen oran bu.
Eğer İlaç kullanmasına rağmen çalışma olanağı verilmiyorsa üst değer %80 oluyor.
Oranlar uzun yıllardır bu şekilde benim bildiğim.

Siz de zaten emekli olurken rapor yenilemek durumunda kalırsınız/kalacaksınızdır muhtemelen.
(Eğer 18 yılı doldurmanıza uzun süre varsa vergi indiriminden de faydalanmanızı öneririm.)

Bende kamuda çalışıyorum.2004 üniversitede hastalığa yakalandım.Ses görüntü koku yok.Clonex 350 kullamıyorum.2007 de %40 engelli raporu aldım.6 Eylül 2010 da kamuda çalışmaya başladım.Yasal süreyi doldurduktan sonra emekli olmayı düşünüyorum.Gerçekleştirmem gereken bazı hayallerim var.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Bende kamuda çalışıyorum.2004 üniversitede hastalığa yakalandım.Ses görüntü koku yok.Clonex 350 kullamıyorum.2007 de %40 engelli raporu aldım.6 Eylül 2010 da kamuda çalışmaya başladım.Yasal süreyi doldurduktan sonra emekli olmayı düşünüyorum.Gerçekleştirmem gereken bazı hayallerim var.

Bol şanslar..

Yalnız Kartal

Üye
Üye
bilenlerden rica ediyorum teyzemin oğlu pkiyatri hastası rapor yenilemek için baş vurdular önceki raporu sijofreni teşhihisi verildi yeni rapor için baş vuralı 6 ay oldu daha sonuçlanmadı bugün de zeka testi istemişler acaba neden istemişlerdir önceki raporu %80 di ve ağır engelliydi rapor oranı düşermi

Yalnız Kartal

Üye
Üye
arkadaşlar teyzemin oğluna %50 vermişler oda ilaç almak için 6ay ilaç kullandıktan sonra geçerli rapor verilcekmiş şimdiki geçici rapormuş sistemmi deyişti arkadaşlar bakım parası kesilirmi

Yalnız Kartal

Üye
Üye
[]bilenlerden rica ediyorum teyzemin oğlu pkiyatri hastası rapor yenilemek için baş vurdular önceki raporu sijofreni teşhihisi verildi yeni rapor için baş vuralı 6 ay oldu daha sonuçlanmadı bugün de zeka testi istemişler acaba neden istemişlerdir önceki raporu %80 di ve ağır engelliydi rapor oranı düşermi[

Tekerlekli Sandalye