Psikoz hastaları rehabilitasyon hizmetlerinden yararlanamıyor mu?

oyhann

Üye
Üye
kardeşimin raporu%88 ağır özürlü ve süresiz..raporunda psikoz yazdığı için ram dan rehabitilasyon eğitimi alamaz kararı çıktı..bende milli eğitime itiraz dilekçesi yazdım..psikoz olanlar eğitim alamıyormu?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlgili Yönetmelik te;
MADDE 12 – (1) Merkeze katılabilmek için;
a) En az %40 oranında özürlü olmak,
b) Kuruma kayıtlı olmak,
c) 15 yaşını bitirmiş olmak,
gerekir.
Deniliyor. Pskolojik sorunu olanların rehabilitasyon merkezlerine kabul edilmeyeceğine dair bir ibare yok. İtiraz etmeniz isabet olmuş. Milli eğitimden gelecek cevabı ve gelişmeleri bizimle paylaşmaya devam edin lütfen.

oyhann

Üye
Üye
teşekkür ederim...yarın ilk işim bu olacak...

oyhann

Üye
Üye
merhabalar..bugün milli eğitime gittim ve kararı öğrendim ram ın verdiği karar doğrultusunda karar vermişler. yani kardeşim%88 ağır özürlü hiç kimseye zararı yok kendinede yok ben sosyalleşmesi için çok istemiştim(ayrıca kendisi çok istiyor rehabitilasyona gitmeyi)fakat nasip olmadı..yani büyük bir haksızlıkla karşı karşıyayım fakat artık elimden bir şey gelmiyor yada aklıma başka bir şey gelmiyor..bu arada shç ye de uğradım baş uralı 2 ayı geçti dedim ama bakım maaşı yatmadı dedim..ordaki hanım efendi o zaman önümüzdeki ay a bakın dedi..sanırım shç den başka öğrenebileceğim bir yok değilmi? bu arada yaşadığım il zonguldak ilçesi yani sistem sanırım bu şekilde işliyor..teşekkür ederim....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Milli eğitim ve RAM hangi yasal gerekceye dayanarak bu kararı verdiklerini söyledilermi?
Ben yönetmeliği okudum zihinsel engelliler eğitim alamaz diye bir ibare yok. Olmasıda mantıken yanlış zaten.
Bu arada evet bakım ücreti ile ilgili bilgiyi bulunduğunuz il deki SHÇ ten alabilirsiniz. Önümüzde ki ayı beklemekten başka care yok.

Tekerlekli Sandalye