pulmoner emboli kalıtsal HEREDİTER TROMBOFİLİ engelli oranı

omrfrkzolan

Üye
Üye
1-)pulmoner emboli geçirdim kalıtsal HEREDİTER TROMBOFİLİ teşhisi konuldu. ömür boyu coumadin 5 mg kullanmamı söylediler.bundan 2 hafta önce devlet hastanesi tüm raporlarımı aldı ve askerlikten muaf aldım.engellilik oranım kaçtır?
2-) bu askerlik muaf belgesini alırken heyete girdim bir daha heyet girmem gerekiyor mu engelli raporu için
teşekkür ederim

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=22335]omrfrkzolan[/MENTION]

Bildiğim kadarıyla askerden muaf edilirken bir oran verilmiyor askeri hastane muaf olup olmadığınıza heyet yoluyla karar veriyor. Engelli raporu almak için heyete girmeniz gerekecektir diye düşünüyorum.

Rahatsızlığınız hakkında sakatlık oran cetvelinde bir şey bulamadım bu nedenle oran hakkında birşey söyleyemeyeceğim. Hastalığın size verdiği etkilere göre hekiminiz karar verecektir.

omrfrkzolan

Üye
Üye
iyi günler ilk önce cevabınız için teşekkür ederim.
bazı forum sayfasında bunları buldum acaba böyle mi
teşekkür ederim

Faktör 7 eksikliği kanama (pıhtılaşmama) problemidir. Tromboz dediğimiz bunun tam tersi, pıhtılaşma sorunudur. Durumunuzda bir karışıklık var. Tam anlayamadım.

DÜZELTME:
Ben ilk mesajda bitişik yazdığınızı Faktör VII (YEDİ) şeklinde okumuşum. Siz Faktör 5'den bahsediyorsunuz.

Evet, dediğniz gibi:
B. Akkiz ve herediter trombotik durumlar
1- Bir kez ekstremitede DVT ya da hemodinamik sekel bırakmayan PTE_gelişenler___ 10
2- Birden fazla ekstremitede DVT gelişen vakalar 20
3- Mükerrer tromboz geçirenler ya da veya tedaviye bağlı kanama sekeli olanlar ya da hayatı tehdit eden diğer trombozlar __ 60
Burada alacağınız oran ne sıklıkla veya nerede tromboz geçirdiğinize bağlı.
Hiç tromboz geçirmediyseniz hastalığın hangi genetik varyasyonu olduğu önem taşıyor. Eğer sadece tek gen taşıyorsanız tromboz riskiniz düşük. (Normalin 4 katı) Eğer çift gen taşıyorsanız tromboz riskiniz yüksek (80 katı)

Eğer akciğer, karaciğer veya beyin embolisi geçirdiyseniz tereddütsüz % 60 verirler.
Hiç tromboz hikayeniz yoksa % 40 üstü verileceğini pek sanmıyorum. Yine de heyetin bileceği şey. Dışarıdan turp gibi görünmeniz önemli değil. Pıhtı oluşma riskinizin ne olduğu önemli. Turp gibisinizdir ama küçük bir pıhtı küt diye adamı götürür veya felç eder. Bunun kararının verilmesi lazım.

KeremK61

Üye
Üye
Merhabalar 32 yaşındayım 182 boy ve 132 kg yım 2015 ve 2020 yıllarında 2 kez akciğer embolisi geçirdim çıkan biokimya tahlilinde 3 hetetozigot yazıyor doktorum sürekli olarak kan sulandırıcı kullandırıyor ve 08.12.2021 tarihli ortopedi röntgen sonucunda sol kol dirsekte kas çekmesi sorunu baş gösterdi 14.12.2021 tarihli iç hastalıkları dahiliye tahlillerde hba1c yüksek çıktı ve dengelemek için matofin isimli bir ilaç verdi tansiyonum yüksek çıktı onun içinde bir ilaç verdi kolestrol de biraz yüksek çıktı bunların 15 gün kontrol edilip yazılması ve 15 gün sonra yanıma gel kontrol edecez dedi şimdi bu olaylar neticesinde benim engelli raporu alma ihtimalim varmıdır vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler saygilar

Tekerlekli Sandalye