Radyoda işe girmek istiyorum.

meg41

Üye
Üye
Herkese selamlar. Biraz uzun olacak. Çok dertliyim şimdiden kusura bakmayın zamanınızı alacağım için çok çok özür dileyerek başlıyorum.

Ben bu sene lise mezunu olacağım. Radyolara İş başvurusuna gittiğim yerlerin %90'ı üniversite diploması istiyor ki bunlar Sözde yaşadığım yerin (Kocaeli) yerel radyoları! Cv'm gayet iyi. Bilişim okudum. Diksiyon'umun gayet iyi olduğunu söylüyorlar. Ve insanlarla diyalog kurmayı severim. Ama bire bir görüşmenin sonunda iş mezuniyete gelince "ben sizi üniversite mezunu sanmıştım lise mezunu istemiyoruz" deyip red ettiler çevremdekilerden bazıları üniversite mezunu ve hepsi aynı şeyi söylüyor! (bunu kendimi övmek için söylemiyorum) ''bir çok üniversite mezununu utandıracak kadarsın.''

Bana kimse neden üniversite okumayacaksın diye sormadan ben kısaca anlatayım. Bu sene YGS sınavına girdim fakat 168 puanla istediğim üniversiteyi kaçırdım. Ben küçüklüğümden beri radyo dinlemeyi ve televizyon izlemeyi çok severim. Bu yüzden sevdiğim işi yapmam gerekti. Çalışıp eve ekmek götürmem gerekti ve %90 oranda engelli (otizm) olduğum için imkanım yoktu. Meslek lisesinde okuduğum için staj görüşmesi yapmam gerekti ve radyolara gittiğimde "üniversite stajyeri alıyoruz" diye yalan söyleyip, engel durumumdan dolayı önyargı ile yaklaştıkları için beni kapı dışarı ettiler. Staj dönemi boyunca her hafta gittiğim ve her gidişimde "lanet olsun" dediğim özel eğitim kurumunda staj yaptım. Şükürler olsun stajım bitti. Fakat paraya ihtiyacım vardı ve okulların kapanmasına az bir zaman kaldı. Bir radyoda iş bulmam gerekti. Eğer bulamazsam Ailem beni 2018'deki EKPSS sınavı'na sokacak ve devlet memuru yapacaklardı. Ve iş bulamıyorum, Nişantaşı Üniversitesi'nde RD-TV okuyamıyorum ve lise mezunuyum diye şu mübarek ramazan gününde intiharın eşiğindeyim...

Sorum şu; Ramazan bayramından sonra radyo olarak nerelerde çalışabilirim? Ulusal radyolar beni alır mı?

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Merhaba Meg41,
Hayallerinin/Hedeflerinin peşinden gidiyorsun. Bu çok iyi ama insan yaşamı boyunca her hatayı kendi yapıp, tecrübe ederek öğrenirse yaşamayı; her tarafı yara bere içinde kalır. Asıl akıllıca olan başkalarının hatalarından da ders alabilmektir. Daha liseyi bitirmene bir hafta varken - yani bu kadar genç bir yaştayken - her koşulda senin iyiliğini isteyecek ailenin kararlarını: ki senden yaş ve tecrübe olarak daha büyük olmalarına rağmen dikkate almaman. Bunda –radyoda çalışmakta-ısrarcısın ve kimseye aldırmıyorsun. Bence yanlış bir seçim. Bu kadar benmerkezci düşünme. Misal senle aynı dönemde üniversiteden mezun olacak öğretmen adayları ( ve daha evvelki mezunlarla birlikte) bir milyon kişi öğretmenlik yapmaya hak kazanacağı bir diplomaya sahip olacaklar. Ama bu yıl bu bir milyon kişiden %98’i öğretmen olarak atanamayacak. Senin durumunla mukayese edersek: Onlar demeyecekler mi kardeşim beni neden işe almıyorsunuz/öğretmen atamıyorsunuz. Bu ülkede Milyonlarca işsiz üniversite mezunu varken Sen daha liseyi bitirmeden kendine bir iş beğenmişin ve beni neden almıyorlar diye dertleniyorsun. Biraz bencilce bir düşünce değil mi bu? (Üniversitesini bitirmiş olmalarına rağmen bunca mezun nasıl bir iş bulamıyorsa.) Diksiyonunun iyi olması ve insanlarla diyalogda başarılı biri olman radyocu olmanı gerektirmez ki. Kaldı ki beni işe almıyorlar diye özel sektörde işverenleri/patronları suçlayamazsın. Kimse kimseyi işe almak zorunda değildir ki. İşine gelirse alır işine gelmezse almaz.
Yazdıklarımı beğenmeyeceksin muhtemelen. Ben senin yazdıklarını okudum ve ‘’İntiharın eşiğindeyim’’ kelimelerini hiç beğenmedim ve tutarsız buldum.
Neden:
Tüm yazdıklarıma rağmen önünde uzun bir ömür var. Radyoculuk değil Televizyonculuk da yapabilirsin. Kararların beş yıl sonra veya atıyorum on yıl sonra değişebilir. Değişmese de Bir üniversite bitirip yine hayaline ulaşmaya çalışabilirsin. Ama bu kadar aceleci olmamalısın. Daha önünde uzun yılların var. Hayalleri olan birine o iki kelimeyi de yakıştıramadım.
EKPSS bizler için bir şans. Ben bu sınavla atanalı 7 yıl oldu. Sen de atanıp dışardan üniversite okuyup biraz daha yaklaşabilirsin bence hayaline.
Saygılar..

Tekerlekli Sandalye