Rahatsızlıklarıma hangi oranda rapor alabilirim

ugur99

Üye
Üye
Selamlar
Bütün hastalıklarımı sırası ile yazıyorum bu rahatsızlıklarımdan dolayı alacağım özür oranlarımı ve raporlarımın sürelimi süresizmi olacağını bilmek istiyorum.
1)hipertansiyon
2)beyin damarlarımda tıkanıklık var (hastalığımın adı serebrovasküler hastalık)
3)gözümde yüksek astiğmat ve göz tembelliğim var
4)Pitriazis likenoides kronika
5)bel fıtığı
6)boyun fıtığı
7)epilepsi
8)depresif nöbet

bu rahatsizlıklarımın ayrı ayrı oranları ve tahmini toplam bir oran verirseniz sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sakatlık oranı cetveli tansiyonla ilgili şu oranların verileceğini belirtiyor:
HİPERTANSİYON
Klas 1: Antihipertansif tedavi kullanan ve komplikasyonu olamayan kişiler % 10

Klas 2: Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden birisi varsa % 20
1. Proteinüri
2. Hipertansif retinopati (Gunn belirtileri)
3. Hipertansif serebrovasküler hastalık
4. Sol ventrikül hipertrofisi

Klas 3: Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden iki veya daha fazlası varsa % 50
1. Diyastolik kan basıncı > 120mmHg (maksimal tedaviye rağmen)
2. Proteinüri ve böbrek fonksiyon bozukluğu (serum kreatin ve BUN düzeylerinde artış veya kreatin klerensi <% 50 olması)
3. Hipertansif serebrovasküler hastalık ve kalıcı nörolojik defisit
4. Sol ventrikül hipertrofisi
5. Hipertansif retinopati (evre 3-4)

EPİLEPSİ İÇİN İSE ŞUNLARI YAZIYOR:

EPİLEPSİ (Uygun ve yeterli tedavi altında)
1-Nöbeti olmayan ancak nöbet geçirme riski olanlar 5
2-Günlük aktiviteleri engellemeyen ancak gerçekleştirilmesini güçleştiren nöbetler 15
3-Bazı günlük aktiviteleri engelleyen nöbetler
a) Seyrek 20
b) Sık 40
4-Günlük aktivitelerin korunma tedbirleri veya başkasının yardımıyla gerçekleştirilmesine izin veren sıklık ve sayıda nöbetler 65
5-Günlük aktiviteleri tamamen engelleyen şiddet ve sıklıkta kontrol edilemeyen nöbetler 90

Diğer saydığınız hastalıklar içinse hastalıkların vucutta bıraktığı etkiye hastalık derecesine bakılarak oran belirtilir. Oranı kestirmek zor ama %40 ın çok çok üzerinde rapor alırsınız diye düşünüyorum.

ugur99

Üye
Üye
Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim .Hocam aslında az çok ne oranlar alacağımı biliyorum ama benim anlayamadığım konu sağlık raporlarının süreleri şimdi ben bu rahatsızlıklarımdan dolayı emekli olmak istiyorum gerekli prim ve yıl şartlarım dolmak üzere 5000 gün ve ağustosta 18 senem olacak lakin şimdi ben emekli oldum diyelim benim bir kaç sene sonra emekliliğimi geri almaları sözkonusu olurmu bu rahatsızlıklarımdan hangilerinden süresiz rapor alırım

Tekerlekli Sandalye