Rakete 'engel' yok

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Ankara'da yaşayan ve doğuştan ayakları ve elinden engelli bulunan Uğur Altınel, bir yıl önce başladığı tekerlekli sandalye tenisinde gösterdiği mücadelesiyle spor yapmaya engelin bulunmadığını ispatlıyor.

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu tarafından Ankara Tenis Kulübü (ATK) kortlarında düzenlenen Tekerlekli Sandalye Tenis Türkiye Şampiyonası'na katılan Uğur Altınel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tenise geçen yıl Hülya Avşar Tenis Turnuvası ile başladığını söyledi.

Elinden de engelli olmasına karşın ayaktan engelli sporcularla yarıştığını ifade eden Altınel, ''Teniste yeniyim. Tenis oynamaktan çok zevk alıyorum'' dedi.

Bir kamu kuruluşunda memur olarak çalıştığını dile getiren Altınel, şöyle konuştu;

''Ayaklarım kısa olduğu için sandalyede otururken bile ayakta duruyor gibi gözüküyorum. Ayaklarım çok kısa ama aslında bu bana hareket noktasında avantaj da sağlıyor. Başarılı olmak için mücadele ediyorum. Tenis, sosyal faaliyet olarak güzel bir spor dalı. Spor yapınca insanların size bakışı değişiyor. Tenis zevkli bir spor.''

Altınel, hayatta hep başarılı olmak için çalıştığını anlatarak, ''Hiçbir başarı kolay kazanılmıyor. Çok çalışmak gerekiyor. Spor bir yıllık dönemde bana geniş bir sosyal çevre sağladı. Önceleri günümün yarısını evimde geçirirken, şimdi sosyal ortamda antrenman yaparak, tenisle ilgili bilgiler edinerek geçiriyorum. Bu nedenle tenis, çok zevkli vakit geçirerek hayatımın güzelleşmesine neden oldu'' diye konuştu.

-''ADIM ADIM BAŞARIYA''-

Engellilere spor yapmaları için çağrıda bulunan Altınel, ''Dışarıya çıkmayan çok sayıda engelli arkadaşım var. Onları dışarıya davet ediyorum. Engelliler için de spor var. Sağlıklı olanların yapamadıklarını yapabiliyoruz. Tekerlekli sandalyeyi kullanmak çok zor. Biz kolumuzu hem ayağımız hem elimiz gibi kullanıyoruz. Sandalye kontrolü, topun kontrolü ve hangi hedefe göndereceksiniz, bunları sadece elinizle yapabilmek büyük bir başarı. Bizim kollarımız aynı zamanda ayağımızdır'' dedi.

Altınel, teniste yeni olmasına rağmen dünya klasmanında üst sıralarda yer almak için mücadele verdiğini ifade ederek, ''Herşey adım adım. Tenise engel yok. Tenisin ve sporun yaşı yok. İstedikten sonra hiç engel yok'' diye konuştu.

Tekerlekli Sandalye