Rapor oranı %90'dan az olan kişi adına alınan aracı ailesi kullanabilir mi?

ercan_19

Üye
Üye
Benim adım Ercan yaşım 19

Fiziki engeli olan kişi ben değilim sorunu olan babamdır babam 16 sene önce bir sebepten dolayı yaralanma sonucu omurilikten zede aldı ve sakat kaldı belden aşağısı tutmamaktadır ama yukarısı gayet iyi tutuyor velhasılkelam babamın raporu var malünen emekli oldu ve ardından otomatik vites araç aldık özel tertibatlı(yani aracı elden kontrol ediyor) ve ehliyetinide H sınıfı yaptırdık ve yaklaşık 11 senedir kullanmakta aracını.

Benim sormak ve öğrenmek istediğim tam anlamıyla şudur;

Babamın özürlü durumu %90dan az olduğu için arac onun üstüne ve kendisi sürüyor o zamandan bu zamana ondan bir başkası çocugu veya hanımı olsa bile hiç bir kimse o aracı kullanamıyordu fakat yeni bir kanun çıkmış özürlü durumu %90dan az ve arac özel tertibatlı olduğu halde bir başkası dahi sürebiliyormuş (oğlu veya hanımı vs. ) bu doğrumudur resmiyet olarak??

Eğer bu doğruysa neler yapmamız gerekiyor nerelere başvurmamız gerekiyor ne gibi belgeler almamız gerekiyor ?

ve şunuda söyleyim size abilerim benim B sınıfı ehliyetim var.
Kusura bakmayın kafanızı ağrıtacagım ama acaba benim ehliyetimdeki B sınıfının yanına H sınıfı ibaresi eklendikten sonra bende kullanabilirmiyim yada ruhsatta damgamı olması gerekiyor ailesi sürebilir diye ?
Durum bunlardan ibaret abilerim ; yada bana vekalet verip noter onaylı felan hem babam hem ben sürebilirmiyiz aracı ?
Kusura bakmayın çok soru sordum ama inanın çok perişan haldeyiz abilerim lütfen bana acilen yardım ediniz..

Şunuda tekrar belirteyim zaten okuduklarınızdan anlamıştırsınız;
Babamın özürlü durumu %90dan az..!! (yani babamın belden aşağısı tutmuyor örnek verecek olursak misal % 50 veya %60)

Nolur rica ediyorum beni aydınlatın abicim çok sıkıntılı ve perişan durumdayız şimdiden ilginize ve alakanıza teşekkür ediyorum saygılar hörmetler diyorum...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Aileden birsinin aracı kullanması için hastanın kendisi kullanamayacak durumda olmalı ve en az %90 raporu olmalı, 90'dan aşagı oranlarda aile süremiyor diye biliyorum bu konuyla ilgili yarın daha detaylı bilgi alabilirsiniz başlıgı takip edin lütfen ben bilgilerimi paylaştım yarın net bilgileri paylaşacaklardır.

ercan_19

Üye
Üye
Yarın daha detaylı bilgi almak istiyorum abicim özel msjdada dediğim gibi elimdeki belgeyi inceletmek istiyorum sizlere.

İsen Buga

Üye
Üye
ÖTV ödeyerek araç alırsanız: otomatik vitesli ise ve özel tertibat değilse: Hem babanız ve hemde herkes kullanır.

İllede ÖTV.siz alıcaz diyorsanız o zaman başka madde devreye girer sizin kullanmanızı engeller. Size seçenek sundu devlet hangisi isterseniz o yada bu.

B yanına H sınıfı ehliyet olmaz. Biri seçilecek. H sınıfı alacaksanız özür oranınız babanızla aynı olmalı. Yoksa özel aparat H sınıfına uygunsa sorun teşkil etmez ancak ÖTV ödeyebilirsiniz.

Özürlülere verilen araç ÖTV.siz olduğuna ve ucuz olduğuna bakmayın yine hala lükstür. İllede ayrı ayrı araç alın diyor Devle; paranız yoksa almayın diyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şöyle anlatayım raporda h sınıfı ehliyet alır "otomatik vitesli" araç kullanır ibaresi olursa siz kullanabilirsiniz. Bunun dışında sakatlık oranı %90 ve altı kişiler adına alınan aracı engelli kişinin kendisinden başka kimse kullanamaz.

ercan_19

Üye
Üye
İsen Buga ;

Biz aracımızı ötv ödemeden aldık ve araç özel tertibatlı (babamın belden aşağısı tutmadığı için tertibat halinde elden kontrol ediyor aracı) eski kanuna göre evet biliyoruz doğruki babamdan başkası o aracı kullanamıyordu fakat yeni çıkan kanuna göre bir başkası dahi kullanıyormuş diye duyduk ve yazılı mevzuatı okuduk öyle yazıyor.İsterseniz yazılı belgeyi göstere bilirim sizlere inceleyiniz..

Halil Yılmaz;

Tamam anladım.

O zaman benim 2 tane daha sorum olacak size Halil Yılmaz..

1.Bayinden sıfır bir araç aldık diyelim otomatik vites olmak kaydıyla ve araç benim üstüme olursa aracada özel tertibat yaptırırsam hem elden hem ayaktan kontrol yapıla bilecek şekilde olursa ben bu aracı sürebilirmiyim B sınıfı ehliyet ile?? (Süreceğimi biliyorum bu aracı fakat özel tertibat olduğu için bana yolda belde ne biliyim muaynede bilmem vs. gibi yerlerde trafik sorun yaparmı acaba ? ) Yani araç benim üzerime olacakya ve özel tertibatı olacak babamında H sınıfı yani özel tertibatlı araç sürebilir belgesi ve raporu oldugu için benim üzerime olan aracı onun sürmesinde bi sakınca bi sorun olurmu trafik ve açısından böyle bi yol buldum kendimce böyle bi şansımız varmıdır acaba benimkisi sadece bir tahmin lütfen yardımcı olunuz??

2.Araç babamın üzerine ve özel tertibatlı velhasılkelam yakın derecesi oldugum için babam bana noterdenmi oluyor artık nereden oluyorsa vekaletname vererek hem o hemde ben sürebilirmiyiz aracı?(B sınıfı ehliyetim var benim tekrar belirtiyim.)

Sorularım bunlar bunlarıda cevaplarsanız sevinirim abilerim kusura bakmayın sizleride yoruyorum şimdiden saolun...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
O dedikleriniz ançak şu şekilde olur.
Araçta özel donanım olmayacak, araç otomatik vitesli olacak. O zaman sizde babanızda kullanabilirsiniz. Ancak özel donanım olunca sizin kullanmanız muhtemel bir trafik kontrolünde sorun çıkartacaktır.
Bu arada bashsettiğiniz yeni düzenlemeyi buraya eklermisiniz?

ercan_19

Üye
Üye
Anladım yani piyango bize vurmadı napalım can sağlığı olsun demekki o kanun sakat diger sakat arkadaşının aracanı kullanabilir diye çıktı sanırım. Ayrıca özel terbibat olmayıncıda mümkün değil süremez.

Vekaletname ile ilgili yazdıgım soruma cvp tam alamadım ama öyle anlattığım gibi bişiy varmı kanun yasa herneyse babam bana vekalet verip sürebilirmiyim beni şoför tayin edebilirmi? Diyelim vekaletname verdiler bana ben sürerken babam sürekli yanımdamı olması gerekiyor yoksa olmasada olurmu?

Hemen aldığım siteden size ulaştırayım o düzenlemeyi;

Deminden beri ugraşıyom ama yazı olarakta gönderemedim foto olarakta buradan atamıyorum formatı tutmuyor bana özelden msn adresinizi
verin fotoyu atayım size sizde buraya uygun bi şekilde koyun olmazmı halil abi ?

İsen Buga

Üye
Üye
%90 üstü rapor olmadıktan sonra velaket alıp ne yapacaksın? Yani araba özel tertibatlı özel tertibat olunca kimse süremez vekalet işe yaramaz.
Dediğin gibi piyango size henüz vurmadı.

ercan_19

Üye
Üye
Saolun anladım abicim.
Ama çok kötü birşey babam misal hastalandı diyelim hastaneye gitmesi gerekiyor başka bir araç yok ve araç bulunamayan bir yerde oldugumuz taktirde biz nasıl babamı hastaneye ulaştıracağız ne kadar saçma kötü birşey bunun içinde devlet bi kanun çıkarması gerek madem herkezi düşünüyor bizleride düşünmesi lazım bizde mağdur durumdayız allah kahtersin şu işe bak yaw arkadaş bu nasıl devlet bu nasıl adalet.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
@ercan, bu saçmalığı sen yeni farkediyor olabilirsin. Ancak bizler yıllardır bu saçmalığı dile getirip duruyoruz. Malesef yapacak bir şey. Tabi yapacak bir şey yok derken şu anki yasalar çercevesinde diyorum. Bu saçmalıkların düzeltilmesi için (saçmalık diyorum zira sadece otomobil için başka uygulamalar içinde geçerli bunlar.) elimizden gelen cabayı harcıyoruz.

ercan_19

Üye
Üye
Abicim burda sitem ederken size söylenen bişiy yok zaten eğer fark ettiyseniz ben sadece biz mağdurları düşünmediği için devlete adalete sitem ediyorum sizlik bir durum yokki.
Tabiki herkez elinden gelen çabayı gösteriyor bende gösteririm çünkü bende mağdurum eğerki elinizde bu durum için yazılı bi mevzuat varsa bende imzalayarak ve kendi yorumlarımı ekleyerek dilekçe yazıp üst makamlara gerekirse başbakana kadar çıkartmak için şansımı denerim dilekçe yazarım bende sizlere ve daha nice mağdur insanlara yazdımcı olmak isterim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yok zaten bize sitem ediyorsun demedim. Hepimiz gibi sende var olan adaletsizleğe isyan ediyorsun. Buda çok doğal.

ercan_19

Üye
Üye
Evet abicim napalım kaderin gözü kör olsun. Böyle devletinde adaletinde ben taa.......................!
Herşey için saolun hayırlı günler hayırlı akşamlar...

Mehmetcan3363

Üye
Üye
Nolur hemen cevap

Simdi benim abimin 3 parmagi var sag eli ve parmaklari hepsi baska tarafa bakiyor. Ve arabafa vites atabilecek durumda isterse duz vites alabilirmi yani isterse donanim taktirmayabilirmi ve donanim taktirmazsa ben arabayi kullanabilirmiyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Abin ÖTV den yararlanacaksa özel tertipat taktırmak zorunda, donanım olmadan sağ elden engelli olduğundan ÖTV indirimden faydalanamaz...

Fredo

Üye
Üye
Hocam Benim tam da bu konuyla ilgili bir sorum olacak yarin Allah nasip ederse sağlık kurulu na gireceğim daha önceden % 64 engelli raporum var 2010'da aldığım engelli öğretmen olarak çalışmaktayım.Yarında H sınıf ehliyet için heyete gireceğim.Benim ilk sorum 1 bu yeni rapor eğer % 40'ın altında gelirse şayet eski raporu etkiler mi ya da Allah korusun memuriyetim düşermi? 2 2016'da yeni kanunda H sınıfı ehliyet verilmeyeceği yazıyor buna göre ben ne yapacağım Dilekçemi H sınıfı ehliyet olarak aldılar ve son olarak engelim sol üst ekstremitede otomatik vıtes araç için ibaresi kesin gereklimi teşekkürler

Tekerlekli Sandalye