Rapor oranım %17. Engelli araç alımında oranının önemi var mı?

haci0121

Üye
Üye
Öncelikle Herkese sağlık şifalar dilerim arkadaşlar benim engelim sol ayak ortopedik % 17 raporum mevcut ÖTV siz araba raporun var yani araba alabiliyorum benim kafama takılan şmdi benim raporom % 17 araba alımında rapor oranına bakılarakmı fiyat düşüyorlar yoksa %1 veya % 90 herkes aynımı yararlanıyor bide benim raporum var ehliyeti kazandığım zaman geçici ehliyetle araba alabilir miyim şmdiden teşekürler

mehata19

Üye
Üye
Engelli aracı 2 şekilde alınır.
1.si %90 engelliler( yakınları kullanması için)Bu şekilde alınacak araçlarda raporda yazan % önemlidir.Zaten %90 altında engelli ise , engelli yakını araç alamaz.
2.si eski adıyla '' H '' yeni adıyla '' B '' sınıfı engelli sürücü belgesi olanlar için alınan özel donanımlı tertibatlı araçlardır.Bu araçlarda engelli kişinin engel % desine değil teribatlı özel donanımlı araç kullanabilir roporuna ve bu rapordaki kodlara göre dizayn edilmiş araç olmasına dikkat edilir.
Sonuç olarak her iki şekilde alınacak araçlarda da ÖTV muafiyeti 0 ( sıfır ) dır.

haci0121

Üye
Üye
Yani benim anladıgım oran onemli deil herkes aynı ötvden yararlanıyor Peki geçici Ehliyetle araba alımında sıkıntı çıkar mı alabilir miyim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Engel oranının araç alımında uygulanacak ÖTV indiirmiyle hiç bir alakası olmadığı gibi araç alımında rapor oranınında bir önemi yok. Geçici ehliyetten tam olarak kastınız nedir?

haci0121

Üye
Üye
Yani geçici ehliyet dediğim mesala ehliyeti kazandığın zaman anında ehliyet vermiyorlarya geçici ehliyet olarak bi kağıt veriyorlar o geçici ehliyetle ötvsiz araba alabilirmiyim raporun herşeyim hazır ehliyet kaldı onu da kazandım diyelim geçici ehliyetle bi sıkıntı olur mu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Olmaz diye düşünüyorum. Sonuçta o ehliyetle asıl ehliyeti alana kadar tarafiğe çıkılmasına izin veriliyor.

Afsar

Üye
Üye
Bende gecici ehliyet ile almistim.kesinlikle bir sikinti olmuyor rahat ol

Tekerlekli Sandalye