Rapor oranım %40'tan 65'e yükseldi. Malulen emeklilik olabilirmiyim?

cümleten selamın aleyküm

arkadaşlar ben 1987 doğumluyum yüzde 40 raporum vardı 01.11.2007 de ilk sigorta girişim oldu

geçenlerde tekrar rapor için başvurdum ve 65 aldım malulen emeklilik hakkı kazandım 1800 10 yıl dolunca sanırım

sorum şu olacak 10 yılım dolunca malulen emekli olmalımıyım sizce malulen emeklilik aylıkları ne kadar veriliyor

özel sekktörde çalışmaktayım 1200 primim

hayır memnun değilim hep 2. plandayım nerdeyse inanmıycaksınız ama soru sormaya bile hakkım şefim herkesele iyi bana gelince bi garip oluyor nedense yani onun için malulen emekli hakkım doğarsa eğer hemen olmak istiyorum ama maaşı bana yetecekmi ne kadar weriyorlar onu bilmiyorum

2017 yılı geldiğinde düşünelim, olmaz mı?

ek olarak şunu belirteyim: asgari ücret veya 2500 lira üzerinde maaş alıyorsanız çalışmakta bir sakınca yok ama asgari ücretten biraz fazla alıyorsanız bununla birlikte 2500 liraya karar arasında bir rakamda maaş alıyorsanız. Emekli maaşınız aşağı doğru oynayabilir.

asgari ücret alıyorum..malulen emekli oldummu ortalama 750 800 lira alabilirmiyim aylık sürekli asgari ücretle çalıştım ölede devam etcek ona göre bir şey söylerseniz sevinirim şimdiden tşkler

madem asgari ücret ;
geriye baktığımda 2 yol görüyorum:

1. 1800 gün primleri doldurup işten çekilmek: işsiz kalmak yani.. 2017 geldiğinde bir işe yerleşip birkaç gün çalışma esnasında tekrar malul emeklilik talep etmek.

2. çalışmaya devam edip maaşların asgari ücret üzerinden ödenmesini sağlamak. ve 2017 gelince emeklilik talebinde bulunmak.

ancak aklımda kocaman soru var: Malül emekliliğiniz kabul olacak mı? Emin miyiz?
Örnek oalrak kendimi verebilirim. Sakatlığım işitme kaybı üzerine: 2004 de aldığım vergi indiriminde %50 işgücü kaybı onayı var. ancak 2008 de tesadüfen aldığım vergi indiriminde ise %64 oran var. Ama benim sakatlığmda değişen hiçbirşey yok. Demek istediğim şu:Malülen emeklilik talep ettiğinizde sakatlığınız aynı olduğu ispatlanırsa o zaman ne yapacaksın?

bir düşünün: sizi sakatlığınız yada hastalığınız zaman içerisinde artıyorsa o zaman iş başka. Artmıyorsa buna rağmen oranınız artmış işe burada bir kere daha düşünmek lazım yani. Ok yaydan çıkmadan iyice incelemek emin olmak gerek.

Sizin aklınızdaki takılan rakama gelinceİ evet 760 lira alırsın yada 780 lira alırsın diyebilmek çok zor. Maaşınız sürekli olarak aşgari ücretten ödenirse eyvallah dicem, 760 yada 780 alırsın dicem: ama asgari cüretten bir kuruş fazla yatarsa o zaman rakam aşağı inmeli. Bu konuda evet demek zor.

bilgilendimreniz için teşekkür ederim benim hastalığım ortapedik ve günler geçtikçe kötüye gidiyor beni zorluyor bundan 5 6 sene sonra ne olcaağım belli değil o yüzden ısrarla malulen emekliliği sordum vakit ayırdığınız için teşşekür ederim

Selam,

Çok çok geçmiş olsun arkadaşım. Sizin için en doğru kararı verecek olan aslında yine sizsiniz ama bana kalırsa yıllar boyu maaşınız asgari ücretten ödenmiş ve artık sağlığınız gitgide daha kötüye gidiyorsa bir an önce 10 yıl ve 1800 prim gününü tamamlayarak malulen emekli olmak en mantıklısı. Alacağınız maaş düşük olacağından bu konuda fazla bir beklentiniz olmaması lazım hayal kırıklığına uğramamanız adına.

Her şeyin hayırlısı olsun dileklerimle,

her şey için çok teşekkür ederim burda acimasyon yapmak istemiyorum ama biz engelliler karşılaştığı durumlar gerçekten çok zor özellikle özel sektörde çalışan engelli kardeşlerimiz bende dahil adam yerine konmuyoruz konsakta kendilerinin canı sıkıldımı gülelim diye olur olmaz laflarla karşılaşıyoruz son sözüm
BU DÜNYA BAKİ DEĞİL ELBET KARA TOPRAĞA GİRECEZ İNŞ. ÖBÜR DÜNYADA BU SEFERDE BİZ GÜLERİZ.. HERKESİN KANDİLİNİ KUTLAR HAYIR VE MÜBAREK OLMASINI DİLERİM tşkler

Merak ettiğin ne kadar soru varsa hepsini çekinmeden sormalısın. Bizde bildiğimiz ne kadar bilgi varsa onuda cevaplarız. Sorduğunuz sorularda diğer arkadaşların ilgisini çekerse onlarda buradan okur öğrenirler. Bilgi paylaşmaktır; soru öğrenmektir.

Kolay gelsin..

Selam İsen,

Çok haklısın üstadım sayende okudukça öğrenenlerdenim ben de :) Bilgi paylaşmaktır arkadaşım. Sağol tüm paylaşımların için.

Sağlıcakla kal,

Geri