Rapor oranım artarsa dışardan prim yatırarak emekli olur muyum?

likes76

Üye
Üye
iyigünler ben % 45 engelliyim %60ın üzerinde rapor alırsam çalışamaz raporu dışarıdan prim yatırıp emekli olabilirmiyim cevaplarsanız sevinirim saygılarımla

marcus_oredius

Üye
Üye
şimdi bir kere %45 özürlüyseniz nasıl %60 rapor alacaksınız. bunu bizede anlatında bizde öğrenelim bizde artıralım raporumuzu.

İsen Buga

Üye
Üye
iyigünler ben 45 engelliyim 60ın üzerinde rapor alırsam çalışamaz raporu dışarıdan prim yatırıp emekli olabilirmiyim cevaplarsanız sevinirim saygılarımla

Biraz ilginc düşünce, koşullara bağlı olarak çalışamaz raporu aldığınıza emekli olursunuz zaten, niye primleri yatırasın, öyle değil mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben soruyu şu şekilde anladım. Sakatlık yada hastalığınız arttı. Sizde buna bağlı olarak rapor oranınızın da artacağını düşünüyorsunuz. Buna göre ilk sigortalılık tarihiniz ve hangi kuruma tabi olduğunuzu yazarmısınız?

likes76

Üye
Üye
rapor

isen bey ben daha önce ki raporumla babmın sağlık haklarından faydalanıyordum fakat işe girmak istediğimi söyleyip yeni bir raporu işkur aracılığıyla aldım %45olarak şimdi 60ve üzeri olanlar 1800 günle emekli olduğunu sanıyordum oyüzden danışmak istedim primsiz emekli olunuyormu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Prim ödemeden bir başka deyişle sigorta girişin olmadan emekli olamazsın.

likes76

Üye
Üye
sigortalılık tarihim 1997 ilk raporu 2004te aldım 554günüm var

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sigorta girişin varsa eksik kalan primlerini dışardan yatırman koşuluyla tabiki emekli olursun. Emeklilik süren süren sakatlık oranına değişir.

M

mavibalina2012

Guest
Arkadaşım ilk işe girdiğinde oranın %45 olduğundan malülen emekli olabilirsin tabiki özürün gerçekten artmış ise yani şu an özrün %60 ve üzeri ise. Özrün artmamışsa katakülle rapor alma çünkü raporlar artık çok titiz inceleniyor başın derde girmesin...Emekli olmanız için,
1) malüllük, ölüm ve yaşlılık olan 900 gün pirimin yatmış olması gerekir
2) 5 yıl hizmetin olması gerekir
3) Bakıma muhtaç olman muhtaç olduğunu Sağlık Kurulu Raporu ise ispatlaman gerekir
Yada 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün primin yatırmış olman %60 ve üzeri Sağlık Kurulu Raporu alman gerekir...Ancak bu şartları taşırsan malülen emekli olabilirsin...
Eğer kendi işyeriniz ve ödemediğiniz borcunuz varsa onları ödeyip priminize saydırabilirsiniz yoksa alenen gidip prim yatırma hakkınız yok ancak ve ancak Devlet arada sırada geçmişe dayalı prim ödeme hakkı çıkarıyor yani boşlukta kalan sürelerinizi priminizi ödemek suretiyle kapatabiliyorsunuz şu anda bu konuyla ilgili bir taslak düzenlenmiş vaziyette ama henüz karar alınmadı taslak halinde...Boşlukta kalan süre derken iki çalışma süresini kast ediyorum... Girişiniz - ara boşluğu - şu anki çalışmışlığınız....Bir de bireysel bazda pirim ödeyebiliyorsunuz bu konuda fazla bilgim yok eğer böyle bir ödemeyi düşünüyorsanız malüllük, yaşlılık ve ölüm primini de içeriyormu bu primler yatırılmazsa malulen emekli olamazsınız bu durumu iyice öğrenmeden prim yatırmayın birde ben olmadığını sanıyorum yinede iyice sorup araştırın bireysel primlerde erken engelli maaşı bağlanıyor mu?... Sağlıcakla ve esenlikle kalın...

M

mavibalina2012

Guest
Arkadaşım ilk işe girdiğinde oranın %45 olduğundan malülen emekli olabilirsin tabiki özürün gerçekten artmış ise yani şu an özrün %60 ve üzeri ise. Özrün artmamışsa katakülle rapor alma çünkü raporlar artık çok titiz inceleniyor başın derde girmesin...Emekli olmanız için,
1) malüllük, ölüm ve yaşlılık olan 900 gün pirimin yatmış olması gerekir
2) 5 yıl hizmetin olması gerekir
3) Bakıma muhtaç olman muhtaç olduğunu Sağlık Kurulu Raporu ise ispatlaman gerekir
Yada 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün primin yatırmış olman %60 ve üzeri Sağlık Kurulu Raporu alman gerekir...Ancak bu şartları taşırsan malülen emekli olabilirsin...
Eğer kendi işyeriniz ve ödemediğiniz borcunuz varsa onları ödeyip priminize saydırabilirsiniz yoksa alenen gidip prim yatırma hakkınız yok ancak ve ancak Devlet arada sırada geçmişe dayalı prim ödeme hakkı çıkarıyor yani boşlukta kalan sürelerinizi priminizi ödemek suretiyle kapatabiliyorsunuz şu anda bu konuyla ilgili bir taslak düzenlenmiş vaziyette ama henüz karar alınmadı taslak halinde...Boşlukta kalan süre derken iki çalışma süresini kast ediyorum... Girişiniz - ara boşluğu - şu anki çalışmışlığınız....Bir de bireysel bazda pirim ödeyebiliyorsunuz bu konuda fazla bilgim yok eğer böyle bir ödemeyi düşünüyorsanız malüllük, yaşlılık ve ölüm primini de içeriyormu bu primler yatırılmazsa malulen emekli olamazsınız bu durumu iyice öğrenmeden prim yatırmayın birde ben olmadığını sanıyorum yinede iyice sorup araştırın bireysel primlerde erken engelli maaşı bağlanıyor mu?... Sağlıcakla ve esenlikle kalın...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet mavibalina bireysel prim (isteğe bağlı prim) ödeyerek hem malulen hemde erken yaşlılık emekliliğinden yararlanılır.

M

mavibalina2012

Guest
Teşekkür ederim Halil Bey arkadaşım bunu öğrenmem iyi oldu sağolun...

Tekerlekli Sandalye