Rapor oranının düşürülmesi emekliliğimi etkiler mi?

Merhaba yeni üyelerinizdenim ve %45 oranında özürlü raporum var. 7 yıldır özel sektrde ssk lı çalışmaktayım. 7 yıl önce işe girdiğimde vergi indirimine başvurmuş ve %45 lik raporla vergi indirimi belgesi almıştım.
Şu an başka bir rapor çıkartarak ötv indirimli araba almayı düşünüyorum. ancak çevremdeki herkes rapor oranlarının düşürüldüğünü sylüyor. eğer ben ötv için başvurur ve yeni rapor çıkarırsam ve çıkardığım rapor %40'ın altına düşerse önceden aldığım %45 lik rapor direk çürüğe çıkarmı?
ikincisi tüm haklarım elimden alınmışmı olur?
sizden gelecek cevaba göre hareket edeceğim. eğer engelli hakların iptaledilir hiç uğraşma derseniz rapor için başvurmayacağım. acil cevabınızı bekliyorum.

Vergi indirimi belgesi almış olmanız, rapor oranınızın düşürülmesi halinde kazanılmış haklarınızın korunacağı anlamına gelir. Zira vergi indirimin belgesi almış olmanın en büyük özelliği, "bir kereye mahsus alınıyor olması ve emeklilik günü geldiğinde yeni rapor istenmeyeceğidir." Dolayısıyla rapor oranınız düşürülse bile sizi etkilemez. En azından engelli erken emekliliği için kazanılmış hakkınızı baki tutar.

Geri