Rapor oranları neden düşürülüyor?

Bağımlı

Üye
Üye
arkadaşlar ben 7 yıl önce rapor almıştım rapor oranım %40 olarak vermişlerdi şimdi yeniden sağlık kurulu çıkarmam gerekti. ancak tanıdık arkadaşlar sağlık kurulu rapor oranlarının eskisi gibi verilmediğini ve oranların düşürüldüğü nü söyledi. mesela önceden %40 sakatlık oranı alan biri şimdi yeniden muracaatta bulunduğunda %40 lık oran %30 a hatta %20 ye bile düşürülüyormuş. bunun nedeni nedir acaba? neye göre bu oranları düşürüyorlar burada ki amaç nedir.
asıl önemlisi benim ben yeniden muracaat etsem benim raporumuda kesin düşürürlermi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
sağlık kurulu rapor oranlarının düzenlenmesiyle ilgili yönetmelikte bir değişiklik yapıldı. O değişiklikle birlikte rapor oranlarında düşmeler oldu. eskiden x hastalık için (atıyorum) %50 rapor alanlar şimdi %40 bile alamıyor. bunu neden böyle yaptılar kendilerince Türkiye de yaşayan engelli sayısını rapor oranını düşürerek daha az göstermeye çalışıyorlar. Bir kişinin kanunen özürlü sayılmısı sayısı için %40 rapor alması lazım bu puanlamada 5-10 kademelik bir oynama milyonlarca engelli yi engelli olmaktan çıkarıyor. en azından kanun önünde engelli sayılmıyorlar. Bu konuda çok şikayet var. yeni bir düzenleme getirelerek sağlık raporlarında ki bu haksızlığının önüne geçileği söyleniyor ama oda yılan hikayesi döndü. halı hazırda elle tutulur bir gelişme yok. beklemedeyiz.

palamut

Üye
Üye
arkadaslar syme amputasyonu cetvelde gorulen oran %38 ken
sgk yuksek saglık kurulundan %19 oran geldi itiraz ettim ama durum nasıl olur anlamadım
fikri olan arkadas var mı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bağlayıcı olan "sakatlık oranı cetvelidir." Eğer cetvele uygun olmayan oran verilmişse, itiraz üzerine doğru oranın verileceğine inanıyorum.

Tekerlekli Sandalye