Raporda çalışamaz ibaresi olursa erken emekli olur mu?

uygarçağdaş

SMS Activated
Selam Arkadaşlar ;

Eşim % 72 engelli rapor oranıyla ilk kez 10 aydır çalışıyor ...
Bünye zayıflığı ,direç düşüklüğü nede ile sık sık rapor almak zorunda kalıyor .
İlk kez de organ nakli sonucu biraz da daha iyi olduğu için ,30 yaşında SGK li iş yaşamına başladı .
Önceden SGK girişi yok .
Günün birinde çalışamayacak duruma gelirse ; SGK sonucu ne olur .. Ne kadar daha rapor alabilir , emekli olma şansı nedir ..
Şimdiden sürekli çalışır ise bile 15 -17 yıl gibi süreleri tamamlayıp ,3600 gün gibi primi olması gerekir biliyorum ..

Ya çalışamaz hale gelirse ?

Umarın bu kaygıyı kimsenin yaşamamasını ümit ederim ...

Selam uygarçağdaş,

Öncelikle çok çok geçmiş olsun. Eşiniz için oldukça zor bir durum ama çalışarak emekli olmayı hedeflemesine gerek yok. Çalışabildiği kadar çalışsın. '' Olurda bir gün çalışamayacak durumda olursam, ya herşey yarım kalırsa?, ya emekli olamazsam tüm çalıştığım günler için benden kesilen primler boşa gitmiş olur vb'' kaygılar insanın dünyasını alt üst eder. Bunu en çok yaşayanlar anlar yoksa anlatılacak gibi değil :( Duyulan kaygı, stres zaten hastalığın her türü için oldukça zararlı değil mi?

Mümkün olduğunca sgk prim gün sayısını arttırabilmeli olurda birgün çalışamayacak durumda kalındığında rabbim başka bir yol gösterecektir diye düşünüyorum. 5 yıl ve 1800 gün ile de emekli olunabiliyor ama o gün kü şartların nasıl olacağının bile bir garantisi yok aslında. Bu ülkede hergün, herşey hızla değişiyor. Bana kalırsa eksik olan prim gün sayısı devlet tarafından karşılanmalı ve böylece çalışamayacak durumda olan engelli emekli edilebilmeli.

Hakkınızda en hayırlısı olsun dileklerimle...

Slm Gazoz ağacı hanfendiye ek olarak, aslında istenmeyecek bir diğer durum fakat en az 900 günlük prim yatırılması durumunda ailesine sgk dan maaş bağlanma durumu olur.

Geri