Rapordaki bu ibarelere göre ÖTV indiriminden yararlanırmıyız?

senoleker

Üye
Üye
Rapordaki herşeyi yazıyorum. İşaretli olanları da işaretsiz olanları da.
Şimdi bu rapora göre araç alımında ÖTV istisnasından faydalanabilir anlamı çıkıyor mu?
(Sosyal yardımla işi yok; zira özürlünün geliri var)

RAPOR:
Kulak burun boğaz sistemi: işitme özürü %33
Kardiyovasküler sistem: HT %10
Görme sistemi: %2
Kişinin özür oranı %41

Ağır özürlü: hayır
Raporun süresi: Sürekli

Ortopedik ( ) Görme(*) İşitme (*) Dil ve Komnuşma ( ) Zihinsel ( ) Ruhsal ve duygusal ( ) Süreğen (kronik) (*) Sınıflanamayan ( )

Eğitim ( ) İstihdam ( ) Sosyal Yardım (*) Ortez - Protez - İşitme cihazı ( ) Tekerlkekli Sandalye ( ) Özürlü kimlik kartı (*)

2022'den maaş + ötv indirimi + özürlü kimliği almak için.
H. sınıfı sürücü olur. Kullandığı aracın arka camının sol ve sağ üst köşelerine işirme engelli olduğunu belirleyen işaretler yapıştırılması ve yeterince dikiz aynalarıyla aracın donatılması gerekir. Ticari araç kullanamaz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İşitme engellisiniz anladığım kadarıyla. Eğer öyleyse işitme engelliler hiç bir şekilde ÖTV indiriminden yararlanamıyor. Fakat işitme engellilerinde ÖTV indiriminden yararlanması için TBMM ye yasa teklifi verildi. Yada verilmek üzere (son gelişmelerden haberim yok) eğer o yasa onaylanırsa ancak o zaman ÖTV den yararlanabilirsiniz.

senoleker

Üye
Üye
Deminden beri çeşitli yerleri okuyorum;
ÖTV den faydalansak bile, aracı sadece özürlü kişi kullanabiliyor anladığım kadarıyla. O halde ancak evde bir araba varsa, ikinci araba olarak alınabilir demektir.

Tekerlekli Sandalye