Red edilen bakım maaşı başvurusunda red kararı bildiriliyor mu?

karacaali23

Üye
Üye
Bundan 3 ay önce ağır özürlü felçli babam için evde bakım ücreti almak için başvuruda bulunmuştuk. bizden istenen tüm belge bilgileri eksiksiz bir şekilde tamamlayıp kuruma verdik. Belgeleri verdiğimizde oradaki yetkili bize sizin yapacağınız işlemler bitti. Biz 1-2 ay içinde sizi evinizde ziyaret edip son kararı vereceğiz dediler. Yetkili kişi 1-2 ay içinde geliriz dedi ama 3 ay geçti gelen giden yok. Bu durum normalmi? Yoksa maaş başvurumuz kabul edilmedide bizimmi haberimiz yok. Red edilen evde bakım maaşında red nedenini bildiriyor mu kurum başvuran kişiye?

dotanu53

Üye
Üye
Merhaba kardeşim, Evde bakıcı maaşı konusunda şunu diyebilirim. İllere göre farklı uygulamalar oluyor. Bazı illerde çok düzenli hizmetler verilirken bazı illerde değişik uygulamar yapılıyor. Sizin muracaatınızdan 3 ay geçmiş,yoğunluktan dolayı eve gelmemiş olabilirler,yada sizi soruşturmuşlardır menfi sonuç almış olabilirler ve hiç cevap vermezler.
Ben %92 ağır engelliyim,yılda 4 ay kendim sigortalı çalışıyorum,8 ay boştayım. Yıllık gelirim istenen kriterlere uygun ollmasına rağmen,önce naaşı bağlamışlardı,sonra çalışan engelliye evde bakıcı maaşı olmaz dediler ve kestiler. Bakıcı maaşı eşime bağladılar eşim çalışmıyor bana o bakıyor,buna rağmen ne yaptımsa olmadı. BİMER-e şikayet ettim,yeniden dilekçe ver diye ban telefon ettiler,yeniden dilekçe verdim,gelir bodrolarımı de dilekçeye ekledim. Bir yıldır ne müspet ne de menfi hiçbir cevap vermediler. 10 gün önce 444 60 00 telefonu aradım bilgi almak istedim. Bana şöyle dedi,SCK da çalışan memurların insiyafine bağlıdır,sigortalı olman ve çalışman maaşa engel değildir dedi. Eğer aile fertleri kişi başına gelir 435 tl. geçmiyorsa alabilirsin dendi. Ordaki çalışanların bana kötü davranışlarından dolayı nefret ettiğimden şimdilik muracaat etmedim.
Bakıma muhtaç olan engellilerin bu farklı uygulamalardan dolayı çektikleri eziyetler son bulmalıdır. İl sosyal müdürüklerinin istiyatifleri ve eve gelen heyetlerin davranışları engelli aileleri perişan ediyor. Ancak mağarada yaşasak olumlu karar vercekler sanki. Bilgisayar evde neden var,tv. neden var bazı eşyalar neden var diye gelir testi olurmu? Belkide bazı hayırseverler bağışlamıştır. Önemli olan resmi gelirler olmalı. Bzı hileler yaparak bu maaşı alanları araştırsınlar,layık olanlara verilmelidir. Eve gelmek ne demektir,vukuatlı nufus kayıt örneğinde zaten bellidir evde kimler yaşıyor. Ancak engeliye bakılmayıpta haksız alınırsa şikayet varsa eve gelinir kontrol edilir.
Engellilerin haklarını arayabileceği bit kurum varmı? samimi olarak. Bize acilen böyle kurum gerek....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Karacaali, eve kontrole gelmemeleri aşağıda dotanu arkadaşımızın dediği gibi yoğunluktan olabilir. Şu yolu izlemenizde yarar var. Bulunduğunuz ildeki SHÇ il müdürlüğüne giderek neden eve kontrole gelmediklerini sorun, ne zaman gelebileceklerini sorun. Kesin bilgiyi ancak bu şekilde öğrenebilirsiniz.
Ve evet bu konuda SHÇ yetkililerine aşırı derecede yetki verilmiş ve insayatif kullanma hakları var. Bana göre bunun yazılı bir düzeni olmalıydı. Bu şekilde herşeyi SHÇ yetkililerinin iki dudağı arasına bırakmak hiç doğru değil.

Tekerlekli Sandalye