Red Edilen Engelli Maaşı Konusunda Ne Yapabilirim

fatsam52

Üye
Üye
SLm lar bir sorum olacaktı çaresiz kaldım siz bu konuda bi öneri sunarsınız dedim ben ağır derece koah hastasıyım ve akciğer nakli olmam önerildi sık sık hastaneye yatıyorum nefesim tıkandığı için şuan evde bibap cihazı,oksijen makinesi ve nebul cihazı olmak üzere 3 tane makine kullanıyorum ve günde 14 saat oksijen ve bibap cihazı kullanmama dair rapor var evde bakım aylığına başvurdum 2 kere red geldi evde beni yatar halde görmelerine rağmen 2022 aylığına basvurdum evde annem ve ben kalıyoruz ev kira 300 tl annemin 750 tl vefat eden babamdan olan maaşını öne sürüp olmayabilir dediler ben kesinlikle çalışma durumum yok keşke çalışabilseydimde bunlarla ugraşmasaydım ben şimdi hiç bir maaşdan yararlanamam mı sizce ?

sinandeniz

Üye
Üye
öncelikle geçmiş olsun evde bakım maaşı almak için gereken şartlar raporun en az %55 ve ağır özürlü ibaresi taşıması gerekmekte ve engellinin yaşadığı hanede kişi başı düşen gelir miktarı 448 TL olması şartı aranmakta bu dediklerime aynen uyuyorsa şartlarınız evde bakım maaşı alma hakkınız var işte bazan memurlar neymiş efendim illa tekerlikli sandalyede olması gerekiyomuş işgüzarlık tamamen tabi engellinin birde bu maaşı hakedebilmesi için zaruri ihtiyaçlarını karşılayamıyo olması da lazım bunlar ne mesela banyo yemek yapma üzerini değişme traş olma vs vs bu gibi ihtiyaçlarını başkasının yardımı olmaksızın yapamıy olması lazım 2022 maaşı içinde şartlar biraz daha ağır raporun en az %40 olması ve hanede yaşayan kişi başı düşen gelir miktarı 119 tl olması şartı aranmakta hele bu 2022 prosüdürü tamamen saçmalıktan başka birşey deyil resmen bir taraflarıyla tuz yalatıyolar allah yardımcımız olsun biz engellilerin

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde bakım maaşı konusunda bir düzeltme yapmam gerekiyor çünkü kişi başı düşen miktar değişti %51 ağır özürlü rapora sahipseniz eve giren miktar kişi başı bölündüğü zaman 467 tl geçmiyor ise bakım maaşı alınabiliyor. Arkadaşımızın belirttiği gibi birtakım özel ihtiyaçlarda karşılanamıyor durumda olması gözönünde bulunduruluyor. Bu şartlara uygunsanız tekrar müracatta bulunun.

2022 maaşı için yine arkadaşımızın söylediği gibi 119 tl bir limit belirlenmiş kaç yaşındasınız?

fatsam52

Üye
Üye
28 yaşındayım %80 raporum var ayağa kalk diyo gelen tamam kalkıyorum ayakta duruyorum benim raporumda engelim bedensel değilki beni ayağa kaldırıyolar 2 adım gitsem yoruluyorum yaptıkları saçmalık ben ağır derece koah hastasıyım dediğim gibi evde cihaz kullanıyorum solunum için yine itiraz edecem olmazsa hakkımı başka yollardan arıcam gerçekten buna ihtiyacım var

sinandeniz

Üye
Üye
siz konunuzda çok haklısınız ama işte gel görki memurlar çok saçma şeylerle red kararı verebiliyorlar ayağa kalk dedilermi dünyadaaa kalkamam diyeceksiniz tansiyonum düşer yere kapaklanırım falan diyin banyomu kendim yapamıyorum diyeceksiniz elimi başıma götürüp başımı dahi köpükleyemiyorum diyeceksiniz yani memurların ak dediğine siz kesinlikle kara diyeceksiniz ozaman hiç sorun olmadan maşınızı alırsınız illa insanları yalan söylemeye teşvik ediyorlar

fatsam52

Üye
Üye
Akciğer naklinin ne derece zor olduğunu siz ve herkes bilirsiniz kardeşim bana en son geçen haziran ayında Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yani bu ameliyatı Türkiyede ilk yapan hastanede akciğer nakli olmazsa hayatı tehlikeye girer devamlı oksijen makinesi kullanması gerek dediler ama çok zor bir ameliyat hayati tehlikesi çok çok yüksek bizde ailecek ameliyata onay vermedik zaten kimse onay vermiyomuş koskoca Türkiyede şuan 10 kişi bekliyomuş uygun nakil yani çoğu onay vermiyormuş bunu gidip araştırsınlar bu derece yani hastalığım bunu öne sürüp gidip başka yollardan hakkımı arıcam teşekkürler cevaplarınız için

septik

Editör
Editör
Fatsam
İkinci bir seçeneğiniz var oda annenizin gelirini bertaraf etmek yani farklı bir adres üzeerinde gösterip bakım aylığını diğer bir kişi için almanız buda yeni müracatı gösterir
Son yönetmelik evde bakım maaşını gelir saymasada hane bazlı araştırma denen saçmalık ça evinizin gelir düzeyinden dolayı sorun çıkarabilirler.
Şu anlarda sydv yetkileri bile ne yaptıklarını bilmez durumdalar ki son yönetmelik keyfi uygulama hakkı tanımakta

Tekerlekli Sandalye