Refakat izni sağlık kurulu raporu

galipcanohde

Üye
Üye
selamlar. refakat izni sağlık kurulu raporu aldım.ancak kanun ve yönetmeliğe uygun olup olmadığı konusunda tereddütlerim var?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Soruyu tam anlayamadım ama eğer kanunda yeri varmı diye soruyorsan evet yeri var.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “ hastalık izni” başlıklı değişik 105 inci maddesinin son fıkrasında "Ayrıca, memurun bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, üç aya kadar izin verilir. Gerektiğinde bu süre bir katına kadar uzatılır."hükmü yer almaktadır.

Bu madde hükmünde; refakat izninin, kimler için verileceği, hangi hallerde verileceği, ne kadar süre izin verileceği, iznin şartları taşıyanlara verilmesi zorunlu bir izin olduğu ve izin süresince de mali haklara dokunulmadan izin verileceği düzenlenmiş olup, ancak refakat izinin hastane veya evde kullanılması hususunda bir ayrıma yer verilmemiştir.

657 sayılı Kanunun 105 inci maddenin son fıkrasında memura refakat izninin verilebilecek olan kişilerin şartlarını ve raporun niteliklerini;

-Bakmakla yükümlü olduğu anne, baba eş ve çocuklar için ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi,

-Bakmakla yükümlü olmamakla birlikte refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden biri için ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hâllerinde, bu hâllerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi,

İki grup halinde belirlenmiştir.

Söz konusu düzenlemede refakatin hastanede veya evde yapılması ayrımı bulunmamaktadır. Yani tedavinin evde veya hastanede olması halinde de yukarıda belirtilen şartları taşıyan sağlık kurulu raporuna dayalı refakat izni verilmesi gerekmektedir.

galipcanohde

Üye
Üye
rapoda aynen şu ifade geçiyor"28.8.2012 taihinde ..... protokol no ile yapılan poliklinik değerlendirmesi, geçmiş tibbı kayıtları, raporları ve psikolojik test sonuçlarının değerlendirilmesi sonucunda:adı geçende.......tespit edildiği, bu durumuyla refakatının gerekliliği,sürekli bir yakınının yakın desteğine ve bakımına ihtiyacı olduğu ve 3 ay süreli babasının refakatçi olarak atanmasınn uygun olacağını bildirir sağlık kurulu raporu oybirligi ile verildi." ........... idare refakat iznini verirmi sizce?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bilemiyorum ama vermemesi içinde hiç bir sebeb yok gibi.

galipcanohde

Üye
Üye
kafama takılan tek nokta. refakat edilmediğinde hayati tehlike ibaresi yok

sinandeniz

Üye
Üye
yani mehmet arkadaşımızında dediği gibi verilmemesi için bir sebep yok gibi bunu anlamak için siz elinizdeki raporu ilgili merciye verin durumunuzuda münasip bir açıklayıcı dillede anlattınızmı bir sorun olmaz bencede

galipcanohde

Üye
Üye
hakem hastane yolu ile "hayati tehlike"ibaresini ekletebilirmiyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yahu arkadaşım istediğin raporu vermişler işte. Ne diye hayati tehlike hakem hastanesi tantanasıyla uğraşıyorsun. Elindeki raporu gereken yere götür bi. Bakalım ne diyecekler.

M

mavibalina2012

Guest
Sevgili arkadaşım Halil bey gereken cevabı zaten vermiş ancak kafanızda kuşku kalmasın... Evet, normalde söylediğiniz doğru refakat izni için alınan raporda refakat süresinin yanında hastalığın hayati tehlike arzetmesi veya kalıcı olması gerekir hükmü vardır ancak psikolojik hastalık kimse ölmediği için hayati tehlike arz etmez bir dereceye kadar bilemiyorum yakınınız ne halde ama bu hastalıkta da intihar riski vardır. Amirinize raporu ibraz ederken eğer böyle bir riski var ise bunu dile getirin birde arkadaşım rapor uygunsuz ise kurumunuzun hakem hastaneye gönderme olasılığı vardır bu sizin talebinizle olmaz böyle bir konuyla amirinize giderseniz kuşku uyandırırsınız doktorlar bence herşeyi usülüne göre vermişler daha raporu sunmadan ortalığı karıştırmayın birilerinin aklına birşeyler düşürmeyin sonuçta aldığınız rapor heyet rapor ve suç varsa bile en ufak iştirakiniz bile yok...Geçmiş olsun dileklerimle hoşçakalın....

galipcanohde

Üye
Üye
kalıcı kuralı var ise. ağır sürekli mental reterdasyon. o zaman uyuyor galiba?

M

mavibalina2012

Guest
[/U]Arkadaşım, Refakat izninden faydalanmak için bazı şartlara haiz olmak gerekir. (657 sayılı Devlet Kanununa göre)1) Refakat için bakmakla yükümlülük esastır ancak 1. derece yakını olmak koşulu ile refakat edecek kimse bulunmadığı takdirde kişi babasına, annesine ve kardeşlerine sağlık raporunda belgelendirmek suretiyle bakabilir.
2) Tüm hastalıklara refakat edilmez hastalığın ağır kaza, refakat edilmediği takdirde hayati tehlike arz etmesi VEYA kalıcı olması gerekir.
3) Refakat iznini tek hekim veremez mutlak suretle Sağlık Kurulu Raporu ile belgelenmesi gerekir.
4) Refakat izninde sürenin raporda mutlaka belirtilmesi gerekir ki, kanunda belirtilen süre 3 aydır (doktor uygun görmüşse 15 günde, bir ayda verebilir aksi koşul olmadığı takdirde maksimum refakat izni süresi 3 aydır) ancak hekim sağlık kurulunda onaylanması koşuluyla süreyi bir kat daha artırabilme hakkına sahiptir.
5) Refakat iznini refakatçı ; hastanın tedavisi hastanede sürüyorsa hastanede, evde sürüyorsa evde kullanabilir...
BU KOŞULLARA SAHİP 657 SAYILI HER DEVLET MEMURU REFAKAT İZNİNDEN FAYDALANIR...

galipcanohde

Üye
Üye
refakat izni sağlık kurulu raporunu kurumuma sundum. onaylandığı taktirde. 3 aylık refakat izni süresi. rapor tarihi (28/08/2012)nden itibarenmi yoksa kurumun onayının tarafıma tebliğ edildiği tarihden itibaren mi başlayacak?

galipcanohde

Üye
Üye
20 gün oldu kurumdan cevap yok. bu kadar uzun sürmesi normalmidir?

galipcanohde

Üye
Üye
kurumdan cevap geldi. refakat iznini onaylamışlar.
önemli ayrıntı: refakat izninde 3 aylık süre tebliğ ile başlıyor

İsen Buga

Üye
Üye
Geçmiş olsun. bu arada rica etsem kısaca başınızdan geçenı anlatabilir misiniz?
Bu olaya bakış açınızıda katmayı untmayın, bizde sizin tecrübenizden faydalanalım.

galipcanohde

Üye
Üye
BRSHH den çocuğumla ilgili sağlık kurulu raporu aldım. aldığım ilk rapor ref.izni ile ilgili değildi. raporda özetle. çocuğun bakıma muhtaç olduğu psikiyatrik düzenli takiplerinin gerektiği yazılıydı. mazeret tayini talebinde bulundum. kurum 2 aylık yasal süre içerisinde cevap vermedi. kararname çıktı. tayinim yapılmadı. bende. (B)planını devreye soktum :) refakat izni sağlık kurulu raporu aldım. ve zimni red ile ilgili zimni red idari işlemin iptali için dava açtım. refakat izni sağlık kurulu raporunu ayrıca idari yargı mahkeme dosyasına delil olarak sundum. şimdi idari yargı dava sonucunu bekliyorum.

galipcanohde

Üye
Üye
mental reterdasyonla ilgili sağlık kurulu raporunu almak. biraz yıpratıcı oldu. şu anda "mental reterdasyon"un durum mu hastalıkmı olduğu konusunda iki ayrı görüş var doktorlar arasında.

galipcanohde

Üye
Üye
refakat izni kullanırken. ayak kırılması

selamlar. ben çocuğum ile ilgili 3 aylık refakat iznini kullanırken ayağım kırıldı. sağlık kurulu 1 ay istirahat raporu verdi. bu 1 aylık izin 3 aylık rfakat iznini kesermi. yani izin süresi 3+1=4 ay olurmu

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Emin olmamakla birlikte ayak kırılmasından aldığın 1 aylık istirahat refekatci iznin bitmem sona ererse + 1 aylık istirahat iznin normal olarak gider. aksi durumda kullanabilirsin.

galipcanohde

Üye
Üye
Halil bey anlamadım. yani 3 aylık refakat izni, ayakkırılmasından dolayı alınan 1 aylık istirahat raporu nedeni ile toplam 4 ay olurmu?

Tekerlekli Sandalye