Rehabilitasyon merkezlerinin bakım ücretlerini devlet karışılıyor mu?

furterer

Üye
Üye
merhaba..
2 yıldır anneanneme ben bakmaktayım...2 yaşında birde oğlum var..fakat anneannemin rahatsızlıkları ilerlemeye başladı ve yatalak durumuna geçti. bide üzerine kalçası kırıldı ve platin takıldı:(hiçbir ihtiyacını karşılıyamıyor ve malesef aklıda iyice gitti.ağır demans teşhisi kondu..artık altınıda bağlıyoruz...ne yazıkki işimden çıkmak mecburiyetinde kaldım.kontrole götürdüğüm doktor bana evde bakım maaşından bahsetti çünkü nenemin bezlerini bile ben kendim karşılıyordum bilmediğimden...aralık ayında evde bakım maaşı için başvuruda bulundum.temmuz ayında beni arayıp ağustos ayından itibaren maaşımı alabileceğimi söylediler.balıkkesir akçayda yaşıyorum..halen yatan bişey yok.ve gerekli bilgiyide alamıyorum..anneannemin bu süreçte durumu iyice ağarlaştı en son gelen doktorlar rehabilite merkezine yatması gerektiğini söylediler.bu arada bende çalışamadığımdan inanılmaz maddi sıkıntı çekiyorum ve ..hem bedenen hemde ruhen çok yoruldum...bir rehabilite merkezin başvurdum 1.000 tl aylık istediler..devletin merkezlerinde inanılmaz sıra var...bir yerde okudum eğer yaşlının evde bakımı mümkün olmuyorsa rehabilite merkezinde yatması gerekiyorsa bu maaş 2 katı olurmuş.ve öncelikli yerleştirilirmiş.beni lütfen aydınlatırmısınız..neden ben bu maaşı alamıyorum halen?rehabilite ile ilgili şuanki kanun nedir ücreti bu maaş karşılarmı?ben ne yapmalıyım??teşekkürler...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Devlet kurumlarına annenizi yatırırsanız ve sizde zaten refekatçi olarak yanında kalırsınız bu durumda evde bakım maaşını siz alırsınız, ancak anneyi bir hasta bakım merkezi yada yatılı rehabilitasyon merkezine yatırmanız halinde size evde bakım maaşı ödenmez ve sizin aldığınız evde bakım ücreti 2 kat olarak o kurum yada merkeze ödenir.
Bunların haricinde annenizi özel rehabilitasyon merkezlerinde fizik tedavi almasını sağlayabilirsiniz, günlük belli saatleri var evden alıp eve bırakıyorlar ve ücretini devletten alıyorlar siz yine bakım maaşınızı alırsınız, günlük gider gelirse sizin maaşınıza etkisi olmaz ama yatılı olarak bakım merkezinde kalması halinde maaşını o merkez alır, yatılı olarak ancak devlet rehabilitasyon merkezlerinde tedavi görmek için yatırılması ve sizinde yanında refekatçi kalmanız halinde maaşı siz alırısnız.
Son olarak fizik tedavi merkezleri devlet kurumlarında hemen hemen hepsinde sıra ve yogunluk var bu konuda ben size şöyle bir öneride bulunabilirim, bir devlet kurumuna müraccat edin burdaki sıranız gelene kadar anneyi günü birlik evden alıp geri getiriyorlar, böyle bir rehabilitasyon merkezinde sıra gelene kadar fizik tedavi ve rehabilitasyon almasını sağlayın.

Tekerlekli Sandalye