Ropor oranı %70 olan birinin erken emekliliği?

slm ben trabzondan yeliz ,
bnm sorum arkadaşım 7 yıl öncesinde %50 rapor aldı ve bu güne dek 3 aylık özürlü maaşı almaktaydı ,bunun öncesinde sskya 1865 gün prim ödemesi yapıldı,tabi o durumda kabul edilmemişti ,şimdi rapor tekrar ele alındı ve özürlülük oranı %70 e çıktı buda başkalarının yardımı olmaksızın hareket edemeyeceği oranına denk geliyor,bakım parası için başvuruldu ama istenilen oran %70 verildiği halde ağır özürlü ibaresine hayır yazıldı,duymuyor konuşamıyo sağırlık oranı şu durumda artmış ve zeka seviyesi orta olarak hesaplandı,bir önceki raporda sadece duymadığı ve konuşamadığı ele alınmış.başkalarının yardımı olmaksızın hareket edemeyeceği bu halde belli iken bakım parası için vazgeçildi bu sefer 1800 gün prim ödemesi yapıldı esasına dayanarak emekli olma olasılığı varmı acaba ,,lütfen cvp verin..

Arkadaşınızın ilk sigortalılık tarihi ay/gün/ yıl olarak nedir? ve ilk sigortalılık tarihinde herhangi sakatlıklığı varmıydı var idiyse oranı neydi?

halil bey ödemesi 1860 gün ödemesi bittiğinde 22 yaşındaydı ortalama 17 yaş diyelim tam tarih bilmiyorum ,sağırlık vardı ama yüzde 50oranındaydı şimdilerde bu daha çok ilerlemiş ,ve zeka geriliği başlamış,,

ilk başta annesi üzerine bakım parası çıkarmak için başvuruldu onunla ben ilgileniyoru,%70 verildiği halde kabul edilmedi itiraz etmeyi düşündüm sonra malulen emeklilik durumu olduğunu öğrendim ailesi onun için elinden geleni yapıyor bana fikir verin ,prosedürler o kadar saçma ki kanunda açıkça beli edilmiş bi durumu bile görmezden geldi heyet kafam karışık..

İlk sigortalılık tarihini bilmediğimiz için ben size genel bilgi vereceğim. Şu aşamada bildiğimiz tek şey arkadaşımızın sakatlık oranının %50'den %70'e çıktığı.
Önünüzde birden fazla seçenek var.
1: Malulen emeklilik. Malulen emekli olunabilmesi için ilk sigortalılık tarihinde maluliyet düzeyinde (%60) sakatlığın olmaması daha sonra bu oranın %60 ve üzerine çıkmış olması gerekiyor. Böyle bir durum varsa 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün prim gün sayısıyla malulen emekli edilirsiniz.

2: Rapor oranı %40-59 arası çıkarsa engelli erken emekliliğinden yararlanabilirsiniz. (tabi bunun içinde gerekli şartların yerine getrilmesi gerek. hizmet yılı ve sakatlık oranı net olmadığından bu konu içinde bişey diyemiyorum)

3: Yukarda saydığım 2 şıkkın belli bir nedenden dolayı gerçekleşmemesi halinde 2022 maaşı alınabilir.

Süreç hakkında bilgi verirseniz daha sağlıklı yol gösterebiliriz. İlk sigortalılık tarihini öğrenibilirseniz dahada iyi olur.

Siz kuruma direk malulen emeklilik başvurusunda bulunan. Unutmayın başvuruyu malulen emeklilik talebiyle yapacaksınız. Zira malulen emeklilik için aranan hizmet yılı ve prim gün sayısını doldurmuşsunuz. Kurum size hastaneye sevk edecek tekrar.

halil bey malülen emeklilik için başvurdum dediğim gibi 24ocak 2000 yılından itibaren 1860 gün ödemesi yapılmış ,ssk bizi dediğiniz gibi tekrardan hastaneye gönderdi önceki raporun aynısını çıkardım ,%büyük bir ihtimalle aynı yani %70 yazılacaktır dediğim gibi bulgularda orta düzeyde zeka özürlü ve kulakları tamamen sağır,dilsiz..
şimdi sorularım var
önce daha önceden ssk ödendiği için veya babası sskdan yararlanıyor die önceki alınan 3 aylık özürlülük maaşı geri istenirmi cezasıyla birlkte böle bişiy söz konusu olurmu,
veya hastanın rahatsızlıkları çalışmadan önceki durumunda mevcuttu diyerek red edilirmi,bunun sonucunda sırf ssk ya böle bi başvurumuz olduğu için 3 aylık maaşı kesilirmi,söz konusu çalışır durumda iken mevcut bir kaza yok yani,ne diorsunuz..

3 aylık maaşını 2005 ten beri alıyor,babası zaten sürekli sskya pirim ödüyordu ne diorsunuz,
şimdi ssk malulen emeklilik başvurusu yaptık ilk 2005 te yapılmış o zamanki sonuca göre yararlanamaz %50 demişler. sonuca kesin bişiy diyemiyorum ki içimde kuşkular var hastanenin raporuda yetmiyormuşssknın kendi sağlık kuruluda karar veriyormuş onlar sonucu ne şekilde değerlendirr sizce ..
herşey red edilirse arkadaşım 3 aylık almaya devam edebilcekmi yoksa yeniden raporlarla uğraşmak başvuru yapmak zorunda kalacakmıyım..

Eğer malulen emeklilik başvurunuz kabul edilirse 2022 maaşını kuruma dilekce vererek kestireceksiniz. Yok eğer malulen emeklilik red edilirse 2022 maaşını almaya devam edeceksiniz.

forumda bulunan diğer arkadaşların bilgisine malülen emeklilik başvurumuzda şizofreni teşhisi ve sağır dilsiz olan hastamızı tekrardan ktü farabi hastanesi psikiyatr servisine gönderdi ssk,devamı ne gelecek çok merak ediyorum..

Soruları net sormalısınız. Bir cümle icinde mümkünse net ve anlaşılır sekilde olmalı. Çok karışık soru oldu nasil cevaplayalım...
1.sizin durum malulen emeklilik için çok uygun. Şartlar tamam gibi.
Nedenine gelince : heray düzenli maaş alır.yuksek miktarda maaş alır.

2. 2022 yada uc ayda bir maaş nasil bağlantınız? Bunu bilemediğimiz için net cevap veremeyiz. Hem SSK primleri yattı hem maaş aldınız gibi vurgu yaptınız. Emin olalım cevap için ortamı karıştırmayalım.

3. İse başlangıç durumu ile sanki durum arasında fark belirlemelisiniz. Yani ise başlandığı yıllarda %60 işgücü kaybı aşağısında olduğunu belgelememiz gerek. Ve bu önemli şimdiki durumun%60 ve yukarısında olmasını belgelemenin gerek. O zaman çalışır raporuna rağmen malul emekliliği talep edebilirsiniz, SGK birşeyi yapamaz. Red edemez.

Kaplumbağa hizinda mı cevaplamıştım...

Geri