Ruh Sağlığına Yönelik SHÇEK'in Yayımlamış Olduğu Form?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu ibareleri kastediyorsunuz dimi;
B- YASAL TEMSİLCİNİN KİMLİK BİLGİLERİ
(18 yaşını tamamlamamış olanlar ile 18 yaşını tamamlamış olsa bile akıl zayıflığı veya akıl hastalığı sebebiyle işlerini görememesi veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gerekmesi ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokması nedenleriyle kısıtlı olan bakıma muhtaç özürlüler için)

Size bu durumu şöyle anlatayım. Şizofreni hastası olupta bakım ücreti alanda var alamayanda. Çoğunluğu alamıyor. Şizofreni gibi pskolojik rahatsızlıklarda insiyatif DR'un vereceği rapora ve SHÇ yetkililerinin nihai kararına bağlı. Burada ne desek yalan olur.

Nil.

Üye
Üye
Madde net ve açık. Karar neden muğlak oluyor?

Red kararı gelir ise, bu madde gereğince şikayette bulunulması birşeyi değiştirmez mi?

Kararın, birilerinin insyatifine bırakılmasındaki mantık ne olabilir? Aynı durumda olan iki kişi, biri alıyor diğeri alamıyor, neden? görevli hakkını bu yönde kullandı çünki!

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Karara itiraz etme, gerektiğinde hakkınızı yasal yollara arama hakkına her zaman sahipsiniz. Ama işte yasal süreç başlatmak, sürecin sonuçlanması insanı bıktırıp usandırıyor. Yinede dediğim gibi karar tamamen size ait.

Nil.

Üye
Üye
İlintilediğim form kim tarafından düzenleniyor? Nereye başvurulmalı?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Burda iki durum var birincisi doktor hastaya ağır özürlüdür diyecek, ikincisi ise eve gelen shçek uzman heyeti bakıma muhtaçtır diyecek, aksi durumda ne olabilir mesela doktor raporuna itraz edince hakem hastanaye sevk edileceksiniz orası yeniden rapor verecek o hastane uygun raporu verecekmi burası muallak.
Rapor sıkıntsı çözüldü diyelim bu seferde eve gelen heyet bakıma muhtaçtır demezse itiraz edeceksiniz başka uzman heyet gelecek burası da ayrı bi muallak. Eve gelen uzman heyet elindeki ağır özürlü raporunu hiçe sayarak bu kişi hayatını idame ettirebilir dediğinde ve sanıyorum 3 kez reddedildiginde şartlar degişmemişse yol hukuka dayanıyor orda süeç nasıl işler bilmiyorum ama aynı pozisyonda 3 kez itirazın ardından yolunuz mahkemeye uzanıyor yani uzmanlar diyorki kardeşim bakıma muhtaç degilsin öyle kanaat ettim diyor sözüme inanmıyorsan git dava aç diyor durum bu nerden bakarsanız bakın eziyetten başka birşey yok.

Nil.

Üye
Üye
'evde bakım aylığı' alabilen kişilere, seçilmiş insan olarak bakmak hiç de abes olmaz sanırım!

Nil.

Üye
Üye
İlintilediğim form kim tarafından düzenleniyor? Nereye başvurulmalı?

aynı zamanda, bu formun düzenlenme amacı ne? form ilgililer tarafından dolduruldu diyelim,, ne işe yarayacak?

Tekerlekli Sandalye