Sadece Engellilerin Anlayacağı Günlük Hayata Dair Anekdotlar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Engelli olmak, Türkiye gibi gelişmekte olan; henüz gelişememiş ülkelerde gerçekten zor bir zanaat. Evden çıkıp işe gitmek, mutfak ihtiyaçlarını almak için 100 metre ilerideki markete gitmek… Her ne kadar sıradan bir insan için normal gözüken gündelik etkinlikler gibi gözükseler de bu aktiviteler, engelli bir birey için büyük bir can sıkıntısı.

Bankamatikler

1.jpg

Sıra bekleyen insanlar nezaketen sıralarını engelli bireylere verebiliyor. Aynı zamanda yapılan işlemin uzun sürmesi durumunda arka sıralardan homurdanmalar, normal bireylere nazaran daha az olacaktır.

2.jpg

Eksileri ise bankamatikler, Türkiye gibi medeni gelişimini tam anlamıyla tamamlayamamış ülkelerde ne yazık ki yerden ziyadesiyle yüksek bir konumda kurulmuşlardır. Kısa boylu bireyler için dahi ömür törpüsü olan bu yükseklik, tekerlekli sandalye kullanan engelli bireyler için ziyadesiyle asap bozucu. Hele ki gece geç bir saatte paranızı çekmeniz gerekiyor ve etrafınızda size güven vermeyen insanlar bulunuyorsa bu işlemi biraz ertelemenizde fayda olacaktır.

Kaldırımlar

kaldırım.jpg

Sağlıklı bir bireyin dahi yürümekten zorlandığı, offroad pistlerinden bir eksiği bulunmayan şehir kaldırımları, engelli bireyler için eşsiz bir küfür kaynağıdır. Sıradan güneşli bir günde dahi bu parkurları atlatmak imkânsız iken, karlı veya yağmurlu havalarda bu kaldırımlara bakmak dahi insanı en gergin korku filmini izlemişçesine gerecek ve yoracaktır.

bantgörmeengelli.JPG

Aynı zamanda büyük şehirlerin çoğunda engelliler için sarı noktalı yürüyüş yolu bantları bulunmakta. Ancak, belediyelerimiz bunu çok yanlış anlamış olmalı ki ucu genellikle sürprizlerle doludur. Sarı yürüme bantlarının amacı görme engelli vatandaşların kaldırımı takip etmesi olmasına rağmen belediyeler, görme engelli bireylere minik sürprizler yapıp hayatlarına renk katmayı alışkanlık haline getirmiş durumda.

Eğitimsiz insanlar ve çocukları

75.jpg

Çocuğu bir engelli bireyi gösterip ‘Neden bu abi böyle’ gibi bir soru sorduğunda aileler, ‘Çünkü küçükken derslerini çalışmamış’ ya da ‘Annesinin yaptığı yemeği yememiş’ gibi saçma sapan çöp bilgiler vermekte.

cc77.jpg

Anı kurtarmaya çalışan ebeveyn, aslında çocuğunun hayatını karartmakta emin adımlarla ilerlemeyi tercih etmekte. Dolayısıyla dışarıda bir engelli gördüklerinde belli bir yaşa kadar çoğu çocuk, engellilere uzun uzun bakar, yanındakilere parmağıyla gösterir. Bunun yegâne sebebi eğitimsiz aileleridir.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:eek: Bak şimdi olmadı hacı bizler bu ülkede hala hayatta kalmayı başarabiliyorsak işte asıl marifet bizde yoksa gelişmiş ülkede herkes yaşar önemli olan böylesine geri kalmış bir ülkenin vatandaşı olabilmekte...

Gel birazcık engellerimizle dalga geçelim he ne dersin? Aslında kendi engeliyle barışık olan her engelli gün içinde bunu fazlasıyla yapıyor yani hayatı mizaha dönüştürebilmek misali :eek:

Haydi ben başlıyorum gel gör bakalım bu ülkede tüm engellenmişliğiyle yaşamak nasıl bir şeydir?

Hayatımızın en traji komik anları resimlerle Türkiye'de engelli olmak;

engellidenir.jpg

yt.jpg

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
images

Bunun adı engellileri toplumla kaynaştırmak değil, toplumdan ayrıştırmaktır :(

Olaya engelliyi topluma kazandırmak diye bakılır ama toplumdan ayırmak diye yaşatılır !!!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
tumblr_mt1b9gwopJ1shdrb7o1_400.jpg

Benim engelli yurdumun engelsiz insanı hala nasıl olup da böylesine güzel gülebiliyorsun hayata???

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Engelli-vatandaş.jpg

Burası benim ülkem :eek: böylesine engelli böylesine haklı (!)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
[video]https://www.izlesene.com/video/engelli-asansorunde-engelliye-yer-vermemek/7655362[/video]

Güleriz ağlanacak halimize :eek:

Olsun önce bebek arabaları ve öncelik engelsizlerin!!!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör

İzlerken ben utanıyorum ama halinden hiç utanmayanlar acaba farkında mı ASIL ENGELLİ KİM???

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
https://line.do/tr/turkiyede-engelli-olmak-ve-utanc-haberleri/abt/vertical

Ufff bunlar gerçekten okunacak gibi değil ama bir o kadar gerçek, bir o kadar hayatın içinden..üzgünüm daha fazla paylaşamayacağım için insanlığımdan utandım bu ülkenin vatandaşı olmaktan hicap duydum bir kere daha oğluma hak veriyorum ki;

'' Bu ülke beni hakketmiyor ama yine de ben onun üstünde yaşamak zorundayım! Şimdilik..''

Tekerlekli Sandalye