Sadettin orhan vergi indirimi alınan raporlar Ankara'ya gitmeyecek diyor?

dev adam

Üye
Üye
sadettin bey ısrarla raporlar vergi indirimi icin ankaraya gitmeyecek diyor.bunu neye dayanarak diyor....bu konu birtürlü netleşmedi.bilgisi olan arkadaslar lütfen cevap verin.....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Nerede diyor onu? Ve dayanak olarak neyi gösteriyor?

dev adam

Üye
Üye
bir sitede diyor dayanak gostermiyor...adamın bir ismi var dayanagı yoksa kariyeri acısından yazmaması gerekir diye düsünüyorum.haksızmıyım halil bey...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tam olarak ne dediğini buraya kopyalayabilirmisin?

dev adam

Üye
Üye
Yazarlar10 Nisan 2013 Çarşamba

Sadettin ORHAN
sorhan@bugun.com.tr
1 Ekim 2008 tarihinden önce SSK'lı olarak çalışmaya başlamış engelliler erken emekli olabilmek veya vergi indiriminden faydalanabilmek için vergi indiriminden faydalanabilmek için vergi indirim belgesi almak zorundalar.

Fakat vergi indirim belgesi alma süreci engelliler için biraz eziyetliydi. Önce en yakın vergi dairesine başvuruyorlar, ardından sağlık kurulu raporu alıyorlar, bu rapor Ankara'ya kurul incelemesine gidiyor ve buradan gelen cevaba göre vergi indirimine hak kazanabiliyorlardı. Ancak sağlık raporlarındaki özür oranı Ankara'da genellikle %40'ın altına düşürülüyor ve dolayısıyla vergi avantajı ve erken emeklilikten yararlanamıyorlardı.

Nihayet 30 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete'de konuyla ilgili yönetmelikte değişiklik yapıldı ve işin Ankara aşaması kaldırıldı. Yani bundan sonra vergi dairesine başvurudan sonra alınan sağlık raporundaki oran geçerli sayılacak. Ayrıca Maliye Bakanlığı incelemesine gitmeyecek. Bu değişiklik, daha önce talebi reddedilen binlerce engellinin erken emekli olmasını sağlayacak.

Öte yandan 1 Ekim 2008 sonrasında çalışmaya başlayan engellilerin erken emekli olabilmeleri için vergi indirim belgesi aranmıyor. Onlar doğrudan SGK birimlerine başvurup, sağlık raporlarını ibraz ederek erken emeklilik hakkından yararlanabiliyorlar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet Ankara aşaması kaldırıldı diyor ama yönetmelikte öyle bi ibare göremedim ben. Gerçi Ankara'ya gitsede gitmesede değişen bir şey yok. Sonuçta yönetmelik açıkca şunu diyor, "VERGİ İNDİRİMİ İÇİN ALINAN RAPORUN ORANI DÜŞÜRMEZ" İster ankara'ya gitsin ister gitmesin. Bu detay önemlide değil.

dev adam

Üye
Üye
Halil bey benim derdim yniden rapor cıkarmamak...elinde %70 omur boyu ibareli rapor var..fakat 1 yıl sureli vergi indirimim var ve suresi bitiyor...ankara saglık kurulu kalktı ise aynı raporu vergi dairesine kabul ettiririm diye düşünüyorum.ankara varsa yeni rapor ister diye endişeliyim.cevabınız icin tesekkür ederim.....

Tekerlekli Sandalye