Sağ ayak felç, tansiyon, obezite hastalığında hangi oranda rapor alınır?

Toruk

Üye
Üye
Öncelikle Herkese Merhaba;
Arkadaşlar anneme engelli raporu almak istiyoruz ancak kafamıza takılan bi kaç soru var , tecrübe ve bilgi sahibi arkadaşlar vakit ayırıp cevap verebilirlerse minnettar kalırız.Öncelikle konu hakkında bir kaç şey söylemek istiyorum, raporu almakta ki amacımız ötv ödemeden araç alabilmek ve raporuda bunun için istiyoruz ancak bir iki gündür netten yaptığımız araştırmalarda %90 oranının altında rapor alınırsa aracı sadece engelli raporu alan kişinin kullanabildiğini öğrendim , annem daha önce hiç araba kullanmamış ve şuanda 51 yaşında bundan sonrada kullanabileceğini sanmıyorum kaldı ki sakatlık durumu ve hastalıkları zaten bunun için elverişli değil. Eğer %90 altında rapor alıcaksak işimize yaramaz ve annem bu durumda başvurmasak daha iyi diyor. Siz değerli arkadaşlarıma sormak istediğim soru annemin hastalıklarını sizinle paylaşsam tecrübe ve bilgilerinizle ortalama % kaç rapor alacağımız konusunda fikir belirtebilirmisiniz ?
Hastalıkları şöyle;
1.Çocukluktan beri sağ ayağı felçli, dizinde hiç can yok yani havaya kaldırıp bıraksanız bacağını yere düşer ve sol bacağına göre 8 cm kısa ve ince.
2.Kilo sorunu olduğu için evdede sol dizinin üstünde emekliyerek hareket ediyor ve sol dize aşırı yük binmesinden sol dizindede problemler oluştu.
3. 10 yıldır yüksek tansiyon hastası ve ilaç kullanıyor
4. Obezite boy:150-155 arası, kilo:97
5. 20 ay önce tek başına merdivenlerden inmeye çalışırken düşmüş ve belinde 7 yerde çatlak oluşmuştu ve o günden sonra inanılmaz bel ağrıları çekiyor ve eskisi gibi emekliyemiyor, sırt üstü yatamıyor.
6.Yaklaşık 6 ay önce vucundaki aşırı uyuşmalardan doktora gittiğimizde kanında aşırı iltihaplanma olduğu ve kalbindede sorun olduğu söylendi.
Şimdi arkadaşlar annemi gerek hastaneye götürüp getirmek gerekse arada bir dışarı çıkarıp temiz hava aldırmak, gezdirmek için bir araca ihtiyacımız var ve dediğim gibi %90 altında bir raporda aracı sadece annem kullanabilirmiş. Anneminde araç kullanması gerçekten çok çok zor ve kullanmakta istemiyor zaten , bu hastalıklardan %90 rapor alabilirmiyiz ? Eğer alamıcaksak hiç rapor almamıza bile gerek yok . Cevaplarınız için şimdiden çok Teşekkür ederim .

smyzkrkc

Üye
Üye
toruk kardeşim o raporu sana verirler ama annen bu arabayı kullanmayacaksa arabayı almanın lüzumu yok yani bu aracı siz kullanacaksınız sanırım eğer yanlış anlamdıysam eğer sizde böyle yaparsanız engellilere yapılan avantajları suistimal etmiş oluyorsunuz ve herkes daha doğrusu dilinde kemiği olanlar çok çeşitli yorumlar yapıyor

Toruk

Üye
Üye
smyzkrkc kardeşim konuyu tam olarak ya ben anlatamadım yada siz anlamadınız , annemi dışarı çıkarmak istediğimden arabayı almak istiyorum kadını dışarı çıkarıp gezdiremiyorum , tansiyonu nezaman yükseliyor belli olmuyor bir gece ansızın yükseliyor durakta taksi bulamazsan hadi bakalım gece gece git komşuların kapısına mahçup olarak araba iste. 6 ay önce kanında iltihap var denildi yukarıda bunuda yazdım kadıköye sevk edildi ve ben avrupa yakasındayım sürekli hastaneye gidip gelicez taksiye habire para bulamam 23 yaşındayım ve babamda yok yetişemiyorum anlayacağın, Birşeyleri suistimal etmiş oluyorsunuz diyorsun , dikkat ettiysen sadece araba için istiyorum dedim yani gidip rapor alıp maaş içinde başvuru yapabilirdim ancak iyi kötü idare ediyoruz ve maaş falan istemiyoruz ayrıcada benim annem dışarı çıkmayacak mı hiç ? yada annemi sizmi alıp gezdiriyorsunuzda suistimalle suçluyorsunuz beni ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Sizinde söylediğiniz gibi sakatlık oranı %90 ın altında kişiler adına alınan ÖTV indirimli araçları onlardan başkası kullanamaz. Anneniz adına alınan ÖTV indirimli aracı sizin kullanabilmeniz için annenizin %90 ve üzeri bir rapor alması gerekiyor. Bu saydığınız hastalıklara göre hangi oranda rapor alır net bir şey söylemek çok zor. Hastalıkların annenizdeki etkilerine bakılarak oran belirlenir. Bu nedenle en doğru kararı dr verir.
Bu arada burada suistimal falan yok. Devlet bir hakkı vermişse o hakkı kullanmak biz engellilerin en doğal hakkıdır. :)

smyzkrkc

Üye
Üye
ben herkesi suçlamıyorum bu durumu suistimal edenleri suçluyorum bunu yapanları gördüm çünkü

Toruk

Üye
Üye
eğer yanlış anlamdıysam eğer sizde böyle yaparsanız engellilere yapılan avantajları suistimal etmiş oluyorsunuz ...

Yazdığın mesajda suistimal etmiş oluyorsunuz demişsin , yani yapanları değil benide suçlamışsın. Neyse ben yanlış anladığını düşünerek fazla üstünde durmak istemiyorum kardeşim

Tekerlekli Sandalye