Sağ ayak parmakları ampute. Nasıl bir tertibat yaptırırım?

nihal polat

Üye
Üye
merhaba,nihal ben sizlere bir sorum olacak ötv indirimli araç için ortepedik rahatsızlığımdan ötürü sağ ve sol el parmaklar ampüde birde sağ ayak 2 parmak ampüte vergi dairesine de yaklaşık 20 gün önce başvurmuştum bugun ötv indiriminden sakatlığıma uygun bir tertibat yaptırırsam eğer yararlanabileceğime dair sonuç geldi.yanlız benim raporumda otomatik vitesli araç yazıyor ehliyettede aynı, ehliyetim b idi h a çevirdim bu aradada.benim kavrama sorunum yok parmaklarımda şayet ben özel tertibat olarak ayaktan ötürü küçük olduğundan dolayı fren ve gaz pedallarını biraz küçültür isem özel tertibata girermi ve bunu nerede yaptırabilirim izmirde oturuyorum.şimdiden teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Anladığım kadarıyla raporunuzda "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi var. Sizin sağ ayağğınızda değilde sol ayağanızda sakatlığınız olsaydı bu raporla (tertibat olmaksızın otomatik vitesli araç kullanır) ötv den yararlanırdınız. Ancak sağ ayak ve ellerde sakatlık olduğundan tertibat şart. Bunun içinde raporda "özel tertibatlı araç kullanır" ibaresinin olması gerekli.
Firen ve gaz pedallarında yapılacak değişiklik özel tertibata girer. Ancak bunların nasıl ve ne şekilde olacağına makina mühendisinin çizeceği proje belirler. Önce raporunuzun değişmesi lazım.

nihal polat

Üye
Üye
ötv indirimi

yani halil bey bu rapor değiştirmeden olma şansı yokmu bu işin vergi dairesi yazısında sakatlığa uygun tertibat yaptır tamam demiş rapor değişikliğinden hiç söz etmemiş
eğer öyle ise inanın uğraşmak istemiyorum hiç, çekilen çileler berbat zaten yasada sakat olan kişiye yardım içinde değilde tam tersi bir durum mevcut hertarafında ayrımcılık var.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Raporda "tertibatlı araç kullanır" gibi bir ibare varmı?

nihal polat

Üye
Üye
h ehliyet

özel donanım yada özel tertibat diye birşey geçmiyor raporda sadece h.ehliyet alabilir ve otomatik vitesli araç kullanabilir yazıyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
O raporla ÖTV indirimden yararlanmanız çok zor.

Tekerlekli Sandalye