Sağ el bilekten ampute ÖTV ve MTV muafiyetli araba alabilirmiyim?

frelan

Üye
Üye
öncelikle herkese selamlar,
2007 yılında geçirdiğim bir kaza sonucu sağ elim bilek hizasından ampute oldu. diğer vucut fonksiyonlarımda herhangi bir arıza bulunmuyor. tek sorunum sağelimin bilekten olmayışı. şu an kendim ssk lı çalışmaktayım. işyerine gidip gelmek için araç almayı düşünüyorum. bu konu hakkında bana ehliyet verilirmi verilmezmi diye araştırma yaparken, devletin bedensel engeli olan kişilere ÖTV ve MTV istisnalı araç verdiğini öğrendim.
sitenizde bu konu hakkında 5-6 arkadaşın mesajınıda okudum. gördümkü sitenizde bu konuda oldukca donanımlı arkadaşlar var. gerekli yönlendirmeleri yapıyorlar. neyse lafı fazla uzatmadan direk sorularıma geçeyim.
herşeyden evvel bana ehliyet verilirmi?
eğer ehliyet alabilirsem ötv ve mtv den muaf olabilirmiyim?
eğer yukardaki her iki soruya cevabınız EVET ise, benim hangi işlemleri yapmam gerekiyor.
şimdiden teşekkür eder herkese sağlıklı günler dilerim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sınıfı ehliyet alabilirsiniz. Üst ekstremitenin tek taraflı noksanlığında da Ortopedi uzmanının kanaatiyle, H Sınıfı Sürücü Belgesi verilebilir. Yine dr'un özel donanımlı araç kullanabilir ibareli raporuyla ÖTV ve MTV den muaf araç alabilirsiniz. Ayrıca KDV de ödemeyeceksiniz. b.k.z

Tekerlekli Sandalye