Sağ el engel durumu nedeniyle engelli ehliyet alımı?

adessa

Üye
Üye
Merhaba
Ben 2014 yılında b sınıfı ehliyet aldım. Fakat 2019 yılında iş kazası geçirdim. Sağ elimde 9 tendon 1 sinir kesisi oluştu. Heyet raporu aldım fakat engelli ehliyeti ile ilgili değil de güncel hayatımda ve mesleki anlamda yaşadığım kaybın açıklanması adına bir rapor aldım. Yüzde 17 genel yüzde 50 mesleki kaybım var.
Engelli ehliyeti için yeniden heyete mi başvurmalıyım ? Yoksa izleyebileceğim başka bir yol var mı ?
Yardım ederseniz çok mutlu olurum. Toplu taşıma kullanamıyorum. Bu yüzden bu sorunu biran önce çözmem lazım.
Sevgilerle

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ehliyet sınıfını değiştirmekteki amacınız nedir tam olarak? Onu yazarsanız ona göre bir yol gösterebiliriz.

adessa

Üye
Üye
Ehliyet sınıfını değiştirmekteki amacınız nedir tam olarak? Onu yazarsanız ona göre bir yol gösterebiliriz.

Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
Sağlıklı iken ehliyet almıştım. Fakat şimdi sağ elimde engel oluştu. Bu duruma uygun ehliyet almam gerekmez mi ? Ayrıca aracım da yok ÖTV indiriminden de faydalanmak istiyorum.
Heyet raporumu alırken aklıma araç kullanımı için almak gelmemişti. Bu yüzden yeniden heyete mi girmem gerekir?

ovural66

Üye
Üye
Benim sağ elimde parmaklarımda engel vardı geçen hafta normal b ehliyetimi engelli b yaptılar henüz yenilemedim ötv indirimi için de 10.02 kodunu verdiler araç almak için yeterli mi bilmiyorum.

adessa

Üye
Üye
Benim elimde ise 3 parmak dahil his kaybı tüm elde güç kaybı ve kavrayamama sorunu var. Heyet raporu için başvururken aklıma hiç araç içinde başvurmak gelmemişti. Sen heyete nasıl bir başvuru yaptın ve ne kadar sürdü

ovural66

Üye
Üye
Hastaneye özel tertibatlı araç için başvuru yaptım.Sağ Elimde 3 parmak birleşik.Sadece hareket aksanında özel tertibat yapılan taşıtları sürer diye rapor verdiler.Bu raporla il sağlık kuruluna gittim onlar da normal ehliyetimi B engelli yaptıllar.10.02 102 be 40.11 kodlarını verdiler.Vergi dairelerinden bilgi almak için arıyorum kimisi bu kodlarla alırsın diyor kimisi 10.04 gerekli diyor anlamadım devletin kurumunda bile farklılıklar var.

İsen Buga

Üye
Üye
10.04 kod varken ÖTV.siz araç alımı için bu yeterli. Ancak nasıl özel tertibat çizilecek onu ustadan yada makina mühendisinden öğrenebilirsiniz. Durumunuza uygun olan başka birilerine yardımcı olmuşlardır.
Makina mühendisi odasından sonra beğendiğiniz araç için Bayiiye gidip durum değerlendirmesi yapmalısınız. Bir araç için opsiyon veya kapora para bırakmayın. Araç gelirse ve vergi dairesi onay verirse işlem yapılması koşulu ile alım yapın.

Tekerlekli Sandalye