Sağ el parmaklarım yok. Raporda sürücü olamaz ibaresi var?

halilkaya

Üye
Üye
Merhaba iyi günler.

Ben 2009 yılında Kayseri Devlet Hastanesine H sınıfı ehliyet alabilmek için heyete girdim. Doğuştan sağ el parmaklarımı tam kullanamıyorum. Engelli oranım % 43.

Heyet rapora "sürücü olamaz" diye yazdı. çok araştırdım, daha farklı ve daha ağır engelli durumda olan kişilere veriliyor bu rapor. Araçta ona göre dizayn ediliyor diye biliyorum. İtiraz ettim verilen rapora. Ankarada ki hakem heyeti de Kayserinin verdiği karara uydu. Karar öyle kaldı bende ehliyet alamadım.

Şimdi başka bir şehirde çalışıyorum. Engelim doğuştan olduğu için her hangi bir değişiklik yok. Şimdi yaşadığım şehirde heyete girsem ne olur. Kayseride verilen heyet kararı süreklimi oluyor. Yani artık "H sınıfı araç kullanabilir" raporu alamazmıyım hiç bir zaman.

Burda ki hastane heyeti "H sınıfı araç kullanabilir" derse kayseride ki rapor ile burda ki rapor çakışıyor mu.

Konuda tecrübeli olan varsa bilgileri paylaşırsa çok memnun olurum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çüş yani. Sağ el parmakları olmayıpta ehliyet alan ve ÖTV indirimden yararlanan binlerce insan var. Hangi akla sana ehliyet alamaz demişler anlamıyorum. Normalde senin durumunda olanlar için "h sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır" ibaresi verilir ve o raporla hem sürücü belgesi alırsın hemde ÖTV indirimli araç alırsın. Sağ eldeki parmak yokluğuna istinaden vites koluna bir aparat takılıyor, buda özel donanıma girdiğinden ötv indirimli araç alımının önü açılıyor. Sana tavsiyem şimdilik bir şey yapma. 2016 yılında H sınıfı ehliyet kalkıp yerine A veya B sınıfı sürücü belgesi verilecek. O zaman ehliyet ve ötv indirimli araç için yeniden başvurursun.

halilkaya

Üye
Üye
teşekkür ederim. bende o zaman çok uğraştım. Ankarada ki hakem heyetine örneklerden bahsettim. Adamlar malesef olmaz dediler, kaldı ki ben çok rahat bir şekilde bisiklet kullanıyorum, yani engelim o kadar büyük değil. Yani elde kavrama ileri düzeyde kavrama var. Yani her iki ellede direksiyon tutup, direksiyon hakimeyetini yapabiliyorum. Sadece hastanedeki heyetin keyfi uygulamasını anlık acımasız tavırlarına takıldım.

Hocam beklerim dediğiniz gibide. Şimdi bu adamlar yeni Kayseride ki hastane veya Ankarada ki hakem heyeti bu raporu emniyete falan gönderiyolar mı. Yani ben 2016 da başvurunca alırsam rapor o zaman yine 2009 daki olumsuz rapor önüme çıkarmı. Bak sana önceden olumsuz rapor verilimiş sen alamassın ehliyet denirmi. Bunu merak ediyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aradan 6 yıl geçmiş. Bir sorun olacağını zannetmiyorum. Kaldıki size verilen rapor zaten hatalıymış. Çıksa bile bu sizin değil raporu veren heyeti suçudur.

Tekerlekli Sandalye